MEHMETÇİK SURİYE’DE TERÖRİST AVINDA!

Suriye’nin kuzeyinin terörist unsurlardan temizlenerek güney sınırımızın güvenli hale getirilmesi için PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine yönelik başlatılan “Barış Pınarı Harekatı”na yurt içi ve dışından destek mesajları yağıyor. Fırat’ın doğusuna gerçekleştirilen Harekat 3. gününe girerken kahraman Mehmetçiklerimiz planlama doğrultusunda terör odaklarını temizleyerek 30 km güneydeki hatta doğru emin adımlarla ilerliyor. Tüm dünyanın yakından takip ettiği harekat sırasında zaman zaman terör örgütlerinin fırlattığı roketler sınırlarımız içindeki yerleşim birimlerini hedef alıyor. Gazetemiz baskıya hazırlandığı saatlere kadar 3 ayrı roket saldırısında toplamda 20’ye yakın vatandaşımızın yaralandığı yönünde bilgiler geldi. Resmi kaynaklar şimdiye kadar 109 teröristin etkisiz hale getirildiğini sayının askerlerimiz ilerledikçe artacağını ve temizliğin hedeflenen 30 km’lik koridor teröristlerden tamamen arındırılıncaya kadar süreceğini bildirdiler.
Bu haber 2019-10-11 09:25:46 eklenmiş ve 936 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Başta bölge ülkeleri olmak üzere tüm dünyada gözler; ülkemizin sınır, vatandaşlarımızın da mal ve can güvenliğini sağlamak adına Suriye’nin kuzeyinde başlatılan Barış Pınarı Harekatı’na çevrildi. Operasyona Türkiye’deki her kesimden ve siyasi partiden açık destek gelirken, karşı görüş bildiren tek siyasi parti HDP oldu.

 

Az sayıda ülke destek verdi

 

Macaristan, İspanya, Katar, ve KKTC Türkiye’nin haklı gerekçelerle başlattığı harekata destek veren ülkeler oldu. Macaristan, Salı günü hazırlanan ve AB üyesi 27 ülke tarafından imzalanan metne imza atmayarak veto etti. Macaristan’ın veto gerekçesinde “Ülkeler sınırlarını savunabilir” denildi.

İspanya NATO Delagasyonu, 7 Ekim'de operasyon hakkında yaptığı paylaşımda “Türkiye'ye destek, ittifakın sınırındaki krizde gerilimin düşürülmesine katkı sağlamayı amaçlıyor” ifadesini kullandı.

Katar Şeyhi Temim Bin Hamed Al Sani, operasyonun başlamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde desteklerini iletti.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, “Anavatan Türkiye'nin kendisine ve dünya barışına yönelik terör tehdidini ortadan kaldırmak, Suriye'de güvenli bölge oluşturmak için düzenlediği 'Barış Pınarı' askeri harekatı başlamıştır. Kıbrıs Türk halkı daima olduğu gibi Türkiye'mizin yanındadır. Dualarımız Mehmetçiğimiz, ordumuz içindir. Biz başarılı olunacağından Suriye'nin toprak bütünlüğü sağlanarak bölgeye barışın getirileceğinden eminiz. Allah, Türkiye'mizin yardımcısı olsun” sözleriyle KKTC’nin desteğini açıkladı.

 

 

Köstek çok, Rusya tarafsız

 

Fırat'ın doğusunda YPG'ye karşı başlatılan harekat birçok ülkeyi rahatsız etti. Trump'ın kafa karıştıran mesajları imle birlikte ABD operasyona destek vermeyeceğini resmen açıkladı. Avrupa Birliği'nden “operasyonu durdurun” çağrısı yapılırken Suudi Arabistan, İsveç, ABD, Almanya, Fransa, Hollanda, Mısır, Kanada, Danimarka, İran ve Finlandiya harekata destek vermezken Rusya ise tarafsız kaldı. Harekata ilişkin açıklama yapan Rus Senatör Vladimir Cabarov, ülkesinin Türkiye ve Suriye arasındaki çatışmaya dahil olmayacağını, Rus ordusunun Suriye'de başka bir amaç için bulunduğunu söyledi.

 

 

Harekatın başladığını Cumhurbaşkanı duyurdu

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Ekim Perşembe günü saat 16.00’da Barış Pınarı Harekatı’nın başlatıldığını duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında; “Türk Silahlı Kuvvetleri'miz Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmıştır. Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir” ifadelerini kullandı.

Aynı saatlerde Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada ise “Hudutlarımızın güvenliğini sağlamak, sınırlarımızın güneyinde bir terör koridoru oluşturulmasını engellemek, DEAŞ ve PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere milli güvenliğimize tehdit oluşturan terör örgütleri ve teröristleri etkisiz hale getirmek, yerinden edilmiş Suriyelilerin evlerine ve topraklarına dönüşleri için uygun şartları sağlamak maksadıyla Barış Pınarı Harekatı saat 16.00’da uygulanmaya başlamıştır” denildi.

Milli Savunma Bakanlığınca, ABD, Rusya Federasyonu, İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya ile NATO ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreterlikleri saat 14.00’ten itibaren Barış Pınarı Harekâtı’na ilişkin bilgilendirildiği açıklandı.

 

 

Her türlü dikkat ve hassasiyet gösteriliyor

 

Milli Savunma Bakanlığı, harekat ile ilgili olası kara propaganda oluşmaması için saat 18.30’da açıklamada bulundu. Açıklamada, “Fırat Kalkanı Harekâtı ve Zeytin Dalı Harekâtı’nda olduğu gibi, harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ile bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta, sivil/masum kişilerin ve harekât bölgesindeki tarihi, kültürel, dini yapılar, altyapı tesisleri ile bölgede bulunması muhtemel dost ve müttefik ülke unsurlarının zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir” denildi.

 

YPG/PKK hedefleri vuruldu

 

Operasyon başladıktan 3 saat sonra; Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait F16 savaş uçakları, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı kapsamında YPG/PKK hedeflerini vurdu. Savaş uçakları, Fırat nehrinin doğusunda, terör örgütü YPG/PKK’nın işgalindeki bölgede yaklaşık 30 kilometre derinliğe kadar indi.

Ayn İsa ilçesi çevresindeki Rami Hava Üssü ve cephaneliği ile Aluk, Mustel, Esadiye, Fender ve Huşan köylerindeki terör örgütü hedefleri, savaş uçaklarınca bombalandı.

Ayrıca, TSK Topçu birlikleri, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Tel Abyad'da örgütün mevzilerini obüs atışlarıyla hedef alarak yerle bir etti.

9 Ekim saat 20.00’da ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Fırat'ın doğusundaki terör hedeflerini yok etmek için başlattığı Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Trump, Türkiye'nin sivilleri koruyacağına dair verdiği teminata vurgu yaptı.

 

 

Kara harekatı 22.00 sularında başladı

 

Harekatın başlamasından sadece 6 saat sonra kara harekatı başlatıldı. Milli Savunma Bakanlığı’ndan, “Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve Suriye Millî Ordusu, Barış Pınarı Harekâtı kapsamında Fırat’ın doğusuna kara harekâtına başladı” açıklaması yapıldı. Kara harekatının başlamasıyla birlikte Mehmetçik, Tel Abyad ve Resulayn'a 4 koldan giriş yaptı.

 

Trump’tan itiraf gibi açıklama

 

Tam da bu sıralarda ABD Başkanı Donald Trump’tan itiraf niteliğinde bir açıklama geldi. PKK ile ABD'nin Obama döneminde anlaşmasını “büyük bir hata” olarak nitelendiren Trump, “Türkiye’de milyonlarca Suriyeli var ve Erdoğan onların ülkelerine geri dönmelerini istiyor” dedi.

Saatler gece yarısını gösterdiğinde Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı kapsamında hava kuvvetleri unsurları ve ateş destek vasıtaları ile şu ana kadar terör örgütüne ait toplam 181 hedefin ateş altına alındığını açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, havanın aydınlanmasıyla birlikte harekat kapsamında terör hedeflerini Obüs ve tanklarla yeniden ateş altına aldı. Kara birliklerimiz bir çok köyü terör unsurlarının elinden alırken, askeri kaynaklar yaptıkları açıklama ile saat 13.39’a kadar öldürülen terörist sayısının 109 olduğunu bildirdiler.

 

Mesajlarıyla destek verdiler

 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye Milli Ordusu’yla birlikte Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmasının ardından siyasiler, ünlü isimler, çeşitli dernek ve vakıflar  destek mesajları yayınladı. Mesajlardan öne çıkanlar şöyle:

Bartın Valisi Sinan Güner: Türk Silahlı Kuvvetleri’miz tarafından Suriye Milli Ordu’yla birlikte Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı ‘Barış Pınarı Harekâtı’ başlatıldı. Allah ordumuzu daim ve muzaffer eylesin.”

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç: Sınır güvenliğimizi sağlamak, Bölgedeki terör unsurlarını temizlemek ve Suriyeli kardeşlerimiz için yeniden güvenli bir yaşam alanı sağlamak amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nda kahraman askerlerimize muvaffakiyetler diliyorum. Allah yar ve yardımcıları olsun.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın: Türk Ordusu, bekasını tehdit eden bölücü örgütleri saklandığı coğrafi alanlarda etkisiz hale getirmek için kutlu bir sefere çıkmıştır. Barış Pınarı Harekatı’nda yüce mevlam ordumuzun yardımcısı olsun. Dualarımız ve desteğimiz Mehmetçiğimize. Zaferimiz muhkem ve mutlak olsun.

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun: Bartın Üniversitesi olarak terör odaklarını etkisiz hale getirmek ve kardeş bölge halkını gördükleri zulümden kurtarmak amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı’nda ordumuzun ve devletimizin yanındayız. Allah ordumuzun yar ve yardımcıları olsun.

İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun: Ya Rabbi!Ordumuzu karada, havada, denizde her zaman ve her yerde muzaffer eyle. Ya öleceğiz, ya olacağız! 

ETİKETLER : Bartın Suriye Barış Pınarı Harekatı Recep Tayyip Erdoğan TSK Resulayn Telabyad Ceylanpınar Akçakale
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi