Cumhur İttifakı, Bartın’da yükseliyor

Veri analisti Polimetre.com’un kurucusu M. Günal Ölçer ve ekibinin, “Bugün Seçim Olsa: Siyasi Partilerin Oy Oranları” başlıklı son anketi hayli ilginç sonuçları ile önümüzdeki günlerde epey tartışılacak gibi görünüyor. Ankat sonuçlarına göre; Haziran 2011’de yüzde 62.8’e kadar yükselen AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın oy oranı Ekim 2019 itibariyle yüzde 47.2’ye kadar gerilemiş durumda. Cumhur İttifakı’nın oyunu yükselttiği il sayısı ise 7. Bu illerden 6’sında son seçimlerde HDP çıkarken diğer il ise Bartın oldu.
Bu haber 2019-10-09 16:31:51 eklenmiş ve 3769 kez görüntülenmiştir.

 

 

(Haber Merkezi) -  Medyaspot’tan Hülya Karabağlı’nın haberine göre; Polimetre.com’un “Bugün seçim olsa: Siyasi Partilerin oy oranları” başlıklı çalışma, Ekim 2019 veya Haziran 2023’te yapılacak Milletvekili Genel seçiminde, siyasi partilerin alması beklenen oy oranlarını, Haziran 2018’deki Genel Seçim’deki oy oranları ile karşılaştırmalı olarak, her seçim çevresi ve Türkiye Geneli için ayrı ayrı hesaplanarak gerçekleştirildi. Buna göre; Haziran 2011’deki Genel Seçim’de yüzde 62.8, Haziran 2018’de ise yüzde 53.5 olan Cumhur İttifakı ortakları AK Parti ve MHP’nin toplam oy oranı Ekim 2019’da yüzde 47.2’ye kadar geriledi. Her iki partinin de oy kaybının sürdüğü tespitine yer verilen çalışmada bugün seçim olsa AK Parti’nin oy oranının yüzde 37.3, MHP’nin oy oranın ise yüzde 9.9 olacağı savunuldu.

 

“Zaman Cumhur İttifakı aleyhine işliyor”

 

Çalışmaya göre, seçimlerin normal takvimi olan Haziran 2023’te yapılması durumunda ise AK Parti+MHP oy oranının yüzde 40.7 olacağını öngören Polimetre, Cumhur İttifakı’nın yıllar içindeki kan kaybıyla ilgili olarak, “Zaman AK Parti+MHP aleyhine işlemektedir. AK Parti+MHP iktidarının ancak, olağanüstü durumların gerçekleşmesi halinde, sürebileceği anlaşılmaktadır” görüşüne yer verildi.

 

HDP’nin birinci çıktığı iller

 

Polimetre’nin çalışmasında, AK Parti+MHP oy oranının 7 Seçim Bölgesinde artarken 80 Seçim Bölgesinde azaldığı dikkat çekti. Cumhur ittifakının oy oranının arttığı, 7 Seçim Bölgesinden 6’sı HDP’nin birinci çıktığı Hakkari, Siirt, Şırnak, Tunceli, Mardin ve Van diğeri ise Bartın olarak sıralandı. Polimetre.com’un değerlendirmesinde, şöyle denildi:

“Haziran 2011 Genel Seçimi’nde yüzde 62.8, Haziran 2018’de yüzde 53.5 olan AK Parti+MHP oy oranının Ekim 2019’da yüzde 47.2 ye gerilediğini, normal şartlar altında 2023-Haziran ayında yapılacak bir genel seçimde ise yüzde 40.7 olacağını hesaplamaktayız.

 

Doğu illeri dışında bir tek Bartın

 

AK Parti+MHP oy oranı Ekim 2019’da 7 seçim bölgesinde artarken 80 seçim bölgesinde azalmaktadır. AK Parti+MHP oy oranının arttığı, 7 seçim bölgesinden 6’sı (Hakkari, Siirt, Şırnak, Tunceli, Mardin Ve Van) HDP’nin birinci parti olduğu illerdir. Diğer il Bartın.”

ETİKETLER : anket cumhur ittifakı
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi