Bartın Belediyesi’nin önümüzdeki 5 yıllık yol haritasının mevcut öngörüler ve hesaplamalar çerçevesinde tahmini olarak belirlendiği 2020-2024 Stratejik Planı, Belediye Meclisi’nde oy çokluğu ile kabul edildi. Oylamada CHP Grubu ‘çekimser’ oy kullandı.
Bu haber 2019-10-05 17:02:07 eklenmiş ve 695 kez görüntülenmiştir.

 

 

EREN SARIKAYA

Bartın Belediye Meclisi’nin Ekim ayı olağan toplantısı Cuma akşamı gerçekleştirilen ikinci oturum ile sona erdi. Belediye Başkanı Cemal Akın başkanlığındaki toplantıda, belediyenin 2020-2024 Stratejik Planı onaylandı. Başkan Akın, 2020 yılında uygulamaya girecek planın içeriğine ilişkin olarak Meclis üyelerine bilgi verirken, Planın hayata geçmesiyle kent kaynaklarının öncelikli ihtiyaçlara aktarılmasının ve ulaşım gibi temel problemlerin çözümünde sürdürülebilirliğin sağlanacağını söyledi. Akın, “Bartın Belediyesi ve karar organları olan Meclis Üyelerimizle yaptığımız çalışmalarlara yarınlara daha güzel bir Bartın bırakmış olacağız. Kentin turizme yönelik potansiyel ve değerlerini ön plana çıkartarak, ekonomik gelişimi sağlayacağız. Planlı kentleşme ile afetlere karşı dirençli, yaşanabilir alanlar oluşturacağız. Bizlere emanet olan Bartın’ı geleceğe taşırken, gençlerimizin sosyalleşmesini geliştirmiş olacağız. Kentimizi geleceğe taşımada önemli bir işlev görecek olan 2020-2024 Stratejik Planı’nın hazırlanmasında emeği geçen tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu. Cemal Akın, sözlerini şöyle sürdürdü:


Bartın’ın geleceği, Filyos Limanı

 

“‘Kentsel gelişimin sağlanması’ başlığı adı altında, Üniversite ile kent merkezi arasına hafif raylı sistem çalışmalarının projelendirilmesi, Bartın Irmağı üzerinde yapılacak çalışmalar neticesinde ırmak üzerinden ulaştırma yapılması ile ilgili bir araştırması ile ilgili bir ilave yapıyoruz. Kent Konseyi Kurulması’nın başlatılmasıyla ilgili bir ilave yapıyoruz. Resmi kurumlara Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün ilavesini yapıyoruz. Filyos Limanı’na büyük önem veriyoruz ve bu proje Bartın’ın geleceğidir. Orada kurulan fabrikalar için buralarda yeni yerleşim alanlarının olması gerekiyor. Biz de İmar Planıyla bunun için çalışıyoruz. Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Sitesi, TOKİ Köprüsü de bunlara katkı sağlayacaktır. Sayın Valimizin özel talimatlarıyla İl Özel İdaresi’ne yaptırılan çalışmayla da Kızılkum, Hatipler tarafından Filyos Limanı’na bir yol yapılıyor. Bu yol ile Filyos Limanı, Bartın ile birleştirilecektir. Filyos Limanı’nın bizler için tehdidi sadece Bartın Limanı’nın gelirlerini düşüreceği yönündeki öngörülerdir. Ama onun dışında Filyos Projesi, hem ülkemiz hem bölgemiz hem de ilimiz için çok önemli bir projedir.

 

“Amaç Bartın’ı geleceğe gelişmiş bir şekilde taşımak”

 

Üniversite örğencilerimiz için de bizler öğrencilerimizden gelen talepler üzerine onların projelerine, taleplerine ve etkinliklerine birebir destek vermeye çalışıyoruz.  Ticaretimizin, ekonomimizin, turizmimizin gelişmesi için de ayrıca çalışmalar yapıyoruz. Esnafımızın geliştirilebilmesi amacıyla önümüzdeki dönemlerde Nisan ve Eylül aylarında Cumhuriyet Meydanı’nda panayır, fuar gibi etkinlikler yapılmasını planlıyoruz. Hepimizin amacı, hedefi Bartın’ı daha güzel ve daha gelişmiş bir şekilde geleceğe bırakabilmektir.”

Meclis Üyelerinin de Stratejik Plan hakkında görüşlerini dile getirmesi sonrasında yapılan olyamada Plan, AK Parti ve MHP Grubunun oylarıyla kabul edildi. CHP Grubu ise plan ile ilgili çekimser oy kullandı.

 

Diğer gündem maddeleri de kabul edildi

 

Belediye Meclisi’nde görüşülen ve karara bağlanan diğer gündem maddeleri ise özetle şunlar oldu:
* İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edilen Şiremirçavuş Mahallesi tapuda 1312 ada 4,5 ve 10 parsellerde yapılan 1/500 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği’ne ilişkin yapılan itirazlar,

* İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edilen Muratbey Köyü, tapuda 109 ada, 17 parsel için kabul edilen 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı hakkında Çevre ve Şehircilik İl Müdürülüğü yazısı ve yeniden düzenlene plan tadilatı,

* Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen Kırtepe Mahallesi Kocamüftü Sokak No: 15 sayılı adreste bulunan Varol Otel isimli işyerinin ruhsat iptali.

ETİKETLER : belediye meclis plan bütçe
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi