Bartın Üniversitesi Türkiye 11.'si

Bartın Üniversitesi “Daha yeşil, çevreci ve sürdürülebilir bir kampüs hayatı” çalışmalarıyla birlikte Kutlubey Kampüsü’nde yetişkin ağaçlar dikiliyor.
Bu haber 2019-10-16 12:04:04 eklenmiş ve 382 kez görüntülenmiştir.

 

 

(Haber Merkezi) – “Sürdürülebilir Yeşil Kampüs” çalışmaları kapsamında Bartın Üniversitesi’nde birçok yenilik hayata geçiriliyor. Doğaya saygılı, sürdürülebilir ve enerji tasarrufu konuları göz önünde bulundurularak yapılan çalışmalar kapsamında, Kutlubey Kampüsü’ne kazandırılan 110 bin metre kare yeşil alana yetişkin çam ve sedir ağaçları dikilmeye başlandı. Orman Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle dikilen ağaçlarla, zengin biyolojik çeşitliliğe sahip kampüs alanının çehresi daha da güzelleşmiş oluyor. Kampüs girişinden fakülte binalarına uzanan yol boyunca gerçekleştirilen ağaçlandırma çalışmalarında, doğal hayatın işleyişi de düşünülerek kuş yuvaları yerleştiriliyor.

Üniversite personeli ile birlikte Orman Genel Müdürlüğü çalışanlarının birlikte sürdürdüğü ağaçlandırma çalışmaları, Bartın Orman Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Erol Kırdar ve Prof. Dr. Ali Durkaya’nın gözetiminde gerçekleştiriliyor. Sürdürülebilir peyzaj anlayışıyla yapılan düzenlemelerde ekolojik, sosyal ve ekonomik boyutlara dikkat edilerek, büyük bir titizlikle yürütülüyor.

Çalışmalar ile ilgili olarak bilgi veren Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, şunları söyledi:

Doğa dostu yerleşkeler

 

“Yaklaşık 2 yıl önce uygulamaya başladığımız ‘Sürdürülebilir Yeşil Kampüs’ çalışmalarımız devam ediyor. Öğrencilerimize ve gelecek nesillere daha yeşil ve daha yaşanabilir alanlar bırakmayı hedefliyoruz. Üniversitemizde bir yandan sürdürülebilir bir gelecek adına bilimsel çalışmalar yapılmaktayken; diğer yandan ise yaşam kalitesi yüksek ve doğa dostu yerleşkeleri ile tüm topluma örnek olmaya gayret gösterilmektedir.

Sürdürülebilir peyzaj uygulamalarımız kapsamında kampüslerimizi daha iyi hale getirmek, doğanın güzellikleri arasında bir yaşam alanı oluşturmak hedefliyoruz. Bu kapsamda yağmur sularının biriktiği doğal bir gölet oluşturduk. Bu göletimiz kampüsümüze kattığı güzelliğin yanı sıra çim alanlarımızın ve ağaçlarımızın sulanmasında da kullanılıyor. Böylece bir yandan tasarruf sağlarken diğer yandan da ekolojik dengeyi korumuş oluyoruz. Aynı zamanda kısa sürede tüm birimlere yaygınlaştırma başarısı gösterilen ‘Sıfır Atık Projesi’ ile kâğıt, metal, cam, plastik ve bitkisel atık yağların geri dönüştürülmesiyle 1 milyon 743 kişinin oksijen ihtiyacını karşılayacak olan 874 ağaç kesilmekten kurtarılmasına hep birlikte vesile olduk.

 

 

Türkiye 11.’si, dünya 348.si

 

Üniversitemiz, dünya üniversitelerini çevreye duyarlılık, enerji, atık, ulaşım yönetimi ve sürdürülebilirlik alanlarında her yıl değerlendiren Yeşil Ölçüm (GreenMetric) 2018 Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda Türkiye üniversiteleri arasında 11’inci oldu. Dünyada ise 348’inci en iyi yeşil kampüse sahibiz. Muhteşem doğasıyla ülkemizin nadide şehirlerinden biri olan Bartın’da üniversitemiz bu kapsamda çalışmalarına ara vermeden sürdürmektedir.

Gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmaları bir aile olduğumuz bilinciyle geleceğe taşıyor ve birlikte başarmaya devam ediyoruz. Bu noktada, ‘Sürdürülebilir Yeşil Kampüs’ çalışmalarımıza sundukları katkılardan dolayı Bartın Üniversitesi ailesinin tüm bileşenlerine teşekkür ediyorum. Ayrıca bizlere sunduğu destek ve iyi dilekleri dolayısıyla Tarım ve Orman Bakanımız Doktor Sayın Bekir Pakdemirli başta olmak üzere Orman Genel Müdürümüz Bekir Karacabey’e, Orman Bölge Müdürümüz Zekeriya Beyazlı ile Bartın Orman İşletme Müdürümüz Selahattin Yanık ve Orman İşletme Müdürlüğü personeline teşekkürlerimi sunuyorum. İhtiyacımız olduğu her an yanımızda olarak bizlere destek veren Bartın Valimiz Sinan Güner ile birlikte Milletvekilimiz Yılmaz Tunç’a ve tüm kamu kurum ile kuruluşlardan yöneticilerimize teşekkür ediyorum.”

ETİKETLER : üniversite doğa dostu
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi