Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda gözler TBMM'den çıkacak olan karara çevrilmiş durumda Binlerce vatandaşın yakından takip ettiği EYT konusunda meclise 3 yöntem sunulmuştu. Yöntemlerin sunulmasının ardından TBMM'de hangi yöntemlerin öne çıktığı araştırılmaya başlandı. Peki Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda hangi yöntem daha çok konuşuluyor?
Bu haber 2019-10-04 12:07:10 eklenmiş ve 443 kez görüntülenmiştir.

 

 

TOLGA AKINER

 

EYT yasasında hangi teklif öne çıktı? Emeklilikte Yaşa Takılanlar için 3 yöntem

Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. 2010 yılından bu yana sıkça konuşulan konular arasında yer alan EYT'ye ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Sosyal Güvenlik Uzmanı Prof. Dr. Vedat Bilgin'e talimat verilmiş ve çalışmalar başlatılmıştı. Yapılan çalışmaların ardından EYT konusunda TBMM'ye 3 yöntem sunuldu. Yöntemlerin meclise sunulmasının ardından emekli olmaya bekleyen 1 milyona yakın kişi gözünü meclise dikti. Peki EYT konusunda son gelişmeler neler? Hangi yöntem öne çıkıyor?

 

BİRİNCİ YÖNTEM

 

1969 ve öncesinde doğmuş yani 50 yaşını doldurmuş kadınlar ve 1964 ve öncesinde doğmuş yani 55 yaşını doldurmuş erkekler, 3600 gün pirim ödemişlerse birinci yöntemin yasalaşması halinde erken emekli olabilecekler.

 

İKİNCİ YÖNTEM

 

İkinci yöntemde ise yaş şartı kaldırılacak. Çalışma günü ve pirim sayısı dikkate alınarak emekli olunabilecek. Yani 20 yıl çalışan bir kadın ve 25 yıl çalışan bir erkek, ikinci yöntemin yasalaşması halinde erken emekli olabilecekler. Ancak bu yöntemde de 1994 sonrasında işe başlayanların emeklilik şansı ortadan kalkmış olacak.

 

ÜÇÜNCÜ YÖNTEM

 

Üçüncü yöntem ise EYT’lilerin de başından beri beklediği düzenleme… Buna göre ise 1999 öncesinde işe başlayıp 5 bin gün çalışmış olanların yaş şartına takılmadan emekli olmaları…

 

Yasanın çıkması halinde ise süreç yaklaşık 2 3 ay sürecek ve EYT’liler 2020’nin ilk aylarından itibaren emekli olabilecekler.

ETİKETLER : eyt meclis tbmm
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi