Jandarmalar yemin etti

Vatani görevlerini Bartın İl Jandarma Komutanlığı’nda yerine getiren ve 4 haftalık temel eğitimlerini başarıyla tamamlayan 1999 doğumlu 3. Dönem 2. Grup erler, dün yemin etti. İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Fahri Semiz, yemin ederek Mehmetçik olan erlerin görevlerini en iyi şekilde yerine getireceğine olan inancını dile getirirken, “Türkiye Cumhuriyeti sizlerin omuzlarında daima yükselecek ve bayrağımızı kutsal vatan toprakları üzerinde sonsuza kadar dalgalanmaya devam edecektir” dedi.
Bu haber 2019-10-26 10:15:00 eklenmiş ve 2162 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Jandarma erlerinin yemin töreni Bartın Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törene; Bartın Valisi Sinan Güner, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Fahri Semiz, İl Emniyet Müdürü Çetin Bozkuş, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, başta olmak üzere daire amirleri, belediye başkanları ve yemin eden erlerin aileleri katıldı.

 

 

Albay Semiz: “Andınız kanunlara itaatin ifadesi”

 

İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Fahri Semiz, Bartın Valisi Sinan Güner’in erleri selamlamasıyla başlayan törende  yaptığı konuşmada erlere, ailelere seslenerek şunları söyledi:

“Birazdan milletimizin ve bağımsızlığımızın sembolü olan şanlı bayrağımızın gölgesinde anne, baba ve yakınlarınızın huzurunda silah arkadaşlarınızla omuz omuza vererek, gerektiğinde vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda seve seve canınızı  vereceğinize, namus ve şerefiniz üzerine ant içeceksiniz. İçeceğiniz bu and, vatan ve millet sevgisi, vazife, namus ve şeref anlamında olup, dürüstlüğün emir ve kanunlara mutlak itaatin ifadesi, aynı zamanda dünyadaki mazlumların tek koruyucusu, şanlı Türk askeri, milletimizin gözbebeği Mehmetçik olma onurunu yaşadığınızın, mazisi şan ve şerefle, kahramanlık destanlarıyla dolu kahraman jandarma teşkilatına yani kanun ordusuna mensup bir asker olduğunuzun kabul belgesidir.

 

Ailelere teşekkür

 

Kıymetli aileler; Yaklaşık 4 hafta önce kutsal vatan görevini ifa etmek için bizlere emanet ettiğiniz evlatlarınız, temel askerlik eğitimini başarıyla tamamlayarak karşısında sarsılmaz bir irade ile dimdik durmakta ve sizlerin huzurunda yemin etmek için hazır bulunmaktadır. Bu görkemli tabloyu oluşturarak, sizleri yüksek bir heyecan ve coşkuyla selamlayan güzide evlatlarınızla ne kadar gurur duysanız azdır.  Böyle yiğitler yetiştirdiğiniz için sizlere şükranlarımı sunuyorum.

 

“Görevinizçi en iyi şekilde yapacağınıza eminim”

 

Sevgili Mehmetçikler; görevinizi en iyi şekilde yapacağınızdan, kanun ve nizamı, doğruluğu ve dürüstlüğü, hak ve adaleti daima rehber edineceğinizden yemininize sadık kalacağınızdan hiç kimsenin şüphesi yoktur. Türkiye Cumhuriyeti sizlerin omuzlarında daima yükselecek ve bayrağımızı kutsal vatan toprakları üzerinde sonsuza kadar dalgalanmaya devam edecektir.

 

“Gücümüze güç katacaksınız”

 

Genç silah arkadaşlarım; Emanet alacağınız şanlı bayrağımızı, milletimizin namusunu, milli ve manevi değerlerini, faziletini, milletimizin emniyet ve asayişi ile huzur ve güvenliğini en güzel şekilde koruyup, muhafaza ederek, iftihar kaynağımız olarak şüphesiz ki hepimizi gururlandıracaksınız. Varlığınızla gücümüze güç katacaksınız. Bu duygu ve düşüncelerle andınızın sizlere, ailenize, Jandarma Genel Komutanlığına, milletimize ve devletimize hayırlı uğurlu olmasını diler, gözlerinizden öperim. Bu anlamlı gün vesilesiyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ebediyete intikal eden tüm kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anarım.”

 

 

Vali Güner: “Yemininizi her zaman patırlayın”

 

Albay Semiz’in ardından bir konuşma da Bartın Valisi Güner yaptı. Güner, şunları söyledi:
“Yemin ederek gerek sivil hayatınızda gerekse bir vazifeye başlarken yerine getireceğiniz bu sorumluluğu hem Allah’ın hem de milletin ve şahitlerin huzurunda ifade ediyor, bunları kabul ediyor ve bu doğrultuda çalışacağınıza, bu sorumluluğu üstleneceğinize söz veriyorsunuz. Yeminizi ve bunun sonuçlarının ne olduğunu her zaman hatırlamanızı ümit ediyorum. Bu sadece şeklen gelişen bir olayın olması ötesinde sizin bu göreve başladığınızın, milletin ve Allah’ın hizmetinde görev aldığınızın bir nişanesi ve beratıdır. Bunu unutmamanızı istiyorum. Sizin bu yeminize bağlı olarak yürüteceğiniz vazife bundan önce olduğu gibi bundan sonra da devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının devamı ve sonsuza kadar payidar olmasının bir parçası olacaktır. Biraz sonra kullanacağınız kelimelerin her biri yılların birikimi ve tecrübesiyle oluşan şehitlerimizin kanları, onların ailelerinin göz yaşları ve milletimizin fedakarlığıyla oluşan sözlerdir. Rastgele sözler değildir.”

 

 

Güner’in konuşması sonrasında erler toplu olarak yemin etti.

ETİKETLER : Bartın Jandarma yemin töreni Sinan Güner Fahri Semiz
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi