Yatırım ve uygulama projelerine ücretsiz veri desteği!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kantlerin yerleşim ve gelişme alanlarını da kapsayacak şekilde, “Gerçek Otofoto ve Coğrafi Veri Üretimi İşi Projesi” aracılığıyla ürettiği verileri, yatırım ve uygulama projelerinde kullanılmak üzere isteyen tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ücretsiz olacak sunmaya başladı.
Bu haber 2019-10-08 09:27:46 eklenmiş ve 123 kez görüntülenmiştir.

 

(Haber Merkezi) –  Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından Gerçek (True) Ortofoto Ve Coğrafi Veri Üretimi İşi Projesi ile kentlerin yerleşim ve gelişme alanlarını kapsayacak şekilde yüksek çözünürlüklü (GSD = 10 cm) true ortofoto görüntüleri, sayısal nokta bulutu ve sayısal yüzey modeli verileri üretildiğini bildirdi. Çalışmaların sayısal fotogrametrik harita üretim teknikleri ile gerçekleştirildiğini belirten Özcan, açıklamasında şu bilgileri paylaştı:


Kamuyla ücretsiz paylaşılıyor

 

“True ortofoto görüntüler karar destek sistemlerinde, yatırım ve uygulama projelerinde kullanılmak üzere üniversitelere, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimlere ücretsiz olarak servis edilmektedir. Sayısal hava fotoğrafları ve dış yöneltme parametrelerinin de bedelsiz olarak yerel yönetimlerle paylaşılması ile birlikte nazım ve imar planları için gerekli olan sayısal halihazır harita üretim süreçleri ve maliyetleri de oldukça minimize edilmektedir.

Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü ile belediye ve il özel idare arasında yapılan ‘Verilerin Online Paylaşım Usul ve Esaslarını Belirleyen Protokol’ gereği sayısal halihazır harita üretimi için gerekli olan sayısal hava fotoğrafları, resim dış yöneltme ve kamera parametreleri yerel yönetimler ile paylaşılmaktadır. Üretilen sayısal halihazır haritalar yerel yönetimler tarafından onaylandıktan sonra protokol gereği Genel Müdürlüğümüz ile de paylaşılmaktadır.

 

126 belediye ve 25 il özel idaresi ile protokol yapıldı

 

Bugüne kadar 126 adet belediye ve 25 adet il özel idaresi ile protokol yapılarak 213 bölgeye ait veriler sayısal halihazır harita üretilmesi amacıyla yerel yönetimler ile paylaşılmıştır. Yerel yönetimler tarafından hazırlanan 115 bölgeye ait onaylı sayısal halihazır haritalar Bakanlığımızla paylaşılmıştır.”

ETİKETLER : çevre şehircilik ali özcan veri paylaşımı destek
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi