52 ülkeden 952 öğrenci!

Bu yıl Bartın Üniversitesi’ni (BÜ) kazanarak kayıt yaptırmaya hak kazanan 52 farklı ülkeden 520 uluslararası öğrenci için uyum etkinlikleri gerçekleştirildi. Böylece BÜ’de eğitim gören yabancı uyruklu öğrenci sayısı da 952’ye yükselmiş oldu.
Bu haber 2019-10-25 09:01:20 eklenmiş ve 897 kez görüntülenmiştir.

 

BÜ Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğü tarafından 2019-2020 akademik yılında yeni kayıt yaptıran uluslararası öğrencilerin üniversiteye ve çevreye uyum sağlamalarını kolaylaştırmak için ‘Uyum Etkinlikleri’ düzenlendi. Üniversite’nin Ağdacı Kampüsü Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe, bu yıl Bartın Üniversitesi kazanarak kayıt yaptıran 52 farklı ülkeden 520 uluslararası öğrenci katıldı.

 

Üniversite ve şehir tanıtıldı

 

Uyum etkinliklerinde Uluslararası Öğrenci Koordinatörü Öğr. Gör. Burçin Kef tarafından üniversitenin yapısı ve olanakları anlatılarak, şehir hakkında bilgiler verildi.

Erasmus Koordinatörlüğü Erasmus+ Gençlik projeleri sorumlusu Ahmet Abalı’nın gençlik değişim programları ve sunulan fırsatlar aktarıldığı etkinlikte, Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Barış Çukurbaşı uzaktan eğitim sistemini, Bilgi İşlem Daire Başkanlığından Safinur Coşkunsu da Üniversite Bilgi Yönetim Sistemi’ni (UBYS) tanıttı.   

 

 

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’ndan İsa Güneşli ve Ufuk Erkal ise öğrencilere oturma izni, sağlık sigortası işlemleri ve ders kayıt süreçleri konuları anlatıldı.

Uluslararası öğrencilerin sorularının cevaplandırıldığı uyum etkinliklerinde, Bartın Üniversitesi Genel Sekreteri Dr. Öğretim Üyesi Said Ceyhan da bir konuşma yaparak, öğrencilere, “Burada misafir değil, ev sahibisiniz. Hepiniz Bartın Üniversitesi ailesinin birer ferdisiniz. Hepiniz hoş geldiniz” dedi.  

Etkinlik, Kardeşlik Kulübü Başkanı Abdullah Azizi’nin kulüp tanıtımının ardından son buldu.

 

 

4 yılda 4’e katlandı

 

Kayıtların devam ettiği Bartın Üniversitesinde 2019-2020 Güz Dönemi için şu ana kadar 52 farklı ülkeden 520 uluslararası öğrenci kayıt yaptırdı. Böylece Bartın Üniversitesinin toplam uluslararası öğrenci sayısı 952 olurken, ülke çeşitliliği ise 52’ye ulaştı. 2016-2017 akademik yılında 18 ülkeden 253 uluslararası öğrencisi olan Bartın Üniversitesi, böylece öğrenci sayısını yaklaşık 4 kat arttırmış oldu.

Temel hedeflerinden birinin uluslararasılaşma olduğunu ifade eden Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “Üniversite olarak gerek yaptığımız bilimsel çalışmalarla gerek ise imzaladığımız protokollerle uluslararası iş birliklerimizi her geçen gün geliştiriyoruz. Bu noktada uluslararası öğrencilerin de tercih ettiği bir üniversite olarak, ülke çeşitliliğimiz 52’ye öğrenci sayımızı da 952’ye çıkarmayı başardık. İnanıyorum ki her birini ailemizin bir bireyi olarak gördüğümüz öğrencilerimiz, donanımlı bireyler olarak mezun olacak ve insanlığa hizmet edeceklerdir” diye konuştu. 

ETİKETLER : Bartın Bartın Üniversitesi uluslararası öğrenci
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi