Halk Otobüsleri’nde sistem değişiyor!

Bartın Belediyesi Ekim Ayı Meclis Toplantısında, geçtiğimiz ay Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüsleri Çalışma ve Seyrüsefer Yönetmeliğinde değişiklik yapılması talebi ile öğrenci taşıma ücretlerinde değişiklik yapılması talebi görüşüldü.
Bu haber 2019-10-05 12:29:08 eklenmiş ve 510 kez görüntülenmiştir.

 

 

EREN SARIKAYA

Yönetmelikte yer alan öğrenci tanımında değişiklik yapılarak öğrenci taşıma ücretinin bundan böyle tüm öğrencileri kapsaması sağlanırken, ücrette ise değişiklik yapılmadı. Meclis’te grubu bulunan partilerden Halk Otobüsleri’nde tamamen kartlı sisteme geçilmesi yönünde gelen talep üzerine Belediye Başkanı Cemal Akın, konu üzerinde çalışacaklarını söyledi.

Cemal Akın başkanlığında toplanan Belediye Meclisi, 16 maddeyi görüşerek karara bağladı. Gündemin ilk maddesi olan 2020-2024 yıllarına ait Bartın Belediyesi Stratejik Planı, AK Partili üyelerden gelen, “önce dosyayı inceleyelim sonra görüş beyan edelim” önerisi üzerine bir sonraki oturuma bırakıldı.

İkinci maddede yer alan 1 adet kamyon alınması talebi ise oy birliğiyle kabul edildi.

Daha sonra Kemerköprü ve Aladağ Mahalleleri’nde 1’er, Karaköy Mahallesi’nde ise 6 yola sokak numarası verilmesi ile ilgili gündem maddesi Mahalle ve Sokak İsimleri Tespit Komisyonu’na havale edildi.

Gündemin 4, 5, 6, 7, 8 ve 9’uncu maddeleri İmar Komisyonu’na havale edilirken

4 ve 5’inci maddelerin aciliyet durumu olduğu için Cuma günkü oturumda karara bağlanması kabul edildi.

 

İndirim tüm öğrencileri kapsayacak

 

Gündemin 10. Maddesinde ise geçtiğimiz ayki Belediye Meclisi toplantısında Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüsleri Çalışma ve Seyrüsefer Yönetmeliğinde değişiklik yapılması talebine ilişkin komisyon raporu ele alındı. Komisyonlarda yapılan görüşmelerde Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüsleri Çalışma ve Seyrüsefer Yönetmeliği’nde yer alan öğrenci tanımında değişiklik yapılarak “Milli Eğitim Bakanlığı’na ve Yükseköğreitm Kurumu’na bağlı tüm eğitim kurumlarında öğrenci kimliğine sahip tüm öğrencilerin indirimden yararlanır” şeklinde düzenlendi ve bu madde oy birliğiyle Meclis’ten geçti.

 

Öğrenci ücreti değişmedi

 

CHP Grubunun geçtiğimiz ay verdiği ve yine Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen, “Öğrenci taşıma ücretlerinde değişiklik yapılması talep” ile ilgili komisyon raporu da Meclis’te görüşülen bir diğer gündem maddesi oldu. Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüsleri Çalışma ve Seyrüsefer Yönetmeliği’nin 17. Maddesi 9. Bendinde değişiklik yapılmasına ilişkin istem hakkındaki komisyon raporu üzerine yapılan görüşmelerde Belediye Halk Otobüsleri’nde iniş binişlerde istenen kartlı sistemde daha düzenli takip edileceği anlaşıldığı için “indirimli öğrenci ve emekli kartı olanlar indirimden yararlanır, kartını okutamayanlar indirimden yararlanamaz” maddesinde değişkil yapılmaması kararlaştırıldı.

Komisyonda yapılan incelemelerde Belediye Meclisi’nin 1 Aralık 2017 tarihinde almış olduğu karar gereği ulaşım ücretlerinin tam ücretin 2.50 kuruş, öğrenci kartına 1,75 kuruş olduğu, 33 bin 574 öğrenci kartı, 6 bin 672 emekli kartı, bin 297 tam kartı olmak üzere toplam 41 bin 543 kartın düzenlendiği 2 bin 970 tane 65 yaş üzeri kart, 2 bin 3 tane yüzde 40 engelli kartı, 192 engelli ve refakatçi kartı ile birlikte diğer ücretsiz kart verilenlerinin sayısının da 5 bin 392 olduğu tespit edildi. Yapılan maliyet hesapları ve 22 aydır ulaşıma zam yapılmaması nedeniyle CHP Grubu’nca teklif edilen bir öğrencinin 0,75 kuruşa taşınması talebinin de 1 Aralık 2017’de alınan karar gereği aynı şekilde kalmasına oyçokluğu ile karar verildi.

Bu arada CHP Grup Sözcüsü Ahmet Çavuşoğlu da, Komisyon raporunun okunmasının ardından ulaşım kartı noktalarının çoğaltılması için bir çalışma yapılmasını talep etti.

 

MHPli Maden: “Tamamen kartlı sisteme geçilmeli”

 

MHP Grubu adına konuşan Tuncay Maden ise Halk Otobüsleri’nde tamamen kartlı sisteme geçilmesini istediklerini söyledi. Maden, “İndirimli kartların yaygınlaşması için, Halk Otobüsleri’nde daha çok kartlı sistemin kullanılmasına teşvik için kart yükleme noktalarının çoğaltılmasını ve nakit parayı ortadan kaldırıp tamamen kartlı sisteme geçilmesi yönünde bir talebimiz var. Bunu da ulaştırmıştık. Yani bizler Halk Otobüsleri’nde nakit paranın ortadan kalkmasından yanayız” dedi.

 

AK Parti’den “Bartın Kart” önerisi

 

AK Parti Grubu adına söz alan Secaattin Aykan da, Bartın Halk Otobüsleri’ne iniş ve binişlerde kullanılmak üzere İstanbul’daki İstanbul Kart” benzeri “Bartın Kart” adı altında yeni bir kartlı sisteme geçilmesinin doğru olacağını söyledi. Aykan, “Kartlı sistemi her noktada ulaşılabilir hale getirirsek herkesi sistemin içine dahil etmiş oluruz. İlk kez Bartın’a gelecek, misafir olarak gelecek, yeni gelen öğrencilerimiz için de birkaç biniş hakkı olan kartlar da yaparak bu kart sisteminin genişletilmelidir. Bu konu inşallah Meclis gündeminde yeniden gelir ve oylanarak kabul edilir” diye konuştu.

 

Akın: “6 milyon TL vatandaşımızın cebine kaldı”

 

Son söz amlan ise Belediye Başkanı Cemal Akın oldu. Bartın halkının erişebilirliğini kolaylaştırmak, maddi ve manevi anlamda da onların rahat etmesi için aktarmalı sistemi uygulamaya soktuklarını anımsatan Akın, bunun yanı sıra bütün Halk Otobüsleri’ni tüm engelli vatandaşlarımızca kullanılabilmesi için düzenleme ler yaptıklarını söyledi.Akın, “O günden bu güne 3 milyon kişi aktarmalı olarak taşınmış. Eğer 2 liradan hesap edecek olursan 6 milyon TL vatandaşımızın cebine kalmış. Bu ne kadar önemli bir konuysa şuanda bahsedilenler de önemlidir. Bunları da inşallah görüşerek halkımızın daha rahat etmesi için bu çalışmalara katma değer sağlamış oluruz” dedi.

Sonrasında da sırasıyla gündemde yer alan Mahalle ve Sokak İsimleri Tespit Komisyonuna havale edilen, Karaköy Mahallesinde 4 adet yola sokak ismi verilmesi talebi, İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, Orduyeri Mahallesi, tapuda 643 ada, 9 parsel nolu taşınmazın bitişiğindeki ekli folyede “A” ile gösterilen kısmın yoldan ihdası talebi, İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, Kemerköprü Mahallesi, tapuda 1232 ada, 355 parsel no.lu taşınmazın güneyinden geçen imar yolunun çevreyoluna bağlantısını sağlamak amacıyla 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği talebi, İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, Köyortası Mahallesi, tapuda 194 ada, 5 parsel nolu taşınmazın bitişiğindeki ekli folyede “A” ile gösterilen kısmın yoldan ihdasının yapılması ve Bartın Belediyesine adına tescil olduktan sonra nasıl satılacağı hakkındaki konu, İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, Belediye mücavir alan sınırlarına bitişik olan Kutlubeydemirci Köyünün kalan diğer kısmının mücavir alana alınması talebi, İmar ve Bayındırlık Komisyonuna yeniden havale edilen, Tuna Mahallesi, tapuda 1552 ada, 1 parsel ve 497 ada, 173 parsel nolu taşınmazlar üzerinde imar plan değişikliği talebi oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemin son maddesi olarak ise Kemerköprü Mahallesi Koca Müftü Sokak No: 15’de bulunan Varol Otel isimli iş yerinin ruhsat iptali konusu görüşüldü. Madde Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

 

İkinci oturum dün yapıldı

 

Toplantı Ekim Ayı Meclis Toplantısı 2. oturumunun 4 Ekim Cuma günü saat 17.00’da yapılması kararının alınmasıyla sona erdi.

ETİKETLER : belediye halk otobüsü sistem
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi