Amaç daha çok hayat kurtarmak

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) 2019 Teknik Destek Programı çerçevesinde, Turgut Işık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve başarılı bulunan “ Tek bir ritimle hayatta kalmanın yolları” projesi hayata geçirildi.
Bu haber 2019-09-25 09:25:04 eklenmiş ve 640 kez görüntülenmiştir.

 

 

EREN SARIKAYA

Teknoloji ve bilimdeki gelişmeler ışığında sürekli değişen tıbbi bilgilere ve teknojilere uyum sağlayan kaliteli sağlık çalışanları yetiştirilmesi amacıyla hazırlanan “Tek bir ritimle hayatta kalmanın yolları” adlı proje çerçevesinde ilk eğitim geleceğin sağlık personellerini yetiştiren okulun öğretmenlerine yönelik oldu. Öğretmenlere “Elektro Kalp Grafiği (EKG) ve ritim okuma”, “monitörizasyon”, “otomatik ve yarı otomatik eksternal defibirilatör” konularında  2 gün süren eğitimler verildi. Öğretmenlerin eğitimlerinin ardından ise projeye Turgut Işık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki 12 sınıftan toplam 78 stajyer öğrenciyi verilen eğitimlerle sürdü.

Geleceğin sağlıkçıları olan öğrencilere bu çerçevede; “Temel ve ileri Yaşam Desteği”, “Monitörizasyon”, “Otomatik ve Yarı otomatik eksternal defibirilatör” ve “Yara bakımı” gibi temel konuların işleneceği eğitim programları teorik ve uygulamalı dersler aracılığıyla anlatıldı.

 

Amaç; nitelikli ve kaliteli sağlık hizmet

 

Proje sürecini izlemek üzere Bartın İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Çelebi ve BAKKA İl Koordinatörü Osman Bahadır Kalecik de, Turgut Işık Mesleki ve Teknik Anadou Lisesi’ni ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgiler aldılar. Okul Müdürü Hikmet Güveloğlu proje süreciyle ilgili olarak  şunları söyledi:

“BAKKA’nın 2019 Haziran döneminde ilimizde kabul ettiği tek proje, ‘Tek bir ritimle hayatta kalmanın yolları’ projesi olmuştu. Öncelikle, BAKKA yönetimine ve kurum personellerine bu güzel projeyi hayata geçirme fırsatı verdiklerinden dolayı sizin huzurunuzda teşekkür ederim. Bu projeye ilk önce öğretmen eğitimi ile başladık. daha sonra 12 sınıf öğrencilerimize bu eğitimler verildi. Bu projede havaalanı ve alışveriş merkezi gibi kalabalık alanlarda bulunan yerlerde kalp krizi geçiren kişilere yönelik otomatik elektro şok cihazı uygulamaları konusunda eğitimler verildi. İyi eğitimli sağlık çalışanlarıyla halkımızın güzel insanlarına daha nitelikli ve kaliteli sağlık hizmeti verirken daha çok insanımızı hayata döndürmeyi amaçlıyoruz.”

 

BAKKA, öğrencilere desteğe hazır

 

Öğrencilere hitaben kısa bir konuşma yapan BAKKA İl Koordinatörü Kalecik de, projeyi önemsediklerini vurgulayarak, “Bu ülkeyi geliştirecek, büyütecek ve üreterek katma değer yaratacak olan sizlersiniz. Bu anlamda sizlere güvenimiz tam. BAKKA olarak yapacağınız tüm projelerde sizlere her türlü desteği vermeye hazırız. Bunun böyle bilinmesini istiyoruz” dedi.

 

“İlk yardım eğitimleri yaygınlaştırılmalı”

 

Son olarak söz alan İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı ÇELEBİ ise projeyi hayata geçiren başta okul Müdürü olmak üzere tüm öğretmenlere teşekkürlerini iletirken kendilerini tebrik etti. Üykemizde ilk yardım eğitimi almış bireylerin sayısının ABD ve Avrupa ile kıyaslanamayacak kadar az olduğunu ifade eden Çelebi, “Bu nedenle ilk yardım eğitimlerinin üzerinde durulması, arttırılması gerektiğini savunmaktayım. Biz bu amaçla Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İlk Yardım Eğitim Merkezimizi kurduk.Ekim ayında Öğretmen ,İdareci ve Memur eğitimlerine başlıyoruz.İlimizde ki okulları sağlık anlamında da daha güvenilir kurumlar haline getireceğiz” diye konuştu.

ETİKETLER : sağlık bakka öğrenci seminer
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi