Akdeniz: “Krediye ulaşamayan esnaf da düşünülmeli”

Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, hükümetin girişimleri sayesinde kredilerde esnafa tanınan kolaylığın sevindirici olduğunu belirterken, krediye ulaşamayan esnafın da düşünülmesi gerektiğini söyledi.
Bu haber 2019-10-21 10:18:13 eklenmiş ve 786 kez görüntülenmiştir.

 

 

EREN SARIKAYA

Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, hükümetin girişimleri sayesinde kredilerde esnafa tanınan kolaylığın sevindirici olduğunu belirterken, krediye ulaşamayan esnafın da düşünülmesi gerektiğini söyledi. Bir defaya mahsus olarak sicil affı çıkarılmasının verilen müjdeyi destekleyeceğini savunan Akdeniz, kredilerde sağlanan kolaylığın ekonomik göstergelere olumlu yansımasını beklediklerini ifade etti.

Bartın MESO Başkanı Akdeniz, gazetemize yaptığı değerlendirmede, geçtiğimiz günlerde TESK Başkanı Bendevi Palandöken’in de dikkat çektiği kredilerde esnafa tanınan kolaylığın sevindirici olduğunu ancak krediye ulaşmakta güçlük çeken büyük bir esnaf grubu olduğunu, bunların da düşünülmesi gerektiğini söyledi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın açıkladığı, kredi faizleri ve ödeme noktasında esnafa tanınan kolaylıklar için müteşekkir olduklarını kaydeden Akdeniz, düzenlemenin esnafa ilaç gibi geleceğini söylerken, “Yanında eleman çalıştırarak istihdama katkı sağlayacak olan esnafımız kendini geliştirme imkanı bulacaktır. Ancak müjdenin tam olarak karşılığını görmesi için krediye ulaşamayan esnafımız için bir defaya mahsus sicil affı getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bunu bekleyen çok önemli bir kesim söz konusu. Bununla birlikte limit kriteri olmadan sıfır faizli kredi imkânının tanınması esnafımız için daha sevindirici ve ekonomimiz için daha verimli olacaktır” diye konuştu. Akdeniz sözlerini şöyle sürdürdü:

 

Sevindirici ama eksik!

 

“Esnafımız yeni kredileri artık 3 ayda ya da 6 ayda ödeyebilecek. Ödeme süreleri ise 4 yıldan 5 yıla çıkacak. 100 bin liraya kadar olan kredilerde yüzde 2 komisyon alınmayacak ve 100 binin üzerindeki kredilerde bu oran yüzde 1’e düşecek. Bunlar uzun süredir talep ettiğimiz ve nihayetinde karşılığını veren müjdeler. Esnafın kendisi ve yanında çalıştırdığı elemanı ile ekonomiye verdiği katkı yadsınamaz. Bu nedenle kendini geliştirmesi, elemanın maliyetini karşılayabilmesi, kendi ödemelerini yapabilmesi için kredi konusu çok önemli. Fakat daha önemli bir konu olan kara liste sorunu var. 1 defaya mahsus esnafımızın sicili temizlenirse, tüm esnafımız krediye ulaşabilir. Bu imkânın yanı sıra, limit kriteri olmadan 0 faizli kredi imkânının da tanınması hem esnafımıza hem ekonomimize ilaç gibi gelecektir.”

ETİKETLER : yılmaz akdeniz madeni eşya odası esnaf kredi
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi