DUALAR MEHMETÇİKLE...

Suriye'nin kuzeyindeki bölgenin terör unsurlarından temizlenmesi için girişiler Barış Pınarı Harekatı'nın zaferle sonuçlanması için ülke genelindeki tüm camilerde olduğu gibi Bartın'da da camilerde Fetih Suresi okundu. Bartın’da da Fetih Suresi, Müftü Abdülcelil Çakar tarafından okundu.
Bu haber 2019-10-15 09:42:04 eklenmiş ve 507 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Suriye'nin kuzeyindeki PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütü unsurlarının temizlenmesi ve bölgenin Türkiye açısından sorunsuz bir yer haline getirilerek ülkemize sığınan Suriye vatandaşlarının güvenli bir şekilde buralara dönmelerini sağlamak için başlatılan Barış Pınarı Harekatı’nında 6 gün geride kalırken, kahraman Mehmetçiğimizin bölgedeki hakimiyeti her geçen gün biraz daha artıyor, teröristler saklandıkları inlerde bir bir temizleniyor. Milli Savunma Bakanlığı’nın yaptığı son açıklamaya göre şimdiye kadar etkisiz hale getirilen terörist yasıyı 550’nin üzerine çıkarken, ülkemizin dört bir yanından Mehmetçiğin zaferi için ellerini açan vatandaşlar dualarıyla onlara destek vermeyi sürdürüyor. Harekatın zaferle sonuçlanması için tüm camilerde Fetih Suresi okundu. Bartın’da da Fetih Suresi, Müftü Abdülcelil Çakar tarafından okundu. Vali Sinan Güner başta olmak üzere il protokolünün katıldığı sabah namazında cemaate hitaben bir de konuşma yapan Müftü Çakar, İslam kardeşliğinin temelinin sevgi olduğuna işaret ederken, “Bu da imanımızın geriğidir. Çünkü o sevgi her türlü güzelliği ortaya çıkarıyor. Bir toplumun bireyleri arasında sevgi varsa barış, kardeşlik, huzur, yardımlaşma ve adalet vardır. Sevgi yoksa dargınlık, küskünlük, yalan, iftira ve terör olur. Milletimiz bu birlik ve beraberlik sayesinde her zaman zaferden zafere koşmuştur. Kıyamete kadar da inşallah Allah teala bu birliğimizi ve beraberliğimizi daim eylesin, ordumuzu muzaffer eylesin. Mevcut şehidimiz inşallah son şehidimiz olur. Rabbim en yakın zamanda fetih müjdelerini bizlere nail eylesin. Gazamız mübarek olsun” dedi.

 

Protokol sabah namazında buluştu

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nın zaferle sonuçlanması için tüm camilerde Sabah namazlarında Fetih Suresi okundu ve dualar edildi. Bu kapsamda 13 Ekim 2019 Pazar günü, İl Müftüsü Abdülcelil Çakar’ın öncülüğünde Yukarı Halilbey Camii’nde, sabah namazı öncesi Fetih Suresi okunarak dua edildi. Namaza ve öncesinde okunan duaya Müftü Çakar’ın yanı sıra Bartın Valisi Sinan Güner, Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, Bartın Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Şahin, Bartın Şehit Aileleri ve Gaziler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ekrem Altınok ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

Zafer yakın

 

Sabah namazı öncesi Fetih Suresi’ni okuyan Bartın İl Müftüsü Abdülcelil Çakar, akşam iki askerimizin mesajını televizyondan annelerine, babalarına ve aziz milletimize hitaben sarfettiği sözleri dinlediğini belirtirken şinları söyledi:
“Askerlerimiz şöyle diyorlar; ‘Bizler bu vatan hainlerini, bu terör örgütlerini, bu şebekeleri ortadan kaldırmak için yola çıktık. Yola çıkarken de ya şehit olacağız ya da gazi olacağız’. Biraz önce okuduğum ayeti kerimede de Allah şu müjdeyi veriyor: Yardım Allah’tandır. Allah teala ordumuza yardım eylesin. Zafer yakındır. Allah teala ordumuzu muzafer eylesin. Müminlere müjdeler olsun. Cihada çıkan, savaşa çıkan müslüman her halukarda galip gelir. Müslümana müjdeler olsun; ya şehit olacak, ya da zafere erecek. Başka şansı yok. İki husus vardır. Nedir bunlar? Ya Allah yolunda şehit olacak, ki şehitlik peygamberlikten sonra İslamiyet’teki en önemli makamdır, ya da zafere erişecektir.

İslam Komutanı Halid Bin Velid, İran ordusuna karşı sefere çıktığı zaman düşman ordusunun konutanına şöyle dedi: ‘Senin ve askerlerinin bu dünya hayatını ve şarabı sevdiği kadar ölümü seven bir ordu ile karşına geldim’.

 

 

Bütün Müslümanlar kardeştir

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ..... düşmanla aramızdaki mesafe sadece 8 metre. Kurşun yağmur gibi yağıyor. Metrekareye 3 bin mermi düşüyor. Ölüm muhakkak. En fazla 3 dakika içinde öleceğini biliyor. Ama kalbinde en ufak bir ürperti, korku yok. Bilenler Kuran okuyor, bilmeyenler kelime-i şehadet getirerek cepheye atılıyor. Onlar şehadet şerbetini içiyor, arkadakiler onların yerini dolduruyor. Bizleri zaferden zafere ulaştıran işte bu iman gücüdür. Allah Teala ebediyyen yurdumuzu payidar eylesin. Bayraklarımız inmesin, ezanlarımız dinmesin inşallah. Bunun için Allah Teala birliğimizi, dirliğimizi daim eylesin. Birlik ve beraberlik çok önemli. Müslümanların birlik içinde olması, bölünüp parçalanmaması için Allah Teala’nın koyduğu temel prensip ‘bütün müslümanlar kardeştir’. Yüce Allah böyle buyuruyor.

 

İslamın harcı sevgi

 

İşte Rabbimizin bu emri mucibinci Yüce Peygamberimiz kurduğu İslam toplumunun temellerini kardeşlik üzerine attı. Bu İslam binasının harcını da sevgi, saygı, hoşgörü ve merhametle yoğurdu. Dolayısıyla kardeşlerim müslümanlar olarak birbirimizi çok seveceğiz. Bu bizim imanımızın gereğidir. Ne diyor Peygamberimiz? ‘Sizden biriniz kendisi için arzu ettiklerini, müslüman kardeşleri için arzu etmedikçe kamil mümin olamaz.’ Bir başka hadislerinde ‘iman etmedikçe cennete giremezsiniz, Allah için sevmedikçe de kamil bir müslüman olamazsınız’ diyor. Dolayısıyla dirliğimiz beraberliğimiz çok önemli değerli kardeşlerim. Allah için birbirimizi seveceğiz. Hiç bir maddi menfaat gözetmeksizin. Böyle bir sevgi ile birbirimizi sevdiğimiz zaman hem Allah’ın sevgisine nail oluruz, hem de Allah’ın dostu oluruz. Hz Ömer, şöyle bir rivayet ediyor; Peygamberimiz ashbını toplamış ve şöyle bulurmuştur; ‘Benim ümmetimin içinde öyle bir grup vardır ki onlar ne peygamberlerdir, ne de şehitlerdir. Ama onlar Allah katında öyle bir mükafat alacaklar ki, peygamberler ve şehitler de onlara özenecek.’ Sahabi sordu, kimdir bunlar? Bunlar o kimselerdir ki, aralarında ne kan bağı yoktur. Bunlar Allah için birbirlerini sevenlerdir.’ Allah Teala birliğimizi, beraberliğimizi, sevgimizi daim eylesin.

 

 

“Birbirimizi Allah için seveceğiz”

 

İslam kardeşliğinin temeli sevgidir. Bu da imanımızın geriğidir. Çünkü o sevgi her türlü güzelliği ortaya çıkarıyor. Bir toplumun bireyleri arasında sevgi varsa barış vardır, sevgi varsa kardeşlik vardır, sevgi varsa huzur vardır, sevgi varsa yardımlaşma vardır, sevgi varsa adalet vardır. Her türlü güzellik vardır. Birbirimizin arasındaki bu sevgiyi çıkarırsak Allah muhafaza eylesin o zaman dargınlık olur. Sevgi yoksa küskünlük olur, sevgi yoksa yalan, sevgi yoksa iftira var, sevgi yoksa zulüm var, sevgi yoksa terör var. Allah muhafaza... Onun için ne yapacağız? Birbirimizi Allah için seveceğiz kenetleneceğiz. İşte bu güne kadar bu birlik ve beraberlik sayesinde Allah’a şükürler olsun ki milletimiz zaferden zafere koşmuştur. Kıyamete kadar da inşallah Allah Teala bu birliğimizi ve beraberliğimizi daim eylesin, ordumuzu muzaffer eylesin. Yardımını hiç bir zaman üzerimizden eksik etmesin. Birliğimizi ve beraberliğimizi bozmak isteyen dahali ve harici bedbahtlara da fırsat vermesin. Birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere karşı Allah Teala bizleri daima muzaffer eylesin.

 

“Gazamız mübarek olsun”

 

Mevcut şehidimiz inşallah son şehidimiz olur. Rabbim en yakın zamanda fetiih müjdelerini bizlere nail eylesin. Gazamız mübarek olsun. Allah’ın rahmeti, bereketi, mafireti hepimizin üzerine olsun.”

ETİKETLER : Bartın Suriye Barış Pınarı Harekatı Fetih Suresi Sinan Güner Abdülcelil Çakar
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi