Öğretmenler, ‘dayatma’ ve ‘angarya’ istemiyor

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce uygulamaya konulan “ev ziyaretleri” ve “okuma saati” projelerine karşı olan öğretmenler adına açıklama yapan Eğitim-Sen Bartın Şube Başkanı Sedat Bora, “Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sözde başarıyı artıracak dayatma ve angarya çalışmasını kabul etmiyoruz. Baskı ve tehditle bu projeyi yürütemezsiniz çünkü öğretmen boyun eğmez, öğretmen yalvarmaz, öğretmen ders verir” dedi.
Bu haber 2019-10-07 09:18:47 eklenmiş ve 971 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Bora, sendika üyesi öğretmenler ile birlikte Hükümet Caddesi’nde bir araya gelerek İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce uygulamaya başlanan “ev ziyaretleri” ve “okuma saati” projelerine ilişkin eleştirilerini dile getirdi. Hayata geçirilmek istenen projeye karşı olduklarını ifade eden Bora, şunları söyledi:

 

“Yasa dışı görevlendirmeler yapıldı”

 

“2019-2020 Eğitim öğretim yılında ilimiz genelinde uygulanacak projeler ile ilgili bilgilendirme toplantısı 25 Eylül 2019 tarihinde yapılmıştır ve 13 Eylül 2019 tarihinde Valilik oluru alınarak uygulamaya konulmaya çalışılmıştır. Valilik oluru, okullara ve öğretmenlere tebliğ edilmeden okul müdürlerince angarya projeler uygulamaya konulmuştur. Bazı okul müdürleri, bu baskı ve tehdide boyun eğerek tamamen yasadışı ve ellerinde herhangi bir resmi yazı olmadan görevlendirmeleri yapmış, 30 Eylül’den itibaren angaryayı uygulamaya başlamıştır. Ayrıca 13 Eylül'de alınan valilik olurunda projeler kapsamında yapılması gereken işlerin -zorunlu ev ziyareti, birinci derse 20 dakika eklenmesi ve her hafta bir sınav değerlendirmesi- zorunlu olduğu ve mesai saati dışında yapılması ibaresi de yoktur.

 

 

Sözde ‘başarıyı artırma projesi’

 

Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sözde başarıyı artırma projesinden öğretmene baskı, tehdit ve angarya çıkmıştır. Tüm temel eğitim kurumlarında çocukların düşünsel, duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını destekleyen tasarım ve beceri atölyeleri kurulması gerekirken Bartın ilinde bulunan okullarda kütüphane, spor salonu, laboratuvar bulunmadığı halde ve bugüne kadar hiç bir okula kütüphane yapmayan ve hatta okullara bir kitap dahi kazandırmayan Milli Eğitim Müdürlüğünün okuma saati projesi yapması trajikomik bir durumdur.

İleri saat uygulaması nedeniyle kış aylarında zaten karanlıkta okullarına gelen öğrencileri, 20 dakika daha erken okula çağırmak öğrencilerin sağlığı açışından ne kadar uygundur? Tüm yasa ve yönetmeliklerde ders saatleri belli olmasına rağmen derslere 20 dakika eklemek yeniden yasa yapma anlamı taşımaktadır. Okuma saati uygulaması, haftada 2 ders saati olarak planlanmalı ve öğretmenler, yönetmeliklere uygun olarak görevlendirilmelidir.

 

Öğretmene angarya ve maddi külfet

 

Dünyada kabul edilmiş ülkemiz anayasası ve uluslararası sözleşmelerde de kabul edilen çalışanların dinlenme hakkı, öğle tatilinde ev ziyaretleri ile hangi gerekçe ile elinden alınmaya çalışılmaktadır. Bir çok okulun başka okullara taşındığı, ikili eğitim yapıldığı ve bir çok okulda ücretli öğretmenlerle eğitim öğretimin yürütülmeye çalışıldığı okullarda veli ziyaretini kime ve nasıl yaptıracaksınız? Veli ziyareti yapacak öğretmenlerin ulaşım araçları, can güvenliği ve öğle yemekleri Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düşünülmemiş ve öğretmenler tarafından karşılanacağı bildirilerek öğretmenlere maddi bir yük getirilmiştir. Her öğretmenin arabası yoktur, olan öğretmenlerin bu uzak yerlere kendi araçlarıyla giderek ulaşım masraflarını karşılama yükümlülükleri bulunmamaktadır. Tüm veli ziyaretlerine kadın öğretmen bulunması zorunluluğunu getirilerek kadın öğretmenlere ayrıca bir angarya yüklenmiştir. Öyle ki bazı okullarda kadın öğretmenler okulun tüm velilerinin evlerine gitmek zorunda bırakılmıştır.

 

 

“İtiraz ettik, gönüllü hale getirildi”

 

Bu durum karşısında Bartın Eğitim Sen olarak baskıya, angaryaya karşı mesleğimize ve onurumuza sahip çıkıyoruz kampanyası başlatılmıştır. Milli Eğitim Müdürlüğüne ‘kabul etmiyoruz, itiraz ediyoruz’ dilekçelerini üyelerimiz başta olmak üzere eğitim emekçileri büyük çoğunlukla imzalamışlar ve kampanyamıza destek olmuşlardır. Eğitim emekçilerinin bu kararlı duruşu sayesinde Milli Eğitim Müdürlüğü zorunlu angarya projesini gönüllü hale getirmek zorunda kalmıştır.

 

Başarıyı artırmak için neler yapılmalı?

 

Milli Eğitim Müdürü başarıyı artırmak istiyorsa öncelikli olarak öğretmen, idareci ve derslik açığı bulunan okulların bu açıklarını kapatmalıdır. Okulların laboratuvar, kütüphane, spor salonu ve teknik donanım ihtiyaçlarını gidermelidir. Her okula rehber öğretmen, sağlık görevlisi ve psikolog görevlendirmesi yapılarak okul sağlığı birimi oluşturulmalıdır. Okullarda temizlik görevlisi ihtiyacı giderilerek okulların temizlik ihtiyacı karşılanmalıdır. Okullarda atama ve görevlendirmelerde yandaşlığa değil liyakata önem verilmelidir. Öğrencilerin özellikle de taşımalı öğrencilerin sağlıksız koşullarda, kalitesi düşük ve kalorisi gelişim düzeyine uygun olmayan yemekler yerine daha sağlıklı ve gelişimlerine uygun yemeklerle ihtiyaçları giderilmelidir. Taşımalı ve taşımasız tüm öğrencilere sıcak, temiz ve uygun kaloride öğle yemeği verilmelidir. Öğretmenlere tehdit ve baskı ile anayasada yasaklanan angarya çalışmayı dayatmak yerine, öğretmenlerin kendilerini geliştireceği, dinleneceği sportif ve kültürel faaliyetlere katılacağı zaman ve imkan yaratılmalıdır.

 

Yandaş sendikaya gönderme

 

25 Eylül’de yapılan bilgilendirme toplantısında neredeyse tamamı kendi üyesi olan okul müdürleri tehdit edilirken ve angaryaya zorlanırken yandaş sendikanın sesi çıkmamıştır. Yine tamamı kendi üyeleri olan aynı okul müdürlerinin okullarında öğretmelerine baskı ve tehditlerine göz yummuştur. Emekçilerin kararlı duruşu sayesinde angarya projesi iptal edilince ‘biz görüştük, oldu’ diyerek emekçilerin kararlı ve onurlu duruşunu gölgelenmeye, küçültülmeye çalışılmaktadır. Hiçbir güç emekçilerin kararlı duruşuna gölge düşüremez. Çünkü örgütlü güç yenilmez ve o örgütlü güç Eğitim Sen’dir.

 

 

“Kabul etmiyoruz”

 

Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sözde başarıyı artıracak dayatma ve angarya çalışmasını kabul etmiyoruz. Baskı ve tehditle bu projeyi yürütemezsiniz çünkü öğretmen boyun eğmez, öğretmen yalvarmaz, öğretmen ders verir.”

ETİKETLER : Bartın Eğitim Sen Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü angarya dayatma
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi