3 yeni vergi mi geliyor?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ve TBMM’ye sunulması beklenen “Yeni Vergi Yükümlülükleri Taslağı”na göre; Kurumlar Vergisi düşürülürken, Gelir Vergisi’nin artırılacağı, “Dijital Hizmet”, “Değerli Konut” ve “Konaklama Vergisi” adı altında üç yeni vergi ile Kanun Yolundan Vazgeçme Müessesesi’nin de hayatımıza gireceği belirtildi.
Bu haber 2019-10-25 09:16:12 eklenmiş ve 1106 kez görüntülenmiştir.

 

Gazete Duvar’ın haberine göre; Değerli Konut Vergisi uygulamasının, 2020 yılının şubat ayında verilecek beyanlarla başlaması ve Şubat ile Ağustos aylarında iki eşit taksitle ödenmesi planlanıyor. Taslağın yasalaşması durumunda; kamu meskenleri, diplomatik mensupların meskenleri, hiçbir geliri olmayan veya sadece emekli maaşı olanların tek meskenleri, bina inşa işiyle uğraşanların ticari mal niteliğindeki meskenleri Değerli Konut Vergisi’nden muaf tutulacak.

Dijital Hizmetler Vergisi yürürlüğe girecek. Her türlü reklam hizmetleri, içerik satışları (oyun, müzik, video, uygulama içi satışlar gibi), sosyal medya sitelerinde verilen (ücretli) hizmetler, mal ve hizmet satışına aracılık yapan web sitelerinde sunulan aracılık hizmetleri Dijital Hizmetler Vergisi kapsamına girecek.

 

Kanun Yolundan Vazgeçme Müessesesi!

 

Otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart, misafirhane ve kamping gibi konaklama tesislerinde verilen hizmetlere de Konaklama Vergisi getiriliyor. Konaklama Vergisinin mükellefi konaklama hizmetlerini sunanlar olacak. Verginin matrahı geceleme ve diğer hizmetlerin toplam bedeli olacak. Vergi aylık dönemler itibarıyla beyan edilip ödenecek.

Ayrıca temyize açık olarak mükellefçe kazanılan davalarda, mükellef temyizden vazgeçerse indirim uygulama imkânı veren ‘Kanun Yolundan Vazgeçme’ müessesesi de yenilik olarak taslağa konuldu. Bir diğer yenilik ise ilk kez ücret geliri elde edenler bazı giderlerin indirime konu edilebileceği şekilde yıllık beyanname verme zorunluluğu kapsamına alındı.

Öte yandan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yaptığı açıklamada, gelir vergisi üst limitinin yüzde 40’a çıkartılacağını açıkladı. Futbolcuların gelir vergisi ise yüzde 20’ye çıkarılacak.

ETİKETLER : Bartın Ankara Hazine ve Maliye Bakanlığı TBMM Gelir Vergisi Kurumlar Vergisi Konaklama Vergisi Dijital Hizmet Vergisi Değerli Konut Vergisi
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi