Kırmızı ete yüzde 20 zam yolda!

Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Başkanı Ahmet Yücesan, son bir yılda maliyetlerin yarı yarıya arttığını belirterek kırmızı ete zammın yakın olduğunu söyledi. Yücesan, zam oranının ise yüzde 20 civarında olmasını istediklerini söyledi.
Bu haber 2019-10-09 09:31:33 eklenmiş ve 957 kez görüntülenmiştir.

 

 

(Haber Merkezi) - Gün geçmiyor ki yeni bir zam haberi gelmesin. Her ne hikmetse iğneden ipliğe her şeye zam gelirken TÜİK, Eylül ayında ‘baz etkisi’ nedeniyle TÜFE’nin yüzde 9,5 civarına gerilediğini açıkladı. Vatandaş açıklanan rakama değil, piyasa gerçekliğine baktığı için bu açıklamaya sadece tepki gösterdi. Ancak zam açıklamalarının ardı arkası da kesilecek gibi görünmüyor. Son olarak ETBİR Başkanı Ahmet Yücesan, Cumhuriyet Gazetesi’ne konuştu ve kırmızı ete zam yapmayı düşündüklerini söyledi. Yücesan yaptığı açıklamada, “Son bir yılda maliyetlerimiz yüzde 50 arttı. Tüketim yüzde 40 daraldı. Yüzde 20 zam yapmak istiyoruz ancak iç piyasada tüketim düştüğü için kimse korkudan fiyatları artıramıyor” dedi. Zammın şimdilik bekletildiğini belirten Yücesan, balığın kırmızı ete alternatif olarak görüldüğünü, balık mevsiminin bitmesinden sonra kırmızı ete olan talebin artmasıyla zam yapılacağına işaret etti.

Elektrik ve doğalgaza son gelen zamlarla beraber maliyetlerin daha da arttığına, bu artışları kaldıramayan pek çok firmanın piyasadan çekilmek zorunda kaldığına dikkat çeken Yücesan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yeni üretim yapılmıyor. Satışlar stoklar üzerinden yürüyor. Üretimdeki düşüşe yönelik TÜİK’in açıkladığı veriler eksik. Bu durum ‘daha uygun’ fiyatlı etin sağlanması için ithalat yoluna başvurmalarına yol açabilir. Kısır bir döngü bu. İthalat yapılır, üretim düşer, döviz kaybı yaşanır ama ucuzluk sağlanamaz. Bizim yurttaşa şunu söylememiz lazım: İthalatla ‘daha ucuz’ et sağlamaktansa bizim insanınımızın ürettiği olsun ama yüzde 20 zamlı olsun. Çünkü bizim elimizden bu kadar geliyor. Maliyetlerimiz sürekli artıyor.”

ETİKETLER : kırmızı et zam
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi