Akıllı Kütüphane devreye girdi

Kurulduğu günden beri sürekli yenilenmeyi ve gelişmeyi hedefleyen ve doğrultuda bu yıl açılan 10 yeni bölüm ile öğrenci sayısını 18 binin üzerine taşıyan Bartın Üniversitesi, Ağdacı ve Kutlubey Yerleşkeleri’nde yer alan kütüphanelerde “RFID – Akıllı Kütüphane Sistemi”ni devreye soktu.
Bu haber 2019-10-08 12:59:02 eklenmiş ve 680 kez görüntülenmiştir.

 

 

(Haber Merkezi) - Bartın Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı’nın yaz döneminde sürdürdüğü yoğun çalışmalar sonucunda Ağdacı ve Kutlubey Yerleşkelerinde yer alan kütüphanelerde ‘RFID - Akıllı Kütüphane Sistemi’ devreye alındı. Her iki kütüphanede yer alan yaklaşık 80 bin kitabın UHD-RFID etiketleme ve kodlama işlemi tamamlandı. Altyapı sistemlerinin de kurulmasıyla birlikte UHF-RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) ‘Akıllı Kütüphane Sistemi’ iki kütüphanede de hizmete girdi.

 

Artık daha kolay ve hızlı

 

Devreye alınan Akıllı Kütüphane Sistemiyle artık öğrenciler ve araştırmacılar ödünç verme ve iade işlemlerini daha kolay ve hızlı gerçekleştirebilecek. Kitaplara yerleştirilen çipli UHD-RFID etiketleriyle kitaplar; ödünç verme, iade alma, sayım ve kontroller dâhil olmak üzere her kademede takip edilebilecek. Ayrıca raporlama, istatistik ve anlık izleme işlemleri Kütüphane Bilgi Belge Otomasyon Programı üzerinden direkt olarak yapılabilecek.

Kütüphane kullanıcıları katalog tarama ile istedikleri materyalin var olup olmadığını öğrendikten sonra raftan aldıkları kitapları RFID tabanlı self-check (K-Matik) cihazını kullanarak ödünç alabilecek ya da iade edebilecek.

 

Zaman kaybı ve karışıklığın önüne geçilecek

 

Kurulan sistemle kütüphanelerde bulunan kitapların tek tek sayımı yerine daha hızlı ve çoklu sayımı yapılabilecek. Böylece sayım ve kontrol sırasındaki zaman kaybının önüne geçilecek. Sistem ile kayıp kitaplar tespit edilebilecek, yerinde olmayan ve yanlış rafta bulunan kitaplar ise rahatlıkla bulunabilecektir.

 

“Her geçen gün kendimizi yeniliyoruz”

 

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, üniversitede sürdürülebilir bir iyileşme ile her geçen gün kendilerini yenilediklerini söyledi. Ağdacı ve Kutlubey yerleşkelerindeki kütüphanelerde 80 bine yakın basılı kitap, 6 milyonun üzerinde elektronik yayın, 600’e yakın süreli yayın, 30’un üzerinde veritabanı ve 2 bin kitap dışı materyalin tüm araştırmacıların ve öğrencilerimizin hizmetine sunulduğunu bildiren Rektör Uzun, “Öğrencilerimizin ve araştırmacılarımızın daha verimli, rahat ve hızlı çalışma yapabilmelerini sağlamak amacıyla tüm birimlerimizde teknolojiyi yakından takip ediyor ve her geçen gün kendimizi yeniliyoruz. Bu doğrultuda kütüphanemizde kullanılmaya başlanan RFID sisteminin getirdiği kolaylıklar büyük faydalar sağlayacaktır. Emeği geçen personelimize sundukları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

 

Türkiye’deki en büyüklerden biri olacak

 

Prof. Dr. Uzun, Bartın Üniversitesi Kutlubey Yerleşkesi’nde yapımında sona gelinen kütüphanenin de Türkiye’deki üniversite kütüphanelerinin en büyüklerinden biri olacağını da kaydederken şunları söyledi:
“Yapımında sona gelinen kütüphanemiz 10 bin 600 metre kare üzerine inşa edildi. Öğrencilerimizin ve araştırmacılarımızın rahat ve nitelikli bir ortamda çalışmalarını sürdürebilecekleri 4 adet genel koleksiyon salonu, süreli yayınlar salonu,  danışma kaynakları salonu ve nadir eserler salonunun yer alacağı kütüphanede ayrıca konferans salonu, görme engelliler birimi, multimedya birimi tek kişilik çalışma odaları ve grup çalışma odaları da yer alacak. Sınav dönemlerinde 24 saat açık kalan kütüphanelerimiz, yeni binanın hizmete alınmasıyla birlikte eğitim-öğretim dönemi boyunca 7 gün 24 saat hizmet verecektir.”

ETİKETLER : üniversite kütüphane
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi