Çaycuma Belediyesi, uygulamayı savundu

Çaycuma Belediyesi’nin “Yol Harcamalarına Katılım Payı” adı altında vatandaşlara geçmişe dönük bor tahakkuk ettirmesi üzerine gelen tepkiler ve özellikle de basın ve sosyal medya aracılığıyla yapılan karşı açıklamalar artınca Belediye zorunlu olarak açıklama yapma gereği duydu. Çaycuma Belediyesi’nden yapılan açıklamada, 2014 yılından bu yana sürdürülen çalışmalar neticesinde doğalgaz çalışmalarının ve elektrik kablolarının yer altına alınması nedeniyle hasar gören ilçedeki tüm sokak ve caddelerin baştan aşağı yenilenmek zorunda kaldığını, bununla birlikte kilometrelerce yeni imar yolu açılırken, nüfusa kıyasla Türkiye’nin en uzun bisiklet yolunun da ilçeye kazandırıldığı anımsatıldı. Eleştirilere konu olan Yol Harcamalarına Katılım Payı’nın yasal dayanağının 2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun 86. Maddesi olduğu vurgulanırken kararın Belediye Meclisi’nde tüm katılımcıların oy birliği ile alındığı, elde edilecek gelirin de sadece yeni yolların yapımı için kullanılacağı bilgisi paylaşıldı.
Bu haber 2019-10-24 09:59:08 eklenmiş ve 601 kez görüntülenmiştir.

 

Çaycuma Belediyesi’nden yapılan kapsamlı açıklamada uygulamaya neden ihtiyaç duyulduğundan kararın nasıl alındığına, ne şekilde uygulanacağından elde edilecek gelirin nerede kullanılacağına kadar ayrıntılı bilgiler kamuoyu ile paylaşıldı. Açıklamada şöyle denildi:

 

Tüm yollar zorunlu yenilendi

 

“Çaycuma Belediyesince, 2014 yılından bu yana, yoğun bir şekilde yol yapım, yenileme ve altyapı çalışmaları yapılmaktadır. Doğalgaz çalışmaları nedeniyle şehrin büyük bölümündeki yollar zorunlu olarak kazılmış, doğalgaz hattının döşenmesi sırasında kanalizasyon ve yağmur suyu şebekesi ile temiz su dağıtım şebekeleri yenilenmiş, birçok yere fiber optik kablo döşenmiştir. Ayrıca elektrik iletim hatlarının yeraltına alınması sırasında kilometrelerce yol kazılmış, bir de bu nedenle yolların yenilenmesi ihtiyacı doğmuştur.

 

 

Kilometrelerce yeni imar yolu açıldı

 

Öte yandan, Belediyemizce, son 5 yılda kilometrelerce yeni yeni imar yolu açılmış, bunların önemli bölümünün altyapıları ile birlikte üst kaplamaları yapılarak hizmete sokulmuştur.

 

Engelsiz Yol herkesin takdirini kazandı

 

İnsan odaklı bakışla geliştirdiğimiz engelsiz yol tasarımı şehircilik alanındaki uzman tüm kurumların takdirini kazanmış, ilçemiz, bu uygulamaları ile yalnızca bölgede değil, tüm ülkede dikkat çeken, ilgiyle takip edilen bir şehir hüviyeti kazanmıştır. Gururla ifade etmek isteriz ki, Çaycuma, bugün nüfusuna göre ülkenin en uzun bisiklet yolu ağına sahip şehri konumundadır.

 

 

Özkaynak gelirlerini artırmak için...

 

Çaycuma halkına nitelikli ve etkin hizmet vermek için büyük çaba içinde olan Belediyemiz, yalnızca altyapı yatırımlarıyla yetinmemiş sosyal, kültürel birçok hizmetin yanı sıra öz kaynak gelirlerini artırma, alacaklarının takibi ve tahsili konusunda da yoğun çalışma yürütmüştür.

 

Adalet ve tarafsızlık konusunda herkes ittifak

 

Öte yandan, gerek Belediyemizin, gerekse Belediye Başkanımızın bu konuda kimseye hiçbir ayrıcalık tanımadan tam bir adalet içinde hareket ettiği, taraflı tarafsız herkesin ittifak ettiği bir husustur.

 

Katılım payı yasa hükmü

 

2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun ‘Yol Harcamalarına Katılım Payı’ başlıklı 86. maddesinde, ‘Belediyelerce veya belediyelere bağlı müesseselerce aşağıdaki şekillerde inşa, tamir ve genişletilmeye tabi tutulan yolların iki tarafında bulunan veya başka bir yola çıkışı olmaması dolayısıyla bu yoldan yararlanan gayrimenkullerin sahiplerinden meclis kararı ile Yol Harcamalarına Katılma Payı alınabilir’ denmektedir.

 

 

Kararın oy birliği ile alındığı anımsatıldı

 

Çaycuma Belediye Meclisi yasanın bu hükmüne istinaden, 3.7.2019 tarihinde yaptığı toplantıda, ‘oy birliği’ ile bu konumda olan gayrimenkul sahiplerinden, Yol Harcamalarına Katılım Payı alınmasını kararlaştırmıştır.

 

Gelir, yeni yollara kullanılacak

 

On yılların ihmali nedeniyle Çaycuma’mızda yapılması gereken çok miktarda yol bulunmaktadır. Elde edilen gelirin tamamı yeni yol yatırımlarında kullanılarak Çaycuma’nın altyapı ve yol sorununun tümden çözülmesi ve mahalleler arasındaki hizmet eşitsizliğinin giderilmesi sağlanacaktır. Tahsil edilen her kuruş yine Çaycuma’ya hizmet olarak geri dönecektir.

 

3 bin 515 kişiye tahakkuk çıkartıldı

 

Muhtarlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Emlak Servisimiz ‘oy birliği’ ile alınan Belediye Meclis kararı uyarınca bir çalışma yürütmüş, halen daha devam eden çalışmada, ilgili yönetmelikler uyarınca hesaplamalar yapılarak emlak değerleri ile yapıların yoldan aldıkları cepheye göre, 3 bin 515 yurttaşımıza, farklı miktarlarda, yol harcamalarına katılım payı tahakkuk ettirilmiştir. Tablo incelendiğinde, yol katılım paylarında, iyi niyetinden şüphe duyduğumuz bazı insanların yaymaya çalıştığı afaki rakamların bulunmadığı, uygulamanın son derece hakkaniyetli ve makul olduğu görülecektir.

 

Barem-----------------------Kişi Sayısı

100.000---400.000--------------3

50.000-----100.000--------------3

20.000------50.000-------------17

10.000------20.000-------------56

5.000 -------10.000-----------152

2.000----------5.000-----------452

1.000----------2.000-----------820

500------------1.000------------637

100---------------500-----------764

0------------------100------------611

Toplam Kişi Sayısı:---------3.515

 

Büyük bölümü bin TL’nin altında

 

Tablodan da anlaşılacağı gibi, kendisine katılım payı tahakkuk ettirilen 3 bin 515 vatandaşımızın bin 375’i 500 liranın, 2012’siyse bin liranın altında bir ödeme yapacaktır. 820 vatandaşımızın ödeyeceği pay bin lira ile 2 bin lira arasında yer almaktadır.

 

Peşin ödemeye yüzde 25 indirim var

 

Ödemeler peşin yapıldığı takdirde, yasa gereği, yüzde 25 indirim uygulanacaktır. Dileyen vatandaşlarımız tahakkuk eden payı, yine ilgili kanun uyarınca 2 yıl içinde 4 eşit taksitte de ödeyebilecektir. Ödemeler Şubat 2020’de başlayacaktır.

 

Ortaya atılan afaki rakamlar...

 

Niyetlerinin ne olduğu bizce malum bazı kişilerin vatandaşların tümüne on binlerce liralık katılım payı çıkarıldığı yönündeki sözleri tümüyle gerçek dışıdır. Bu durumdaki kişi ya da kurumların sayısı yalnızca 79’dur. Bunların önemli bölümünü başta Belediyemiz olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarıyla bazı şirketler oluşturmaktadır.

 

 

Varlığa göre tahakkuk ettirildi

 

Üzerine kayıtlı tek gayrimenkul bulunan bir vatandaşımızdan bahsedilen düzeyde bir katılım payı talep edilmesi mümkün değildir. Kendine yüksek miktarda bir tahakkuk çıktığını iddia eden yurttaşlarımızdan bu meblağın talep edilmesinin tek nedeni, üzerlerinde çok sayıda gayrimenkul kaydının olmasıdır. Katılım paylarının gelire göre değil, varlığa göre tahakkuk ettirildiği unutulmamalıdır.

 

Süreç şeffaf işletildi

 

Konuyla ilgili Belediye Meclisimizde yapılan tüm görüşmeler hem şehir meydanındaki dev ekrandan, hem de internet üzerinden naklen yayımlanarak sürecin şeffaf bir şekilde yürütülmesi sağlanmıştır.

 

Keyfilik söz konusu değil

 

Öte yandan bu kararın keyfi olarak alındığı şeklinde yayılmaya çalışılan şayialar da gerçek dışıdır. Sayıştay denetçilerinin yasada olmasına karşın yol harcamalarına katılım payını toplamadığı için soruşturma başlattığı çok sayıda belediye bulunmaktadır.

 

Hesaplamalar Bakanlığın belirlediği rayiçlerden yapılıyor

 

Yine art niyetli çevrelerin rakamların keyfi olarak yüksek belirlendiği yönündeki sözleri de geçersizdir. Yasa alınacak katılım payına sınırlamalar getirdiği gibi tüm hesaplamalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İller Bankası tarafından tespit edilen ve yayınlanan rayiç ve birim fiyatları üzerinden yapılmaktadır.

 

Doğru bilgi Belediye’den alınabilir

 

Vatandaşlarına daha yaşanabilir bir kent sunmak için yaptığı çalışmalarla Türkiye’ye örnek olan Çaycuma Belediyesinin hemşehrilerini mağdur etmek gibi bir niyetinin olması kesinlikle düşünülemez. Yapılan bir yasa hükmünün hakkaniyetli şekilde uygulanmasından ibarettir. Bizlere olan itimadından asla şüphe duymadığımız, desteklerini her zaman yanında hissettiğimiz değerli Çaycumalıların art niyetli kişilerin yaymaya çalıştığı sözlere itibar etmeyerek doğru bilgiyi bizzat Belediyemizden almasını rica ediyor, durumu kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”

ETİKETLER : Bartın Zonguldak Çaycuma Çaycuma Belediyesi Asfalt Yol Katılım Payı
Diğer ÇAYCUMA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi