Merkez Cami’nin temeli 3 ay içinde atılacak

Yıkımına başlanan eski Endüstri Meslek Lisesi’nin bulunduğu alana inşaa edilecek olan ve aynı anda 4 bin kişinin ibadet etmesine imkan sağlayacak olan Bartın’ın en büyük camisinin temel atma törenine Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da katılacak. Temeli 3 ay içinde atılacak olan Merkez Cami kompleksi 90 araçlık otoparkının ve kitap kafelerinin yanı sıra Müftülük Binası’nı da içinde barındıracak.
Bu haber 2019-10-26 11:46:12 eklenmiş ve 899 kez görüntülenmiştir.

 

 

ERDEM TABAKOĞLU

Bartın’ın kent merkezinde ihtiyaç duyduğu, trafik keşmekeşinden uzak geniş bir alanda konuşlu büyük cami için artık gözler temelin atılacağı tarihe çevrilmiş durumda. Merkez Cami imle ilgili son gelişmleleri değerlendirmek üzere geçtiğimiz hafta içinde Bartın Valisi Sinan Güner ve AK Parti Bartın milletvekili Av. Yılmaz Tunç öncülüğünde bir heyet Diyanet İşleri Başkanlığı’na giderek Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeye katılan Bartın heyetinde Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ve İl Müftüsü Abdülcelil Çakar da yer aldı.

Ziyaret’te Bartın Üniversitesi Kutlubey Kampüsü içerisinde bulunan ve bitme aşamasına gelen “Fatih Sultan Mehmet Camii’nin yanı sıra Bartın Merkez’de yapılması planlanan  yeni “Merkez Camii” ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.

Bartın heyeti, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ı, Merkez Camii’nin temel atma töreni ile hazırlıkları son aşamaya gelen Kur’an Eğitim Merkezi’nin açılış töreni için ilimize davet etti. Erbaş da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken, programında bir değişiklik olmaması durumunda temel atma ve açılış programında bulunmaktan mutluluk duyacağını belirtti.

 

Müftü destek bekliyor

 

Ankara’daki temasları ve özellikle de herkesin büyük bir heyecan ile beklediği Merkez Cami projesi ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Bartın Müftüsü Abdülcelil Çakar, proje için Bartınlılardan hazır beton ve demir konusunda destek beklediklerini ifade etti. Temel atma törenini 3 ay içerisinde gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirten Çakar, caminin 11 bin metrekarelik bir alana inşa edileceğini ve inşxaatın en kısa sürede tamamlanacağını söyledi. Bartın kamuoyunda az da olsa eleştirilere konu olan Merkez Cami ile ilgili gelişmelerin büyük bir heyecan ve merakla takip edildiğini ifade eden Müftü Çakar, beton ve demir maliyetinin yüksekliğine dikkat çeken ve bunun altından kolaylıkla kalkabilmenin mümkün olmadığına dikkat çeken Çakar, özellikle kadirşinas Bartın halkının desteğine ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

 

90 araçlık otoparkı olacak

 

Müftü Çakar’ın görselini de paylaştığı Merkez Cami tamamlandığında Bartın, tarihinin en büyük camisine kavuşmuş olacak. Cami kompleksi avlularıyla birlikte 4 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği şekilde planlandı.

 

Müftülük de komplekse taşınacak

 

Müftülük Hizmet Binası’nın da yer alacağı Cami kompleksi, kitap kafelerin yanı sıra 90 araç kapasiteli bir de otoparka sahip olacak.

 

FSM Cami 24 saat yaşayan bir yer olacak

 

Yapımında sona yaklaşılan Fatih Sultan Mehmet Cami ile ilgili bir açıklama yapan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, caminin hem üniversite hem de Bartın halkı için önemine dikkat çekti. Rektör Uzun, “24 saat yaşayan bir yer olarak tasarladığımız Kutlubey Yerleşkesi camimizin bitmesi ile her anlamda hazır hale gelecektir. Camimiz sadece üniversitemiz için değil aynı zaman da bölgemiz içinde çok değerli bir ibadethane olacaktır. Hem mimarisi hem de kapasitesi ile Bartın çok değerli bir esere sahip olmuş olacak. İnanıyorum ki Diyanet İşleri Başkanlığımızın da destekleri ile camimiz en kısa zamanda faaliyete geçecektir. Bu düşüncelerle, göstermiş oldukları yakın ilgi dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Sayın Ali Erbaş’a teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

ETİKETLER : merkez cami endüstri abdulcelil çakar müftü
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi