Bartın Belediyesi tarafından bu sene 3.sü düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftası sona erdi.
Bu haber 2019-09-24 09:41:41 eklenmiş ve 582 kez görüntülenmiştir.

 

 

(Haber Merkezi) -  Bartın’da ise ilk kez 2017 yılında düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftası bu yılda Bartın Belediyesi organizasyonunda düzenlenen çeşitli etkinliklerle dolu dolu kutlandı.

 

Gazhane’den start verildi

 

Toplu taşımanın, yürüme ve bisiklete binme ve diğer sürdürülebilir hareketlilik biçimlerinin desteklenmesi amacıyla düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftası 16 Eylül 2019 tarihinde Gazhane Kültür Parkı’nda düzenlenen açılış töreni ile start verdi. Törene Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Kömeç, Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği Başkanı Mustafa Artar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Tören Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Yusuf Varnalı tarafından Avrupa Hareketlilik Haftası Etkinliklerinin Tanıtımı ile başladı. Step ve aerobik ile devam eden etkinlikler “Neden Bisiklete Biniyoruz” isimli film gösterimi ile sona erdi.

 

Özel öğrenciler bisiklet sürdü

 

Etkinliklerin 2. günü Gazhane Kültür Parkı’nda düzenlenen Step ve aerobik etkinliği ile başladı. Etkinliğin ardından “En Yavaş Bisiklet Sürme Yarışı” düzenlendi. Yoğun katılımın olduğu yarışta 1. Koray Kahraman, 2. Ulaş Mutlu ve 3. Yağız Efe Küçükköse oldu. Etkinlikte Bartın Belediyesi Engelsiz Sanat Evi’nde eğitim gören özel eğitim gereksinimli öğrenciler ve öğretmeleri de katılarak bisiklet sürdüler.

 

Yürüyüş sonrası piknik yaptılar

 

Avrupa Hareketlilik Haftası’nın 3. günü işe yürüyerek gidip gelme, sağlık yürüyüşü ve piknik etkinlikleri ile devam etti. Etkilinler kapmsaında Bartın Belediyesi personeli işe yürüyerek gidip gelirken, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın da Kemerköprü Mahallesi Sıtmayanı Caddesi’nde ki evinden Bartın Belediyesi’ne yürüyerek etkinliğe destek verdi. Etkinlikler saat 19.00’da Gazhane Kültür Parkı’nda başlayan ve Karaçay Piknik Alanı’nda sona eren “Sağlık Yürüyüşü” ile devam etti.

Yürüyüşe Belediye Başkanı Akın, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bartın İl Başkanı Ercüment Özçelik, MHP Bartın Kadın Kolları Başkanı Nuran Akmaz, Bartın Belediye personeli ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yürüyüş, Karaçay Piknik Alanı’nda sona ererken burada Bartın Belediyesi personeli tarafından katılımcılara sucuk ekmek ve ayran ikramında bulunuldu.

 

4. gün söyleşi vardı

 

Avrupa Hareketlilik Haftası 4. günü etkinlikleri Avrupa Hareketlilik Haftası söyleşisi ile devam etti. Gazhane Kültür Parkı’nda gerçekleşen Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Müdürü Murat Ar ve Sağlıklı Kentler Birliği Üyesi Doç.Dr.Gül Sayan Atanur’un konuşmacı olarak katıldığı söyleşide  Avrupa Hareketlilik Haftası, kentlerin çevre ve sağlık sorunları ve çözümleri hakkında bilgiler verildi.  Etkinliğin sonunda Bartın Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Yusuf Varnalı ve Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği Başkanı Mustafa Artar tarafından  Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Müdürü Murat Ar ve Sağlıklı Kentler Birliği Üyesi Doç.Dr.Gül Sayan Atanur’a plaket takdim edildi. 1 saat süren söyleşinin ardından Avrupa Hareketlilik Haftası 4. günü etkinlikleri sona erdi.

 

Doğa Yürüyüşü ve Golf Turnuvası

 

Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri 10km.’lik Uluyayla Doğa Yürüyüşü ile devam etti. Saat 09.00’da başlayan yürüyüşte katılımcılar Uluyayla’nın eşsiz manzarası ve bol oksijen eşliğinde yürüyüş yaparak güzel bir geçirdiler. Ayrıca etkinlikler kapsamında Kaynarca Spor ve Yaşam Parkı’nda basketbol ve voleybol turnuvası düzenlendi. Düzenlenen turnuvada dereceye giren Fatih Ortaokulu ve TOKİ Ortaokulu öğrencilere çeşitli hediyeler verildi. Etkinlikler Gazhane Kültür Parkı’nda düzenlenen “Bisiklet Öğrenme İle Tamir Atölyesi”, Bartın Bilim Eğitimi Derneği tarafından “Bilim Atölyesi İle Bisiklet Tasarlıyoruz” ve “Trafiksiz Bartın” Resim Yarışması ile devam etti. “Trafiksiz Bartın” Resim Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler takdim edildi. Etkinlikler Kaynarca Spor ve Yaşam Parkı’nda düzenlenen Golf Turnuvası ile sona erdi.

 

Tersane Caddesi trafiğe kapatıldı

 

Avrupa Hareketlilik Haftası’nın son günü ise Bartın Valisi Sayın Sinan Güner’inde katılımı ile Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan ve Yalı Tersane Caddesi’nde sona eren yürüyüş ile başladı. Etiklikler kapmasında Yalı Tersane Caddesi trafiğe kapatılırken etkinlik alanına Bartın Belediyesi tarafından şişme oyun parkları kuruldu. Oyun parklarında çocuklar doyasıya eğlenirken düzenlenen Çuvalla Yürüme, Hulahop ve Halat Çekme Yarışları ile katılımcılar unutamayacakları bir gün yaşadılar. Etkinlikler Antika Orkestrası konseri ile sona erdi.

 

Akın teşekkür etti

 

Başkan Cemal Akın, Belediye olarak Avrupa Hareketlilik Haftası’nın bu sene 3.sünü gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtirken, “Halkımızın yoğun katılı ile güzel bir hafta geçirdik. Halkı arabaya alternatif ulaşım yollarını kullanmaya davet eden bir girişim olan Avrupa Hareketlilik Haftası’nı önümüzde ki senelerde daha yoğun katılım altında daha güzel etkinlikler yapmak istiyoruz. Katılım ve destek sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

ETİKETLER : bartın hareketlilik haftası
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi