Tüm büyükbaş hayvanlar aşılanacak

İlkbahar Şap Aşılama Kamyanyası’nda il genelinde 54 bin 500 büyükbaş hayvana şap aşısı yapılmasını sağlayan Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, 2019 yılı sonbahar şap aşılama kampanyasının başlatıldığını duyurdu.
Bu haber 2019-09-27 10:50:12 eklenmiş ve 223 kez görüntülenmiştir.

 

 

(Haber Merkezi) – Bartın Tarım ver Orman İl Müdürü Abdulsetter Bayram, hayvan hastalıkları ile mücadele kapsamında 2019 yılı sonbahar şap aşılama kampanyası başlatıldığını açıkladı. Konu ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Bayram, Bakanlığın Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı kapsamında, Bartın’da 2 Eylül itibariyle başlatılan büyükbaş hayvanlara Şap aşılama kampanyasının 15 Kasım’a kadar süreceğini bildirdi.

 

Küpesiz buzağı kalmayacak

 

Bayram, kampanya ile beraber 2 aydan büyük buzağılara Lumpy Skin Disease (LSD), 3 aydan büyük dişi buzağılara Brucella aşılaması ve küpesi olmayan buzağılara küpeleme çalışmalarının da yapılacağını kaydetti. Sonbahar aşılama kampanyası dahilinde il genelindeki bütün büyükbaş hayvanların küpeleneceğini aktaran Bayram, şunları söyledi:

 

Hedef 2020’de “Aşılı Ari Bölge” yapmak     

 

“Şap Hastalığı Aşılı Arilik Genelgesi (Genelge 2017/3) kapsamında her yıl düzenli olarak planlanan ve uygulanan büyükbaş hayvanlarda ‘Şap Hastalığına Karşı Aşılama Kampanyası’ kapsamında Bakanlığımızın hedefi; bölgemizi 2020 yılında ‘Aşılı Ari Bölge’ ve 2023 yılında ‘Aşısız Ari Bölge’ statüsüne ulaştırmaktır.

 

Yılda iki kez aşılanmalı

 

Şap hastalığının bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan, büyük ekonomik kayıplara neden olan, çok bulaşıcı viral bir hastalık olup, ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık et ve süt veriminde önemli kayıplarına neden olmaktadır. Özellikle genç hayvanların hastalığa karşı son derece hassas ve hastalık ölümle sonuçlanmakta, hastalıktan korunma yolunun ise hayvanların 6 ay aralıklarla yılda iki kez (ilkbahar, sonbahar) aşılanması gerekmektedir.   

Ayrıca büyükbaş hayvanların il dışına sevklerinde ve buzağı desteklemelerinde şap aşısının yapılmış olması zorunludur. İlkbahar Şap Aşılama kampanyasında ilimizde 54 bin 500 büyükbaş hayvana aşılama yapılmış olup, kampanya süresince ilimiz genelindeki büyükbaş hayvanların tamamının aşılanması planlamaktadır. Özellikle Yetiştiricilerimizin kampanya döneminde hayvanlarına aşı yaptırmaları ve aşı yapmak üzere gelen ekiplere gereken kolaylığı sağlamaları önem taşımaktadır.”

ETİKETLER : aşı tarım büyükbaş hayvan
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi