Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, YEP’i açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2020-2022 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP), açıkladı. "Değişim Başlıyor" ana temasıyla hazırlanan YEP’in tanıtım toplantısı Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın toplantı salonunda yapıldı.
Bu haber 2019-10-01 08:55:29 eklenmiş ve 612 kez görüntülenmiştir.

 

HEDEF 2022’DE YÜZDE 4,9’LUK ENFLASYON

 

YEP'in ilk yılını tamamladıklarını ve bir yıllık performansın sonunda programı revize ederek, ikinci yılın başlangıç vuruşunu yaptıklarını belirten Albayrak, 2019-2020 yıllarını "dengelenme dönemi" olarak adlandırdıklarını anımsattı.

“Şimdi önümüzde yeni bir dönem başlıyor” diyen Bakan Albayrak. dengelenme dönemi kazanımlarını koruyacaklarını ve bunun ötesinde bir süre daha bu süreci sürdürdükten sonra değişim sürecine başlayarak programı 2020 içinde ikinci faza taşıyacaklarını söyledi. Albayrak, “Enflasyonu yüzde 5'in altına indirmek bizim temel hedefimiz olmayı sürdürüyor. Geçen yıl, 2019 yılı için yüzde 15,9'luk enflasyon hedefi koymuştuk. Enflasyonla mücadelede sağlanan başarıyla 2019'u yüzde 12'lik enflasyon tahminiyle geride bırakmayı hedefliyoruz. 2020 için 9,8 olarak konulan hedefi yüzde 8,5 olarak revize ettik. 2021 yılında yüzde 6, 2022 yılında da yüzde 4,9'luk enflasyon hedefliyoruz” diye konuştu.

Albayrak, bu hedefler doğrultusunda para ve maliye politikalarının eş güdümlü bir şekilde yürütüleceğini, Merkez Bankası’na enflasyonla mücadelede bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hükümet ve bakanlık olarak güçlü destek vermeyi sürdüreceklerini söyledi. Bakan Albayrak, “Mal ve hizmet piyasalarında rekabeti ve derinliği artıracak yapısal dönüşüm adımlarını sürdüreceğiz” dedi.

ETİKETLER : Bartın Ankara YDP Berat Albayrak enflasyon
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi