“Dünya Yürüyüş Günü”, Bartın’da da kutlandı

Fiziksel aktivite düzeyini arttırmak, sağlıklı yaşam kültürünün yerleşmesini sağlamak ve farkındalık düzeyinin artmasını sağlamak çeşitli etkinliklerle kutlanan "Dünya Yürüyüş Günü" kapsamında İl Sağlık Müdürlüğünden, eski Hükümet Binası’na kadar yürüyüş gerçekleştirildi.
Bu haber 2019-10-05 12:37:11 eklenmiş ve 146 kez görüntülenmiştir.

 

 

NİLÜFER ŞAHİN PİŞKİN

Fiziksel aktivite düzeyini arttırmak, sağlıklı yaşam kültürünün yerleşmesini sağlamak ve farkındalık düzeyinin artmasını sağlamak çeşitli etkinliklerle kutlanan "Dünya Yürüyüş Günü" kapsamında İl Sağlık Müdürlüğünden, eski Hükümet Binası’na kadar yürüyüş gerçekleştirildi. Sonrasında ise kurulan standlarda beden kilo ölçümü yapılırken, diyetisyen değerlendirmeleri yapıldı, sağlık ile igili konularda bilgilendirmeler yapıldı. Bartın İl Sağlık Müdür Vekili Dr.Ahmet Cebeci, fiziksel aktivitenin önemine dikkat çekerken, “Fiziksel aktiviteden daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir” dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından obezitenin azaltılması çalışmaları kapsamımda; “toplumda sağlıklı beslenme alışkanlıklarını geliştirmek”, “fiziksel aktivite düzeyini artırmak” ve “sağlıklı yaşam kültürünün yerleştirmek” amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor.  Bunlardan biri de İl sağlık müdürlüğü’nden Hükümet Caddesi’ndeki Kent Müzesi binasına kadar gerçekleştirilen yürüyüş ve sonrasında açılan stand aracılığıyla yapılan bilgilendirme faaliyetleri oldu. Yürüyüşe katılanların taşıdığı döviz ve pankartlarla sağlıklı yaşam için yürüyüş yapmanın çok önemli olduğuna ve halkımızı sağlıklı bir hayata yönlendirmenin önemine dikkat çekmeye çalıştılar.

Yürüyüşün ardından ise katılımcılara İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kurulan stantlarda beden kilo ölçümü, diyetisyen değerlendirmesi, sağlıklı beslenme, anne sütünün önemi ve diğer sağlık alanları hakkında bilgilendirme yapılarak “Çocukluk Çağı Obezitesi” konusu anlatıldı.

 

 

Cebeci, dayanıklılık aktivitelerine dikkat çekti

 

Bartın İl Sağlık Müdür Vekili Dr.Ahmet Cebeci, yürüyüşün tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen dayanıklılık aktivitesi olduğunu vurgularken, “Dayanıklılık aktiviteleri vücudumuzun oksijeni kullanma kapasitesini arttıran, büyük kas gruplarının dinamik ve ritmik olarak çalıştığı aktivitelerdir. Günümüzde toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yetersiz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesinin obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme oranını arttırmaktadır” dedi. Cebeci, sözlerini şöyle sürdürdü:

Orta şiddette fiziksel aktivite de yapılmalı

 

“Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra yetişkin yaş grubunda haftanın 5 günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır. 5-17 yaş grubu için ise kardiovasküler hastalıklar, diyabet, obezitenin önlenmesi, sağlıklı bir kas-iskelet sistemi gelişimi, anksiyete ve depresyon riskinin azaltılmasının sağlanmasında günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır.

 

Fiziksel aktivite yaşamın parçası olmalı

 

Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır.            Fiziksel aktiviteden daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir.”

ETİKETLER : dünya yürüyüş günü sağlık müdürlüğü
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
730 Kez Okundu
590 Kez Okundu
502 Kez Okundu
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım