Amatör Spor Haftası Ankara’da kutlandı

Bartın Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkanı Turgut Altınçubuk ve Yönetim Kurulu üyeleri, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun başkanlığında “Amatör Spor Haftası” dolayısıyla 81 ilin amatör spor kulüp yöneticileri ve federasyon başkanları gerçekleştirilen buluşmaya katıldı.
Bu haber 2019-10-15 12:01:29 eklenmiş ve 1017 kez görüntülenmiştir.

 

 

EREN SARIKAYA

07-13 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Amatör Spor Haftası etkinlikleri çerçevesinde Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda düzenlenen törene; Bakan Kasapoğlu, Spor Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu Üyesi Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Düşmez, Trabzonspor Kulüp Başkanı Ahmet Ağaoğlu ve Çaykur Rizespor Başkanı Hasan Kartal ile 81 ilin ASKF Yönetim Kurulu Başkan ve üyeleri katıldı. Programda ilimizi Bartın ASKF Başkanı Turgut Altınçubuk, Futbol İl Temsilcisi ASKF Genel Sekreteri Esat Günaydın, ASKF Başkan Yardımcısı İsmail Ekerbiçer, Mehmet Karakoç Eren Dellaloğlu, Halil Hızoğlu ve Murat Turgur temsil etti.

Konuşmalardan önce halk oyunları gösterisi ve haftayla ilgili olarak kısa bir video film gösterimi gerçekleştirildi.

 

Kasapoğlu: “Spordaki bayarıyı yukarıya taşıyacağız”

 

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Suriye’nin doğusuna yapılan 'Barış Pınarı' harekatında mücadele eden Mehmetçiklere desteklerini belirterek başladığı konuşmasında, sporun birleştirici bir yönü olduğu vurgusu yaparak, “İçinde bulunduğumuz günler her zamankinden daha çok birliğe beraberliğe ihtiyacımız olan günler. Bugün amatör sporu konuşmamız, amatör spor haftasını kutlamamız önemli bir mesaj. Her birimize çok önemli görevler düşüyor. Sizlerle el ele vereceğiz, daha çok çalışacağız. Tesis anlamında, diğer noktalarda daha çok destekleyeceğiz. Hem ülkemizdeki kötülüklerle mücadeleyi, başta bağımlılıklar olmak üzere hem de spordaki başarıyı daha yukarıya taşıtacağız. Hep birlikte bu başarıyı yakalayacağız” dedi. Bakan Kasapoğlu sözlerini özetle şöyle sürdürdü:

“Her alanda şampiyonlar yetiştireceğiz”

 

“Her hanede birden fazla sporcu yetiştirmemiz gerekiyor. Spor ailede başlıyor. Sporun ailedeki temel taşı da kadınlarımız. Kadınlarımızı spora teşvik edeceğiz. Kadının spor yaptığı toplumda ben tüm toplumun spora olan ilgisinin ve bağlantısının daha güçlü olacağını düşünüyorum. Kadın odaklı spor stratejimizi de bugün de sizlerle paylaşmak istiyorum. Sporu isteyen herkesin ayağına götüreceğiz.

 

“7’den 70’e herkes spor yapacak”

 

Yüzme bilmeyen kalmasın diye bir proje başlattık. Bu ülkeden yüzme şampiyonları çıkaracağız. Hem ulusal anlamda hem dünya çapında ama bunun yolu da tesisleri daha verimli kullanmaktan geçiyor. Bu tesisleri sporcularla, antrenörlerle dolduracağız. Kadın, erkek, genç, yaşlı spor yapan bir ülke olacağız. Bu görev de bizlere düşüyor. 'Spor Türkiye' olarak adlandırdığımız ve çok yakında kamuoyuna tüm detaylarını anlatacağımız bu hamle ile 7’den 70’e günlük yaşamının bir kısmını sporla geçiren, hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm toplumun spora erişimini sağlayacağız. Her branşta, her alanda hem şampiyonlar yetiştireceğiz hem de spor yapan bir toplum olarak yine birlikte yürüyeceğiz.”

Spor Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Baykan da konuşmasında, bu yıl amatörler haftasının farklı bir coşku ile kutlandığını söyledi. Baykan, “2012 yılından bu yana resmi olarak kutladığımız amatör spor haftası bu yıl Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın talimatı ile çok daha coşkulu geçti. 81 ilden gelen amatör temsilciler ve federasyonlarla bu güzel tabloyu meydana getirmiştir” dedi.

 

TASKK Başkanı eksiklikleri dikkat çekti

 

Amatör spor kulüplerinin çok değerli olduğunu belirterek başmladığı konuşmasında kulüplerin içinde bulundukları zor şartlara rağmen yaptıklarının çok önemli olduğunu vurgulayan Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (TASKK) Genel Başkanı Ali Düşmez ise “Amatör branşlarda tesis ve eğitim konusunda eksiklerimiz var. Tesis ve eğitim konusu öne alınacak konular” dedi.

 

Amatör sporlara profesyonel bakış açısı

 

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay da, altyapıya yapılan yatırımların önemli olduğunu vurgularken şunları söyledi:
“Amatör sporların profesyonel bir bakış açısıyla yapılması Türkiye’de spor için büyüttüğümüz hedeflerin gerçekleşmesine önemli katkı sağlıyor. Bakanlığımız, Genel Müdürlüğümüz ve Federasyonlarımızın iş birliğiyle gerçekleştirilen projeler ve organizasyonlar vatandaşlarımızın sporla olan bağlarını her geçen gün arttırmaktadır. Gerçekleştirilen projeler, faaliyetler ile birlikte alt yapıya yaptığımız yatırımlar ulusal ve uluslararası alanda her geçen gün yüreğimizi gururla kabartan başarılara dönüşmektedir.”

Konuşmaların ardından Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinden toplantıya katılan TASKK yetkilileri, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'na bölgelerini simgeleyen hediyeler takdim etti.

ETİKETLER : askf bartın ankara bakan kasapoğlu
Diğer SPOR haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi