Son bir yılda elektrik ve doğalgaza yüzde 50’den fazla, akaryakıta yüzde 30, tekel ürünlerine yüzde 60 ve temel gıda maddelerine yüzde 40’a varan zamlar yapılırken, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), Eylül ayı için Tüketici Fiiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 0.99 arttığını ve Ağustos’ta yüzde 15,01 olan yıllık enflasyonun ‘baz etkisiyle’ yüzde 9.26’ya gerilediğini açıklaması kafaları karıştırdı.
Bu haber 2019-10-03 17:00:32 eklenmiş ve 765 kez görüntülenmiştir.

 

 

TOLGA AKINER

Vatandaşlar, Bartın’da Ağustos ayında yüzde 15,4 olan yıllık enflasyon rakamının Eylül’de yüzde 0.39’luk artışa rağmen 8,10’a gerilediğini açıklayan TÜİK’e tepki gösterirken, kurumu zaten uzunca bir süredir hükümet güdümlü hesaplama yöntemleri nedeniyle inandırıcı bulmadıklarını söylediler. Vatandaşlar, TÜİK’in son açıkladığı rakamı piyasa gerçekliğiyle bağdaşmadığını belirtirken, “Ya biz, ya da bu hesaplamayı yapanlar bu ülkede yaşamıyor olsa gerek” dediler.

 

TÜFE Eylül’de 0,99 arttı

 

TÜİK, Eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre; TÜFE Eylül’de bir önceki aya göre yüzde 0,99, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,42, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,26 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 18,27 arttı. Enflasyon rakamlarının düşük çıkmasında Baz etkisinin büyük payı olduğu bu etkinin Ekim ve Kasım ayında da sürebileceği ifade edildi.

 

Bartın’da artış yüzde 0,39 oldu

 

TÜİK’in verilerine göre; Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinin dahil olduğu İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması’na göre TR81 bölgesinda ise TÜFE’nin bir önceki aya göre artış oranı yüzde 0,39, Aralık ayına göre yüzde 8,04, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,10, on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 18,61 olarak gerçekleşti.

 

Aylık bazda en fazla konut zamlandı

 

Ülke geneline ilişkin veriler incelendiğinde Eylül ayında en yüksek artışın yüzde 2,15’le konut grubunda olduğu görüldü. Ana harcama grupları itibarıyla 2019 yılı eylül ayında endekste yer alan gruplardan, konuttan sonra en fazla artış gösteren gruplar ise giyim ve ayakkabı yüzde 2,13, çeşitli mal ve hizmetler yüzde 2,09, alkollü içecekler ve tütün yüzde 1,79 ve ulaştırma yüzde 1,61 ile sıralandı.

 

 

Nelerde düşüş oldu?

 

Aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 0,60’la gıda ve alkolsüz içecekler oldu. Eğlence ve kültürde yüzde 0,53 ve haberleşmede yüzde 0,07 düşüş gerçekleşti.

 

Alkol ve tütün yıllık bazda zam şampiyonu

 

Yıllık en fazla artış yüzde 43,86 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. TÜFE’de, bir önceki yılın aynı ayına göre sağlık yüzde 15,41, çeşitli mal ve hizmetler yüzde 14,98, lokanta ve oteller yüzde 14,87 ve eğitim yüzde 14’le artışın yüksek olduğu diğer ana harcama gruplarını oluşturdu.

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’de 2019 yılı eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,99, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 7,95, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,90 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 17,56 artış gerçekleşti.

 

 

292 ürünün fiyatı arttı

 

Eylül 2019’da endekste kapsanan 418 maddeden; 42 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 292 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 84 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.

 

 

Yİ-ÜFE yüzde 0,13 arttı

 

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2019 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %0,13, bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,53, bir önceki yılın aynı ayına göre %2,45 ve on iki aylık ortalamalara göre %26,44 artış gösterdi. ÜFE’ye göre sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri ise madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0,86 düşüş, imalat sanayi sektöründe yüzde 0,05 düşüş, elektrik, gaz üretimi ve dağıtımı sektöründe yüzde 3,02 artış, su temini sektöründe yüzde 0,23 artış olarak gerçekleşti. Bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 5,46 ile tütün ürünleri, yüzde 4,12 ile kok ve rafine petrol ürünleri, yüzde 3,08 ile ağaç ve mantar ürünleri (mobilya hariç) olarak gerçekleşti.

 

 

Baz etkisi nedir?

 

Enflasyonda eylül ‘baz ayı’ olarak niteleniyor. Enflasyon oranı, bir yıl önceki aynı ayın TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) üzerinden hesaplanıyor. Dolayısıyla bir önceki sene endeks değeri ne kadar yüksek ise haliyle yıllık artış oranı da o kadar az gözüküyor.

 

 

Düşeceğini Albayrak söylemişti

 

Hatırlanacağı üzere Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) 10. yıl daveti, 13 Eylül’de İstanbul’da gerçekleştirilmiş davete katılarak ekonomiyee ilişkin değerlendirmelerde bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Aybayrak, "Eylül endeksleri hem TÜFE hem de ÜFE'de tek haneleri yakalayacağımızı gösteriyor. Veriler ekonomideki toparlanmanın arzu ettiğimiz seviyeye yakın olduğunu ortaya koyuyor. Yılı pozitif büyümeyle kapatacağımıza inanıyoruz. Yıl sonunda hedeflerimizden daha iyi performansla tamamlayacağız” demişti.

ETİKETLER : enflasyon bakan albayrak
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi