Verim artışı sağlayacak yeni yem bitkisi tanıtıldı

Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulsetter Bayram, Bartın’da 10 çiftçinin toplamda 50 dekarlık alana ekmesinin sağlanacağı İlkadım İtalyan Çimi’nin önemli bir yem bitkisi olduğuna dikkat çekerken, Bartın için yeni olan bu yem bitkisinin hem süt hem de besi hayvancılığında verimi arttırdığını söyledi.
Bu haber 2019-10-01 09:14:55 eklenmiş ve 854 kez görüntülenmiştir.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Yayım Programı” kapsamında Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’yle koordinasyon içinde hazırlanan “Yemde İlk Adım; Süt Otu Yayım Projesi" gereğince gerçekleştirilen “Çiftçi Eğitim ve Bilgilendirme Toplantısı”nda çiftçilere yem bitkileri konusunda önemli bilgiler aktarıldı. Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ndeki toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulsetter Bayram, ilgili şube müdürleri, teknik personel, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Çayır-Mera ve Yem Bitkileri Biriminde görevli Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Necda Çankaya, Ziraat Mühendisi Kadir İspirli, Ziraat Yüksek Mühendisi Fatih Alay ve çiftçilerimiz katıldı.

 

50 dekar alana İlkadım İtalyan Çimi ekilecek

 

Toplantının açılış konuşmasında kısa bir konuşma yapan Bayram, şunları söyledi: “Yem bitkileri tarımında alternatif olarak Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından geliştirilen ve 2018 yılında tescil edilen ve tohumluğu aynı enstitüden getirilen İlkadım İtalyan Çimi çeşidini ilimizde yaygınlaştırmak ve yetiştiricilerimize göstermek amacıyla 10 çiftçimize 5'er dekar olmak üzere toplam 50 dekar alanda bu çeşidi ektireceğiz.

 

 

Süt ve besi hayvancılığında verimi arttırıyor

 

Yem bitkileri tarımı içerisinde ekim nöbetine girerek kaliteli kaba yem açığının giderilmesinde rol oynayacak bu çeşit, vejetasyon süresinin kısa olması, hızlı ve kuvvetli bir büyüme karakterine sahip olması, birden fazla biçim alınması, serin iklim bitkisi olması, karbonhidrat içeriğinin yanında protein oranın yüksek olması ve kolay sindirilebilme özelliği gibi özelliklerinden dolayı hayvan yetiştiriciliği için önemli bir yem bitkisidir. Yine bu yem bitkisi kuru ot ve silaj olarak, günlük yeşil biçilerek ve otlatma yapılarak değerlendirilebilme özelliğine de sahiptir. Bu özelliklerinden dolayı bu yem bitkisi hem süt ve hem de besi hayvanlarında verim artışında önemli katkılar sağlamaktadır.

Ekonomik getirisi ve kalitesi yüksek olan İtalyan çimi üretimini özendirici bir noktaya taşımada ve yem bitkileri alanları içerisindeki üretim payının arttırılmasında İl Müdürlüğümüze, proje sorumlusu teknik personelimize ve projede yer alan çiftçilerimize önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bu projenin başarılı olmasını, hayırlı olmasını diliyor ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.”

 

Teknik sunum yapıldı, sorular yanıtlandı

 

Daha sonra toplantının teknik sunum bölümüne geçildi. Ziraat Mühendisi Kadir İspirli, “İlkadım İtalyan Çimi Çeşidi Yetiştiriciliği” konusunda sunum yaparken, “İtalyan Çiminin Islah ve Üretimi”, “Tohum ve Çeşit Özellikleri”, “İklim ve Toprak İstekleri”, “Toprak İşleme ve Gübreleme”, “Olgunlaşma ve Hasat”, “Hastalık ve Zararlılarla Mücadele”, “İtalyan Çimi Yetiştiriciliğinde Görülen Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konu başlıklarında ayrıntılı olarak bilgiler anlattı.

Çiftçilerimizin yönelttiği soruların da yanıtlandığı toplantı, Karadeniz Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından geliştirilen ve 2018 yılında tescil edilen İlkadım İtalyan Çimi çeşidinin tohumlukları proje yararlanıcısı üretim yapacak çiftçilere dağıtılması ile sona erdi. 

ETİKETLER : Bartın yem bitkisi Aldulsetter Bayram İlkadım İtalyan Çimi
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi