“Angarya çalışmaya karşı mesleğimize onurumuza sahip çıkıyoruz”

Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okuma saati projesini trajikomik bulduklarını belirten Eğitim-Sen Bartın Şube Başkanı Sedat Bora, veli ziyareti yapacak öğretmenlerin ulaşım araçları, can güvenliği ile öğle yemeklerinin düşünülmediğini böylece öğretmenlere maddi bir yük de getirildiğine dikkat çekti.
Bu haber 2019-10-03 16:54:31 eklenmiş ve 734 kez görüntülenmiştir.

 

Erdem Tabakoğlu

Eğitim başarısını arttırmak amacıyla il genelinde uygulanacak olan projeleri başarılı bulmadıklarını dile getiren Bora, “Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yaldızlı isimlerle süslenmiş sözde eğitimde başarıyı artırma projelerinin yaldızı kazındığında altından işlemeyen bir sistem tam bir başarısızlık ve öğretmene angarya çıkmaktadır.” dedi.

Bartın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce il genelinde eğitim başarısını arttırmak amacıyla hazırladığı bu projelerin başarısız olduğunu ve öğretmenlere “angarya” çıkardığını savunan Bora, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:                                                    

“Suç işlemeye devam ediyorlar”

“2019-2020 Eğitim öğretim yılında ilimiz genelinde uygulanacak projeler ile ilgili bilgilendirme toplantısı 25 Eylül 2019 tarihinde yapılmıştır ve 13 Eylül 2019 tarihinde Valilik oluru alınarak uygulamaya konulmaya çalışılmaktadır. Valilik oluru okullara ve öğretmenlere tebliğ edilmeden okul müdürlerine Milli Eğitim yetkilerinin baskı ve tehditle uygulamaya konulmuştur.  Bazı okul müdürleri bu baskı ve tehdide boyun eğerek tamamen yasadışı ve ellerinde herhangi bir resmi yazı olmadan görevlendirmeleri yapmışlar ve 30 Eylül’den itibaren uygulamaya başlamışlardır. Okul Müdürleri 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 11. madde 2. Bendine göre suç işlemişlerdir ve bu suçu işlemeye devam etmektedirler.

“Trajikomik bir durum”

Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yaldızlı isimlerle süslenmiş sözde eğitimde başarıyı artırma projelerinin yaldızı kazındığında altından işlemeyen bir sistem tam bir başarısızlık ve öğretmene angarya çıkmaktadır. Milli Eğitim Müdürlüğü çok karşı çıktığımız ve eleştirdiğimiz MEB 2023 vizyonunu okumuş olsaydı bu projelerden hemen vazgeçerdi. Çünkü ders çizelgeleri çocuğun bütüncül gelişimi esas alınarak ders sayısı ve ders çizelgesi hafifletilip yeniden yapılacaktır. Tüm temel eğitim kurumlarında çocukların düşünsel, duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını destekleyen tasarım ve beceri atölyeleri kurulacaktır demektedir. Bartın ilinde bulunan okullarda kütüphane, spor salonu, laboratuvar bulunmadığı halde ve bugüne kadar hiçbir okula kütüphane yapmayan ve hatta okullara bir kitap dahi kazandırmayan Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okuma saati projesi yapması trajikomik bir durumdur. İleri saat uygulaması nedeniyle kış  aylarında zaten karanlıkta gelen öğrencileri 20 dakika daha erken okula çağırmak öğrencilerin sağlığı açışından ne kadar uygundur? Tüm yasa ve yönetmeliklerde ders saatleri belli olmasına rağmen derslere 20 dakika eklemek yeniden yasa yapma anlamı taşımaktadır. Okuma saati uygulaması haftada 2 ders saati olarak planlanmalı ve öğretmenler yönetmeliklere uygun olarak görevlendirilmelidir.

“Veli ziyaretini kime ve nasıl yaptıracaksınız?”

Dünyada kabul edilmiş ülkemiz anayasası ve uluslararası sözleşmelerde de kabul edilen çalışanların dinlenme hakkı öğle tatilinde ev ziyaretleri ile hangi gerekçe ile elinden alınmaya çalışılmaktadır. Çakraz Şehit  Ahmet Telli Ortaokulu’nda  idareci kadronun bulunmadığı, birçok okulun başka okullara taşındığı ve ikili eğitim yapıldığı İlimiz Hasankadı beldesinde normal ortaokulun bulunmadığı ve Kozcağız’da öğrencilerin taşındığı ve birçok okulda ücretli öğretmenlerle eğitim öğretimin yürütülmeye çalışıldığı okullarda veli ziyaretini kime ve nasıl yaptıracaksınız? Veli ziyareti yapacak öğretmenlerin ulaşım araçları, can güvenliği ve öğle yemekleri Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düşünülmemiş ve öğretmenler tarafından karşılanacağı bildirilerek öğretmenlere maddi bir yük getirilmiştir. Her öğretmenin arabası yoktur, olan öğretmenlerin bu uzak yerlere kendi araçlarıyla giderek ulaşım masraflarını karşılama yükümlülükleri bulunmamaktadır. Tüm veli ziyaretlerine kadın öğretmen bulunması zorunluluğunu getirilerek kadın öğretmenlere ayrıca bir angarya yüklenmiştir. Öyle ki bazı okullarda kadın öğretmenler okulun tüm velilerinin evlerine gitmek zorunda bırakılmaktadır.

“Öğrencilerimizi sınav odaklı eğitime yönlendirmenin amacı nedir?”

Milli Eğitim Bakanlığı’mızın ders saatlerinin ve sınavların azaltılması açıklamasına ve yasa ve yönetmeliklerimizde bir dersten kaç sınav yapılacağının açık olarak yazılmasına rağmen her ünite sonuna sınav koyup öğrencilerimizi sınav odaklı eğitime yönlendirmenin amacı nedir?

“Okulların açıkları kapatılmalı”

Anayasamız ve yasalarımızda kişisel bilgilerin gizliliği, kanun ile korunmuşken velilerin özel ve kişisel bilgilerini hangi gerekçe ile topluyoruz? Milli Eğitim Müdürü başarıyı artırmak istiyorsa öncelikli olarak öğretmen, idareci ve derslik açığı bulunan okulların bu açıklarını kapatmalıdır. Okulların laboratuvar, kütüphane, spor salonu ve teknik donanım ihtiyaçlarını gidermelidir. Her okula rehber öğretmen, sağlık görevlisi ve psikolog görevlendirmesi yapılarak okul sağlığı birimi oluşturulmalıdır. Okullarda temizlik görevlisi ihtiyacı giderilerek okulların temizlik ve hijyen ihtiyacı karşılanmalıdır. Okullarda atama ve görevlendirmelerde yandaşlık değil liyakata önem verilmelidir. Öğrencilerin özellikle de taşımalı öğrencilerin sağlıksız koşullarda ve kalitesi düşük kalorili gelişim düzeyine uygun olmayan yemekler yerine daha sağlıklı ve gelişimlerine uygun yemek ihtiyaçları giderilmelidir. Taşımalı ve taşımasız tüm öğrencilere sıcak, temiz ve uygun kaloride öğle yemeği verilmelidir.

“Milli Eğitim Müdürlüğü’nün angarya çalışmasını kabul etmiyoruz”

Öğretmenlere tehdit ve baskı ile anayasada yasaklanan angarya çalışmayı dayatmak yerine öğretmenlerin kendilerini geliştireceği, dinleneceği sportif ve kültürel faaliyetlere katılacağı zaman ve imkan yaratılmalıdır. Biz öğretmenler olarak Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sözde başarıyı artıracak dayatma ile angarya çalışmasını kabul etmiyoruz. Baskı ve tehditle bu projeyi yürütemezsiniz çünkü öğretmen boyun eğmez, öğretmen yalvarmaz , öğretmen ders verir. Tüm eğitim emekçilerini, velilerimizi, halkımızı, öğrencilerimizi, 4 Ekim Cuma günü saat 18.00’de Eski Belediye Önüne çağırıyor baskılara, dayatmalara ve angarya çalışmalara karşı birlikte mücadeleye çağırıyoruz.”

ETİKETLER : eğitim sen okuma milli eğitim
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi