Esenyurt minibüsçüleri Belediye’den dert yandı

Kutlubeyyazıcılar Kampüsü ile şehir merkezi arasındaki ulaşım pastası ile ilgili olarak yıllardır Halk Otobüsleriyle sorunlar yaşayan Esenyurt Durağı minibüsçüleri, düzenledikleri basın açıklaması ile Bartın belediyesi’ni eleştiri yağmuruna tuttular.
Bu haber 2019-10-03 17:05:22 eklenmiş ve 865 kez görüntülenmiştir.

 

 

EREN SARIKAYA

Esenyurt Durağı minibüsçüleri, Kemerköprü’deki durakta basın açıklaması yaparak yaşadıkları sıkıntıları dile getirdiler. Minibüsçülerin ailelerinin de destek verdiği basın açıklamasında minibüsçüler adına açıklamayı Durak Başkanı Savaş Akkabak, yaptı. Türk bayrağına sarılmış temsili bir tabutun yanı başında açıklamalarda bulunan Akkabak’ın hedefinde ise Bartın Belediyesi vardı. Belediyelerin, kar amacı gütmeyen, kamu yararına çalışyan kanunla kurulmuş kurumlar olduğunu anımsatan Akkabak, Ancak yıllardır Bartın Belediyesi yönetimindeki Halk Otobüsleri ile Esenyurt Dolmuş Durakları arasında çıkan uyuşmazlıklar ve buna bir türlü çözüm getiremeyen yalnızca bireysel yararını düşünen Bartın Belediyesi ve yönetim kadrosu, bu sorunlara daha da sorun eklemekle, hem bizi hem vatandaşları büyük zarara uğratmaya çalışmaktadır. Ancak Bartın halkı olarak biz bu yıldırma politikasına yenilmeyecek, dimdik duracağız” dedi. Akkabak, sözlerini özetle şöyle sürdürdü:


“Hem esnaf hem halk zarar görüyor”

 

Belediye’nin dolmuşlarımızın terminale kadar indirme bindirme yapamayacağı yönünde almış olduğu karar ile esnafa maddi, halka ise manevi zarara uğradı. Bu güzergahta yaşayan, okuyan, çalışan vatandaşlarımızın seyahat özgürlükleri kısıtlanıyor. Dolmuşlarımız geçmişten bugüne yasaksız taşımacılık yapmaktayken, bu hakkımız kazanılmış hak mahiyetindeyken neden elimizden bu haklar bir bir alınıyor? Aynı güzergahta hizmet veren diğer minibüs taşımacıları için böyle bir yasak getirilmemişken neden bize yasak uygulanıyor?

 

 

Belediye’nin Kemer projesini de eleştirdiler

Çünkü biz, Bartın Belediyesi’nin uygulamış olduğu usulsüz ve kanun dışı işlemlere karşı geçtiğimiz günlerde  dava açtık. Bartın Belediyesi’nin eylemleri, bizi ekonomik ve psikolojik anlamda yıldırmak, bu dava hakkımızdan vazgeçirmeye yöneliktir.

Kemer’de yer alan dolmuş duraklarının Elmalık Sokak’a taşınması Bartın Belediyesi'nin yeni gündeminde. Peki neden? ‘Kemer Meydanı çok güzel olacak, ışıklandırma yapılacak, ulaşım kolaylaşacak’ gibi süslü cümlelere artık karnımız tok. Belediye’nin derdi bizimle, vatandaşla. Bartın’ı Bartın yapan köylü vatandaşıdır, neden yaşlı teyzelerimiz amcalarımız, işten, okuldan yorgun argın çıkan kardeşlerimiz merkezden yaklaşık 1 kilometre ilerideki Elmalık Sokak’a kadar yürümek ya da otobüs taksi kullanarak ulaşmak zorunda bırakılıyor?

 

 

“Trafik böyle rahatlamaz”

 

Toplu taşımanın merkezden uzaklaştırılması ile trafiğin yoğunluğunu azaltacağı mantığını halka empoze etmeye çalışan yetkililer, durumun böyle sonuçlanmayacağını gayet iyi biliyorlar. Dolmuşla merkeze kadar gelemeyecek olan vatandaş, özel aracını tercih edince ulaşım sorunu katlanacak. Madem Bartın Merkez’de ulaşım problemi var, toplu taşımalar merkezden uzaklaştırılmak isteniyor neden Belediye’nin Halk Otobüsleri Durağı da merkezden uzaklaştırılmıyor? Çünkü amaç kamu-vatandaş yararı değil, belediye yöneticilerinin yararı. Milleti süslü cümlelerle vaatlerle kandıralım, cebimiz şenlensin. Aslında çok fazla açıklarını burada açıklamak istemiyoruz ancak susarak daha çok illegal faaliyet yürütebilme cesaretini de kendilerine vermek istemiyoruz diyebiliriz.

 

“Bizim derdimiz ekmeğimiz”

 

Belediye’nin yıldırma politikaları kapsamında tarafımıza yüklediği kararlar dolayısıyla neredeyse çoğu şoförlerimizin ehliyetleri alındı, bazılarının da alınacak vaziyete geldi. Kah Valilik’te yolcu indirme cezası getirildi, kah ‘Terminal Kavşağı-Çatmaca kavşağı arasında indirme-bindirme yasak’ dendi kah ‘bizi ilgilendirmez vatandaş çift vesayet’ yapsın dendi. Türkiye’de başka nerede böyle bir uygulama gördünüz? Bizim derdimiz ekmeğimiz. İşimizden oluyoruz, ekmeğimizden oluyoruz, malımızdan mülkümüzden oluyoruz, ama bu bizim için artık namus meselesi haline geldi. Namusumuzdan şerefimizden olmayacağız.

 

Üniversiteliler de rahatsız

 

Bartın Üniversitesi Kutlubeyyazıcılar Kampüsü’nde öğrenim görenler de bu uygulamalardan rahatsız. Çok büyük kısmı bizi destekliyor. Çünkü biz öğrencilerimize Halk Otobüsü mensupları gibi küfür etmiyoruz, kız öğrenci kardeşlerimize laf atmıyoruz, ayakta taşıyıp haldır huldur araç kullanmıyoruz. Onlara bağırmıyor, çirkin tavırlar sergilemiyoruz. Halkı sömürmeye, kandırmaya doymuyorlar. Bunun için de yine bizi kullanıyorlar. Kendilerine muhtaç bırakmak suretiyle milleti tıkış tıkış güvenliksiz otobüslerinde yolculuk yaptırmaya zorunlu kılıyorlar.

 

 

“Yalanlarla kandırılıyor, sömürülüyoruz”

 

Yaklaşık 50 yıldır Bartın Kemerköprü Mahallesi ile Esenyurt-Akmanlar arasında dolmuş işletmeciliği yapıyoruz. O zamandan son 5-6 yıla kadar ne duraklarımızla ne yolcularımızla ne de indirme-bindirmemizle uğraşılmazken Kutlubeyyazıcılar Kampüsü’nün kurulmasıyla Belediyenin gözünde anında dolar işareti oluştu, bizlerle nasıl uğraşacaklarını şaşırdılar. Bu safhada, Esenyurt yolcuları için ayrı dolmuş yeri belirlediler, bir süre sonra bizi oradan da kovdular, karşı çıktık; bu sefer de kendilerinin böyle bir vaatte bulunmadıklarını beyanla kendilerini yalanladılar. Yolcu indirme- bindirmemize bazı kritik bölgeler için engel oldular, karşı çıktık; bu sefer yeniden değerlendireceğini belirterek bize vaatte bulundular, protokol bile düzenleyip imzaladılar ancak bu vaatlerini de yerine getirmediler. Belediye sınırları dışında kurulu Kutlubeyyazıcılar Kampüsüne, terminale birdenbire halk otobüsü taşımacılığı yapmaya başladılar, karşı çıktık bu sefer de ‘kanun bizi engellemez, yaptık oldu’ sloganıyla bu kanun dışı eylemlerine devam ettiler. Hatta bizleri basın mensuplarının önünde dolmuşlarımızı tavuk kümesine çevirmekle bile tehdit ettiler, şimdi de bu amaç için gerekli çalışmaları sürdürüyorlar. Böyle böyle türlü yalan ve işgüzarlıkla 3 dönemdir kandırılıyor ve sömürülüyoruz.

 

“Başımız sağolsun”

Bahsini etmiş olduğumuz hususların her biri ve diğer tüm hukuksuz uygulamalar belgelerle de sabittir, delil değeri yüksektir. Bu yüzden artık bu kötü belediyeciliğe bir dur demenin vakti geldi. Belediye yetkilileri, bize hizmet için buradalar kendilerini zenginleştirmek için değil. 60 kişinin ekmeği elinden alınıyor. 60 kişinin annesi babası karısı evladı aç bırakılıyor. Bu 60 kişinin durağımıza emekleri zayi oluyor. Esenyurt dolmuş durağı katlediliyor arkadaşlar, cümlemizin başı sağolsun.

ETİKETLER : esenyurt belediye üniversite
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi