“Yol Katılım Payı”tepkilere neden oldu

Çaycuma Belediyesi’nin belediye gelir yaratmak ve yüksek yol yapım maliyetlerini finanse edebilmek adına gayrımenkul sahibi vatandaşlardan talep ettiği “Yol Katılım Payı” tepkilere neden oldu. Çaycumalı muhtarlar belediyenin söz konusu uygulamadan bir an evvel vazgeçmesini ve tahakkuk ettirilen borçların silinmesini istedi.
Bu haber 2019-10-22 16:40:27 eklenmiş ve 267 kez görüntülenmiştir.

 

 

(Haber Merkezi) - İstasyon Mahallesi Muhtarı Şevket Ayçelebi, Yeni Mahalle Muhtarı Teoman Temelkuran, Karalar Mahallesi Muhtarı Murat Üstünkul, Velioğlu Mahallesi Muhtarı Hüseyin Verimbaş, Sofular Mahallesi Muhtarı Hüseyin Üstünkul, Gemiciler Mahallesi Muhtarı Recep Kabuk, Pehlivanlar Mahallesi Muhtarı Barış Yeşil ve Yeşiltepe Mahallesi Muhtarı Çetin Berber konuya ilişkin olarak ortak bir açıklama yaptılar. Açıklamayı okuyan Karalar Mahallesi Muhtarı Murat Üstünkul, şunları söyledi:


“İptal edilmeli”

 

“Çaycuma Belediyesi tarafından uygulanmak istenen ‘Yol Katılım Payı’ adı altında Çaycuma halkımıza yansıtılan borç tahakkuklarının acilen iptal edilmesi gerekmektedir. İlçemizde gerçekleştirilen söz konusu yolların ve kaldırımların yapımına başlamadan önce biz muhtarlara ve halka hiçbir şekilde katılma payı alınacağı veya alınabileceğini bildirmeden; borç tahakkuk ettirilen çoğu yerde zaten yollar varken bozup tekrar yapıp hukuksuz birşey yok demek yanlış bir algıdır.

 

“Etik değil”

 

Çoğu mahallede ‘Belediyemiz hizmet versin, hizmetin önüne geçmeyelim’ diyerek tapulu yerlerini bile hiçe sayan mahalle halkına borç çıkarılması, günümüz ekonomik şartlarında etik değildir. Belediyenin ilçe sakinlerinden bu katkı payını almasını gerektirir bir durumda yoktur. Kamuoyunda bilindiği üzere İller Bankası’ndan belediyeye yasal ödentiler düzenli olarak yapılmış olup bir aksama söz konusu değildir diye biliyoruz. Ayrıca Belediye’nin bunlara ek olarak kanunen düzenli geliri olan inşaat ruhsatlarından, su faturalarından, emlak ve çöp vergilerinden geliri bulunmaktadır. Bu kadar gelire karşılık Çaycuma'nın nufüsuda dikkate alınarak yönetmelikçe belediyeye takdir yetkisi verilen sınırın en üstünden katkı payı verilmesinin istenmesi yanlış bir uygulamadır.

 

Geçmişe dönük borç sıkıntı yarattı

 

2015, 2016, 2017, 2018 yıllarına ait yapılan yol, kaldırım ve bisiklet yollarıyla ilgili çıkarılan borç 2 yılda 4 taksit halinde ödenecek veya peşin ödemede yüzde 25 düşülecek, varlığı olmayan kimseye borç çıkmaz gibi kelimeler sarfederek alınmak istenen geçmişe dönük yol katkı payları, biz muhtarların ve vatandaşların belediyeden isteyeceği hizmetlerinde önüne geçmiş bulunmaktadır.

10 Ekim 2019 Perşembe günü saat 11:00’de Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı'yla yaptığımız toplantıda Çaycuma halkının bu uygulamadan duyduğu rahatsızlığı dile getirmemize rağmen, bu kararı Belediye Meclisi üyeleriyle beraber aldığını, bu uygulamanın geri dönüşü olmadığını, bizden düşünmek için süre istediğini belirtmiştir. 17 Ekim 2019 günü Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ile yapılan telefon görüşmesinde bizlere tekrar bu kararın Meclis üyeleriyle yapılan toplantıda kesinleştiğini bizlere iletmiştir. 18 Ekim 2019 tarihinde CHP İlçe Başkanı Şeref Köktürk'le bu konu ile ilgili istişarelerde bulunulmuştur.”

ETİKETLER : çaycuma muhtarlar yol katılım payı
Diğer ÇAYCUMA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi