BARTIN İLK SIRADA YER ALDI!

Türkiye genelinde tüm belediyelerin 2018 yılı içinde topladıkları atık miktarı 32,2 milyon tonu geçti. Bartın’daki 8 belediye ise geçen yıl toplamda 70 bin 582 ton atık topladı. Ülke genelindeki bin 395 belediyenin geçen yıl kişi başına topladığı ortalama atık miktarı 1,16 kg iken bu rakam ilimiz Bartın’da 2,01 kg’ı buldu. Bartın bu rakam ile ülke genelinde kişi başına toplanan ortalama atık miktarı en yüksek il oldu.
Bu haber 2019-10-02 09:32:36 eklenmiş ve 715 kez görüntülenmiştir.

TOLGA AKINER

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılına ilişkin “Belediye Atık İstatistikleri”ni yayınladı. Tüm belediyelere uygulanan 2018 yılı Belediye Atık İstatistikleri Anketi sonuçlarına göre bin 399 belediyenin bin 395'inde atık hizmeti verildiği tespit edildi. Atık hizmeti veren belediyelerin 32 milyon 209 bin ton atık topladığı belirlendi.

 

Kişi başı günlük ortalama 1.16 kg atık toplanıyor

 

Anket sonuçlarına göre; 2018 yılında belediyelerde toplanan kişi başı günlük ortalama atık miktarı 1,16 kg olarak hesaplandı. Üç büyük şehirde ise toplanan kişi başı günlük ortalama atık miktarının İstanbul için 1,28 kg, Ankara için 1,18 kg ve İzmir için 1,36 kg olduğu tespit edildi.

 

Atıkların yüzde 67,2'si düzenli depolama tesislerine gönderildi

 

Atık hizmeti verilen belediyelerde toplanan 32 milyon 209 bin ton atığın yüzde 67,2'si düzenli depolama tesislerine, yüzde 20,2'si belediye çöplüklerine ve yüzde 12,3'ü geri kazanım tesislerine gönderilirken, yüzde 0,2'si ise açıkta yakılarak, gömülerek, dereye veya araziye dökülerek bertaraf edildi.

 

 

Kişi başına en fazla Bartın’da toplanıyor

 

Belediye Atık İstatistiklerine göre Bartın’da bulunan 8 belediye atık toplama hizmeti veriyor. Bu belediyelerin hizmet verdiği müfus ise 96 bin 219. Geçen yıl 70 bin 582 ton atık belediyeler tarafından toplanırken, ilimizde 2018 yılında kişi başına toplanan ortalama atık miktarı da 2,01 kg oldu. Bu rakam ile Bartın ülke genelinde kişi başına ortalama olarak en fazla atık toplanan il olarak kayıtlara geçti.

 

5 bin 348 ton atık geri dönüşüme gönderildi

 

Düzenli atık depolama alanı bulunmayan Bartın’da geçen yıl 8 belediye tarafından 65 bin 234 ton atık, belediyelerin çöplüğüne gönderildi. 5 Belediye ise toplanan atıkların bir bölümünü geri dönüşüm tesislerine göndererek ekonomiye katma değer kazandırılmasına yardımcı oldular. 2018 yılında Bartın’daki 5 belediyenin toplayarak geri dönüşüm tesislerine gönderdiği atık miktarı ise 5 bin 348 ton oldu.

 

 

Yeni çöp toplama alanı ihaleyi bekliyor

 

Bartın’da çöp toplama alanı olarak kullanıyan İnkumu’nun tepesindeki Orman Müdürlüğü’ne ait alan ise hala sorun olmayı sürdürüyor. Kaman Köyü yakınlarındaki 98 dönümlük arazi Bartın’ın yeni düzenli çöp toplama alanı olarak belirlendi ve saha düzeltme çalışması yapıldı ancak hala ihalesi yapılmadığı için İnkumu çöplüğü belediyeler ve Özel İdare tarafından kullanılmaya devam ediliyor. Bartın Belediyesi’nin 300’lük borularla Bartın Irmağı’ndan hat döşeyerek yanmasını engellediği İnkumu çöplüğü, bölgedeki turizm hareketliliğini de zaman zaman olumsuz yönde etkiliyor.

 

Sıfır Atık yaygınlaştırılıyor

 

Bunun yanı sıra ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere Sıfır Atık projesi yaygınlaştırılıyor. Başta çocuklar ve gençler olmak üzere tüm bireylere geri dönüşümün önemi ve temiz çevre bilinci aşılanmaya çalışılırken, her atık çöp değildir mantığından hareketle ekonomiye geri kazandırılabilecek atıklar ile ilgili olarak sürekli olarak bilgilendirme faaliyetleri de gerçekleştiriliyor. 

ETİKETLER : Bartın geri dönüşüm atık istatistikleri TÜİK
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi