İlk gün 5 bin 63 sürücüye idari ceza kesildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuya dikkat çekmesinin ardından kapsamı genişletilen sigara yasağına ilişkin olarak Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın arasında Bartın’ın da bulunduğu 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirdiği “Dumansız Araç Uygulaması”nın ilk gününde 5 bin 63 sürücüye hususi araçlarının içinde sigara içtikleri için toplam 774 bin 639 TL idari para cezası kesildi.
Bu haber 2019-09-27 09:03:50 eklenmiş ve 967 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Ülke genelinde gerçekleştirilen “Dumansız Araç Uygulaması”nın ilkine ilişkin açıklama İçişleri Bakanlığı’ndan geldi. 25 Eylül Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre; “Tütün Ürünlerinin  Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun”unda yer alan tütün ürünlerinin, hususi araçların sürücü koltukları ile taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere kara yolu, demir yolu, deniz yolu ve hava yolu toplu araçlarında  tüketilemeyeceği ve buna aykırı hareket edenlerin Kabahatler Kanunu'nun ilgili  maddesine göre cezalandırılacağına ilişkin hüküm uyarınca, Emniyet Genel  Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığına bağlı birimler tarafından, ülke genelinde eş zamanlı uygulama yapıldı.

 

150 bin 381 araç kontrol edildi

 

İlk kez yapılan uygulamaya, 37 bin 65 personel, katılırken denetimlerde 169 dedektör köpek kullanıldı. Araçlarda tütün kullanımı denetimi yapmak, aranan şüphelileri yakalamak ve suç unsurlarını ele geçirmek  amacıyla yapılan uygulama kapsamında, 150 bin 381 araç kontrol edilirken 5 bin 63 araç sürücüsüne araçlarında sigara kullandıkları ya da kullanımına izin verdikleri için idari para cezası uygulandı.

 

 

774 bin 639 TL ceza kesildi

 

Uygulamada, sigara içmenin hususi araçlarda yasak olduğunu tanımlayan 4207 sayılı kanunun ilgili maddesindeki “hususi araçların sürücü koltukları ile taksi hizmeti verenler dâhil olmak üzere karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında tütün ve tütün ürünü içmenin yasak olduğu” yönündeki hükmü gereğince buna aykırı davrandığı tespit edilenlere 153 TL idari para cezası kesilerek tebliğ edildi. 5 bin 63 araç sürücüsüne özel araçta sigara kullanmak ya da kullanılmasına göz yummak suçundan kesilen idari pqara cezasının tutarı 774 bin 639 TL oldu.

Özel araçta içilen sigaranın cezası 153 TL'dir.

 

Bin 866 araç trafikten men edildi

 

Denetimler sırasında eksikliği ya da kusuru tespit edilen 9 bin 10 araç için idari para  ceza kesilirken, bin 866 araç ise trafikten men edildi.

 

 

693 aranan şahıs yakalandı

 

Polis ve Jandarma ekipleri uygulama çerçevesinde 365 bin 153 kişinin kimlik bilgileri kontrol edilirken, 1’i “silahlı terör örgütüne üye olmak”, 2’si “adam öldür”, 11’i “uyuşturucu” suçlarından, 19’u “hırsızlık”, 11’i “dolandırıcılık”, 3’ü “yağma ve gasp”,  1’i “çocuğun cinsel istismarı”, 645’i de diğer suçlardan olmak üzere toplam 693  aranan kişi de yakalanarak haklarında gerekli adli işlemler başlatıldı. Çeşitli nedenlerle haklarında adli işlem yapılan 84 kişiden 16'sı da gözaltına alınırken 2'si çocuk 6 kayıp kişi bulundu, çocuklar ailelerine teslim edildi.

Bakanlıktan yaapılan açıklamada araçlarda ve şüpheli görülen kişiler ile yakalanan şahısların üzerinde yapılan aramalar neticesinde 4 tabanca, 3 av tüfeği, 22 adet mermi, 30 kesici ve delici alet, 4 kurusıkı tabanca, 2 gram eroin, 32 gram esrar, 8 adet uyuşturucu hap, 3 bin 160 paket kaçak sigara ve 179 litre kaçak içkinin de ele geçirildiği bildirildi.

ETİKETLER : Bartın Dumansız Araç Uygulaması Emniyet Genel Müdürlüğü Jandarma Genel Komutanlığı
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi