Orman’daki usulsüzlük soruşturması genişliyor

Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir, Ulus Orman İşletme Müdürlüğü’nde yapıldığı öne sürülen usulsüzlüklerle ilgili olarak yürütülen soruşturmaya ilişkin kapsamlı bir açıklama yaparak, soruşturmanın geçmişte gerçekleştirilen işlemleri ve sadece Bartın’ı değil çevre il ve ilçeleri de kapsayacak şekilde genişletildiğini bildirdi. Aydemir, “Soruşturulacak iddiaların ve inceleme yapılacak alan ve işlemlerin çok geniş olması sebebiyle belirlenen plan dahilinde; suç ve cezada şahsilik, kişi özgürlüğü ve güvenliği, tarafsızlık ve bağımsızlık ilkeleri doğrultusunda olaya dair tüm şüpheli ve sorumluların ortaya çıkarılması yönünde titizlikle soruşturma işlemlerinin yürütüldüğü hususu kamuoyunun bilgisine sunulur” dedi.
Bu haber 2019-10-09 09:00:03 eklenmiş ve 232 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Hatırlanacağı üzere; Bartın’ın Ulus ilçesi Orman İşletme Müdürlüğü’ndeki bir usulsüzlük ile ilgili olarak Temmuz ayı içinde Ulus İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, ilçeye bağlı Bahçecik ve Kalecik köylerinde ormanlık alanda kaçak ağaç kesimi yapıldığı ihbarı üzerine çalışma başlatmış, düzenlenen operasyonda ormanda kesilen ve daha sonra ilçe merkezine götürülen, 3 kamyon oduna el koyulurken gözaltına alınan kamyon şoförleri ise serbest bırakılmıştı. Konu ile ilgili olarak Ankara’dan gelen müfettişler orman sahasında inceleme yapıp Ulus İşletme Müdürlüğü’nün belgelerini incelemişti.

 

6 kişi tutuklandı

 

Soruşturma ile ilgili olarak yaşanan son gelişme ise jandarma tarafından geçtiğimiz hafta içinde gözaltına alınan Orman İşletme Müdürü Mustafa D., Ulus Orman İşletme Şefi Çağrı Reşat Ö., Ulus Orman İşletme Müdürlüğü’nde görevli orman muhafaza memuru Muharrem Ö. ile orman kesim müteahhitleri Hasan A., Musa U. ve Hüseyin T.’nin adliye’ye sevkedilerek çıkarıldkları nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanmaları olmuştu.

 

 

Başsavcı açıklama yaptı

 

Bu gelişme üzerine hem yerel hem de ulusal basında soruşturmanın içeriğine ilişkin bazı bilgiler yer aldı ancak hiç bir yetkili kişi ya da kurumdan bir açıklama yapılmadı. Ta ki, 7 Ekim Pazartesi akşam saatlerine kadar. Çünkü Pazartesi akşamı mesai saatinin bitimi sonrasında Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan ve bizzat Başsavcı Adem Aydemir’in imzasını taşıyan açıklamaya göre; soruşturmanın seyri ve kapsamı hem geçmişi, hem de çevre il ve ilçeleri de kapsayacak şekilde genişletilerek sürüyor. Başsavcı Aldemir açıklamasında şu bilgileri paylaştı:

 

 

Zorunlu açıklama...

 

“Bir kısım yerel medya, ulusal medya ve basın mensuplarının kullandığı sosyal medya hesaplarında; Ulus Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmekte olan ve kamuoyunda orman yolsuzluğu olarak bilinen soruşturmaya dair, soruşturma içeriği ile ilgisi olmayan, gerçek bilgileri içermeyen ve soruşturma makamlarını töhmet altında bırakıcı ifadelerin ve açıklamaların yapıldığının tespit edilmesi üzerine basın açıklamasında bulunma gereği hasıl olmuştur. Bu kapsamda olmak üzere; Ulus Cumhuriyet Başsavcılığınca; Bartın İli Ulus İlçesi Ulus Orman İşletme Müdürlüğü ve bağlı bir kısım birimlerinde usulsüz orman emvali kesimi yapıldığı ve yine kesim işi yapan kişilere gerçeğe aykırı olarak kesme ve sürme raporu düzenlenmek suretiyle haksız istihkak yapıldığı yönünde yapılan ihbar üzerine soruşturma işlemleri başlatıldı.

 

Gizlilik içinde yürütüldü

 

Soruşturmanın gizlilik içerisinde yürütülürken, Ulus Orman İşletme Müdürlüğü ve bağlı bir kısım şeflikleri bünyesinde ilgili tüm evraklar teslim alınarak ve yine kesim yapılan tüm alanlar inceleme altına alınarak mahallerinde detaylı inceleme işlemleri ve teknik süreç yürütülüyor. Soruşturmaya dair tarafsız bilirkişi heyeti ataması gerçekleştirildi. Yine haklarında iddia bulunan tüm şüphelilere dair 3628 Sayılı yasa kapsamında araştırma ve rapor talep edildi. Orman Genel Müdürlüğü ile yazışma yapılarak Orman Genel Müdürlüğü müfettişlerinin olaya el koymaları sağlandı ve müfettişler tarafından incelemeler devam etmekle birlikte dört bölmeye ilişkin rapor Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunuldu. Yine atanan bilirkişiler tarafından yapılan inceleme ve rapor işlemleri devam etmekle birlikte ön rapor Ulus Cumhuriyet Başsavcılığına sunuldu.

 

Farklı bir soruşturma daha sürüyor

 

Elde edilen somut ilk tespitler nazarında Ulus Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde görevli 3 kamu görevlisi ile birlikte orman kesim işinde çalışan 3 kişinin  rüşvet ve zimmet suçlarından tutuklandı. Ancak haklarında aynı zamanda Kamu Görevlisinin Resmi Belgede Sahteciliği, Resmi Belgede Sahtecilik, Görevi Kötüye Kullanma ve Orman Kanununa Muhalefet suçu, iddialarına dayalı ayrıca soruşturma yürütülüyor.

 

 

Soruşturma genişletilerek sürüyor

 

Soruşturma geniş bir şekilde ve titizlikle devam ettiriliyor. Dosya kapsamında çok sayıda ifade alındı, tespitlerin yapıldı ve araştırma işlemleri genişletilerek devam ettiriliyor.

 

Zarar tespit çalışması yapılıyor

 

Soruşturma kapsamında yukarıda açıklanan bir kısım sosyal medya, yerel basın ve ulusal basında geçen haberlerde belirtildiği üzere araştırma konusu yapılmayan bir iddia mevcut değil. Şu ana kadar yapılan işlemler sadece dört bölmedeki usulsüz kesimlere ilişkin olarak yerine getirildi. Diğer bölmelere ilişkin araştırma ve incelemeler devam ediyor. Dolayısıyla zarar tespitleri de devam ediyor.

 

Bartın’la sınırlı değil

 

Sadece Bartın ili sınırları dahilinde değil, çevre il ve ilçeler ile birlikte kayıtlarda öncesinde gönderildiği tespit edilen birden fazla bölge ve ildeki firmalar da araştırılmak suretiyle emvallerin akıbeti geçmiş yıllarla birlikte titizlikle sorgulanıyor. Soruşturulacak iddialar,  inceleme yapılacak alan ve işlemlerin çok geniş olması sebebiyle belirlenen plan dahilinde; ‘suç ve cezada şahsilik’, ‘kişi özgürlüğü ve güvenliği’, ‘tarafsızlık’ ve ‘bağımsızlık’ ilkeleri doğrultusunda olaya dair tüm şüpheli ve sorumluların ortaya çıkarılması için soruşturma işlemleri titizlikle yürütülüyor. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.”

ETİKETLER : Bartın Ulus Orman İşletme Müdürlüğü Adem Aydemir soruşturma
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
731 Kez Okundu
591 Kez Okundu
503 Kez Okundu
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım