Galla Pazarı hala ücretsiz ve temiz WC bekliyor

Bartın Halkevi, Nisan ayından bu yana Galla Pazarı’na ücretsiz ve temiz WC yapılması konusundaki ısrarından vazgeçmiş değil.
Bu haber 2019-10-15 09:54:18 eklenmiş ve 364 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Galla Pazarı’nın yüzyıldan fazladır Bartınlı kadınların ticari ve sosyal hayata katıldığı önemli bir buluşma noktası ve Türkiye’de benzeri olmayan bir kadın üretim modeli olduğuna dikkat çeken Bartın Halkevi yetkilileri, bir çok Bartınlının Salı ve Cuma günleri mutlaka uğradığı, alışverişini yaptığı yerel ekonominin en dinamik noktalarından biri olan Galla Pazarı ile ilgili yaptıkları açıklamada Nisan ayında başlattıkları ücretsiz ve temiz tuvalet kampanyasına ilişkin olarak şunları söylediler:

“Ticari ve sosyal fonksiyonları yanı sıra Bartın için kültürel ve turistik değerdir, ziyaretçilerin ilgi gösterdiği bir cazibe noktasıdır. Ancak Bartın için vazgeçilmez bir kamusal alan olan Galla Pazarı’nda, temiz, sağlığa uygun, engelli erişimi olan ve pazarcılar için ücretsiz tuvalet halen bulunmamaktadır. Bartın Halkevi, Nisan 2019’da Galla Pazarı’na temiz, sağlıklı, engelli erişimi olan, alt değiştirme, emzirme alanları bulunan ve ücretsiz WC talebiyle bir imza kampanyası başlattı. Bartın halkının yoğun ilgi gösterdiği kampanya kısa sürede 400 imzaya ulaştı. Toplanan imzalara ek olarak 30 bireysel başvuru dilekçesiyle Bartın Belediyesi ve Bartın Valiliği İnsan Hakları Kurulu’na başvurular yapıldı.

 

Valilik talepleri haklı buldu

 

Bartın Valiliği’nin görevlendirdiği komisyon, tuvaletleri inceleyerek WC taleplerini haklı buldu ve gereğinin yapılmasını belirterek Bartın Belediyesi’ni görevlendirdi. Belediye da Mayıs 2019’da WC taleplerinin çalışma programına alındığını belirten bir açıklama yaptı. Galla Pazarı WC kampanyası sürecinde tüm gelişmeler, Bartın Halkevi sosyal medya hesaplarından kamuoyuyla paylaşıldı.

Nisan 2019 tarihinden bu yana Galla Pazarı’na temiz, sağlıklı, engelli erişimi olan, alt değiştirme, bebek emzirme alanları bulunan ve pazarcılar için ücretsiz WC taleplerimizin takipçisi olduk. Belediye ve Valilik ile temaslar çeşitli düzeylerde sürdürüldü. Eylül 2019’da Bartın Halkevi heyetiyle Belediye ziyaret edildi ve WC konusundaki gelişmeler hakkında bilgi alındı, talepler yinelendi.

 

Sorunlar rapor halinde sunuldu

 

Belediye Başkan Yardımcısıyla yapılan görüşmede bebek alt değiştirme-emzirme alanı talebinin yerine getirildiği ve engelli erişimi sorununun kısmen çözüldüğü öğrenildi. Galla Pazarı’nın genel sorunlarını içeren rapor Belediye başkanlığına sunuldu. Galla Pazarı Raporu; imza kampanyası sürecinde temas kurduğumuz Bartın halkının taleplerini, gözlemleri ve Mart 2019 tarihli Bartın Yerel Yönetim Paneli sonuç raporunda yer alan sorunları içermektedir.

 

6 ay geçti ama...

 

Ancak Nisan 2019’ta başlatılan temiz, sağlıklı WC kampanyasının üzerinden aylar geçmesine rağmen; Galla Pazarı’nda bulunan tek tuvalet, temiz ve sağlığa uygun değildir. Kadın WC’sinde engelli erişimi bulunmamaktadır. Pazarcılar için ücretsiz WC talebimizin gereği yerine getirilmemiştir. Alt değiştirme, bebek emzirme alanı inşa edilmiş olsa da kapısı kilitli olduğundan kullanılamamaktadır.

 

“Pazar esnafına temiz ve ücretsiz tuvalet imkanı sunulmalı”

 

Galla Pazarı’nda temiz, engelli erişimi olan ve pazarcılar için ücretsiz umumi tuvalet talebimizi yineliyoruz! Temiz, sağlıklı ve engelli erişimi bulunan tuvalet temel insan hakkıdır. Kadın, erkek, yaşlı, engelli, çocuk, turist ve pazarcı bütün yurttaşların gereksinimlerini karşılamalıdır. Salı ve Cuma günlerinde tüm gün boyunca tezgâhının başında Bartın halkına sağlıklı ürünler ulaştıran ve belediyeye işgaliye parası ödeyen pazarcılar temiz sağlıklı tuvaletlerden ücretsiz faydalanmalıdır.

 

“Tüm sorunların takipçisiyiz”

 

Bartın Halkevi olarak Galla Pazarı’nın başta tuvalet olmak üzere tüm sorunlarının ivedilikle ele alınmasını, Bartın halkının haklı taleplerinin yerine getirilmesini istiyoruz.

Galla Pazarı ile gelişmelerin ısrarlı takipçisi olacak, kamuoyunu gelişmeler konusunda bilgilendireceğiz.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Halkevi Galla Pazarı Bartın Belediyesi Bartın Valiliği
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi