Muhtarlar Günü kutlandı

“19 Ekim Muhtarlar Günü” dolayısıyla Bartın’da kutlama programı düzenlendi.
Bu haber 2019-10-21 10:10:58 eklenmiş ve 383 kez görüntülenmiştir.

 

Erdem Tabakoğlu

 

Bartın Cumhuriyet Meydanı’nda Düzenlenen programa Bartın Valisi Sinan Güner, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Belediye Başkanı Cemal Akın, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, Meclis Üyeleri, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, CHP İl Başkanı Selim Karakaş, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, Bartın Muhtarlar Derneği Başkanı Nuri Yoldaş, Türkiye Muhtarlar Derneği Bartın Şube Başkanı Katip Cumur, İl Müdürleri STK temsilcileri ve Bartın genelinden çok sayıda muhtar katıldı.

Törende ilk olarak Bartın Muhtarlar Derneği Başkanı Nuri Yoldaş ve Türkiye Muhtarlar Derneği Bartın Şube Başkanı Katip Cumur tarafından Atatürk Anıtı’na sunuldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Bartın Muhtarlar Derneği Başkanlığı adına Çöpbey Köyü Muhtarı Muhammet Arslan, günün anlam ve önemini belirtir bir konuşma gerçekleştirildi.

Arslan: “Her türlü sorunlarla muhtarlarımız ilgilenmekte ve çözümler aramak”

Muhtarlara büyük sorumluluklar düştüğüne dikkati çeken Arslan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“1829 yılında faaliyetlerine başlayan Muhtarlık müessesi 2015 tarihinde Başbakanlık genelgesinin, Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla 19 Ekim Muhtarlar Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Seçimle göreve gelen muhtarlarımız köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumları ile ilişkilerinde aracı bir rol alırken diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel görevini yerine getiren müesseselerdir. Mahalle ve köylerde yaşayan vatandaşlarımızın her türlü sorunları ile muhtarlarımız ilgilenmekte ve çözümler aramaktadır. Sorumluluk alanlarında; yol, su, park, mezarlık, temizliğin yanı sıra; köy ve mahallerin ortak ihtiyaçların yapılmasına öncülük etmektedirler. Atatürk’ün dediği gibi; ‘Muhtarlar demokrasinin temel taşıdır.’ Unutmayalım ki huzurlu, güvenli ve istikrarlı kalkınmada yerelden başlar. Seçimle göreve gelen muhtarların bu anlamda sorumlulukları da büyüktür. Mahalle ve köylerimize daha iyi hizmet verebilmek için Sayın Cumhurbaşkanımızın döneminde başlatılan KÖYDES Projesi ve İl Özel İdaresi’ne aktarılan ödeneklerdeki artışla köylerimize ve mahallelerimize daha güzel hizmetler verilmiştir. 19 Ekim’i bizlere ‘Muhtarlar Günü’ olarak armağan eden başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Hükümetimize, Gazi Meclisimize, İç İşleri Bakanlığımıza ve Genelgenin yayınlanmasında emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunuyor tüm Muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutluyorum. Sözlerime burada son verirken; Suriye’nin kuzeyinde terör örgütlerine karşı başlatılan Barış Pınarı Harekatı’nda görev alan kahraman askerlerimize muvaffakiyetler diliyor operasyonda şehit düşen Mehmetçiğimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, gazilerimize de acil şifalar diliyorum.”

 

Kur’an tilaveti yapıldı dualar edildi

Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından ise Barış Pınarı Harekatı’na katılan askerlerimiz, ebediyete uğurladığımız tüm şehit ve gazilerimiz adına Kur’an tilaveti yapılırken ve dualar edildi.

Program son olarak günün anısına çektirilen fotoğraf ve katılımcılarla vatandaşlara verilen ikram ile sona erdi.

Vali Güner’i ziyaret ettiler

 

Vali Güner, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla İdare ve Denetim Müdürü Ali Taşçı, Bartın Muhtarlar Derneği Başkanı Nuri Yoldaş, dernek üyeleri ile Türkiye Muhtarlar Derneği Bartın Şubesi Başkanı Katip Cumur ile dernek üyelerini kabul etti. Bartın Valisi Sinan Güner, muhtarlık müessesinin toplumsal hayatın önemli yapı taşlarından biri olduğunu ifade ederek “Muhtarlık müessesi; toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından biridir. Muhtarlık yerel demokrasinin en eski örneğini temsil ettiği gibi devletimizin her noktasındaki kurumsal temsilciliğidir. Demokrasimizin bir gereği  vatandaşlarımız  tarafından seçilen muhtarlarımız, görev yaptıkları köylerdeki ve mahallelerdeki sorunların çözümü, vatandaşlarımızın talep ve beklentilerinin yerine getirilmesi yolunda önemli birer hizmet noktasıdır. Bu vesileyle,  kamu hizmetinin köylerimize ve mahallelerimize hızlı ve etkin bir şekilde ulaştırılmasında  görev üstlenen Bartınlı muhtarlarımız başta olmak üzere tüm muhtarlarımızın ‘19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutluyor, hayırlı ve başarılı görevler diliyor.” dedi.

ETİKETLER : muhtarlar günü kutlama
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi