“Gökbörü” ilk 10’a girdi

Bartın Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Kulübü öğrencileri tarafından hazırlanan “Gökbörü” isimli elektrikli otomobil, TÜBİTAK’ın Elektrikli Araç Yarışları’nda ilk 10’a girmeyi başardı.
Bu haber 2019-09-23 09:40:39 eklenmiş ve 780 kez görüntülenmiştir.

 

Bartın Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Kulübü öğrencileri bir yıllık uğraşı sonucunda yüzde 100 yerli ikinci elektrikli otomobil olan “Gökbörü”yü üreterek, TÜBİTAK’ın 18-19 Eylül'de gerçekleştirdiği Elektrikli Araç Yarışları’na (Efficiency Challenge Electric Vehicle) katıldı. 2018 yılındaki yarışlarda ‘Çeşm-i Cihan’ isimli elektrikli otomobil ile verimlilik alanında 22’inci olan öğrenciler, ‘Gökbörü’ ile ilk 10’a girmeyi başardı.

 

‘Gökbörü’ ödülle döndü

 

TÜBİTAK’ın öğrencileri teşvik etmek ve bilimsel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla 15 yıldır düzenlediği yarışlarda, Bartın Üniversitesi’nin elektrikli aracı ‘Gökbörü’, elekromobil ve hidromobil olarak başvuru yapan toplam 119 araç içerisinden en verimli 10’uncu elektrikli otomobil oldu. Bartın Üniversitesi öğrencilerine, elde ettikleri derecenin yanında TÜBİTAK tarafından ‘Tanıtım Yaygınlaştırma Teşviki’ ödülü verildi.

 

 

Elektrikli araç, 1,2 lira ile 100 kilometre gidebiliyor

 

Bartın Üniversitesi Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nden 16, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden ise 2 öğrencinin büyük gayretleri sonucunda hazırladıkları elektrikli araç 1,2 lira ile 100 kilometre yol gidebiliyor. Araçta motor dâhil 200 mekanik parçanın öğrenciler tarafından üretildiği ‘Gökbörü’ için 2 bin 200 satırdan fazla kod yazıldı. Güncel yazılım dilleri kullanılarak yazılan kodlar sayesinde aracın hız, sıcaklık, elektrik tüketimi gibi değerlerinin verimli kullanımı ve kontrolü sağlanmış oldu. 

 

“Başarımızı 2020’de daha ileriye taşıyacağız”

 

Kendilerini her geçen gün geliştirdiklerini ifade eden Bilim ve Teknoloji Kulübü Başkanı Umut Kayabaşı, TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen yarışlara ilk defa 2018 yılında Çeşm-i Cihan isimli araçla katıldıklarını anımsatırken şunları söyledi:
“2018 yılında ekip arkadaşlarımızla birlikte ürettiğimiz elektrikli aracımızla verimlilik alanında 22’inci hız testlerinde ise 6’ıncı olmuştuk. Burada edindiğimiz tecrübelerimizin üzerine yenilerini ekleyerek ‘Gökbörü’yü ürettik. Yeni aracımızı üretirken verimlilik üzerine yoğunlaştık. En az tüketimle en fazla mesafe kat etmesi için aylar süren bir çalışma gerçekleştirdik. Aracın motoru ve mekanik parçaları dâhil tüm parçalarını ekip arkadaşlarımızla birlikte ürettik. Bunun sonucunda yarışlarda ilk 10’da yer aldık. Ayrıca ‘Tanıtım Yaygınlaştırma Teşviki’ ödülü almaya da hak kazandık. Bu tecrübeleri daha ileriye taşıyacağız. Aracımızın üretim sürecinde yoğun mesai harcadık. İç ve dış paydaşlarımızdan destek aldık. Bu noktada her konuda olduğu gibi ‘Gökbörü’yü üretmemizde de her zaman yanımızda olarak bizleri yüreklendiren Saygıdeğer Rektörümüz Prof. Dr. Orhan Uzun’a ekip arkadaşlarım adına teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca kulüp akademik danışmanımız Dr. Öğr. Üyesi Abid Ustaoğlu ile birlikte bizlere destek olan tüm hocalarımıza ve sponsorlarımıza da ayrı ayrı teşekkür ederim.”   

 

 

En büyük mutluluk öğrencilerin edindiği tecrübeler

 

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun da, Kocaeli Körfez Pisti’nde gerçekleştirilen yarışlara giderek, öğrencilere destek oldu. Yarışma sonrası öğrencileri tek tek tebrik eden Rektör Uzun, Üniversite olarak öğrencilerin gelişimini her zaman öncelik olarak gördüklerini söyledi. Uzun, öğrencileri mezun ederken donanımlı bireyler olmaları için tüm personelin yoğun çaba sarf ettiğini, öğrencilerin de yaptıkları çalışmalarla her zaman kendilerini gururlandırdıklarını kaydetti. Prof. Dr. Uzun, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bilim ve Teknoloji Kulübü öğrencilerimiz ise her geçen gün kendilerini geliştirmeyi ve yeni tecrübeler edinmeyi bildiler. Sürdürülebilir bir anlayışla bir önceki yıl aldıkları dereceyi geliştirerek, ‘Elektrikli Araç Yarışları’nda ilk 10’a girmeyi başardılar. TÜBİTAK’ın 15 yıldır yaptığı yarışlara yeni katılan bir üniversite olarak, öğrencilerimizin aldıkları bu başarıyı önemsiyorum. Öğrencilerimizin edindiği tecrübenin onların mesleki hayatlarında bir adım önde olmalarını sağlayacaktır. Elde edilen derece ve alınan ödülün yanında belirtmeliyim ki, en büyük mutluluğumuz öğrencilerimizin üniversite okurken bir şeyleri başarabildiklerini görmek ve edindiği tecrübelerdir. Otomobilin yapımında büyük rol oynayan Bilim ve Teknoloji Kulüp Başkanı Umut Kayabaşı ve ekip arkadaşlarını tebrik ediyorum. Yüzde 100 yerli olarak üretilen elektrikli otomobilin yapımında öğrencilerimize verdikleri katkılardan dolayı Kulüp Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Abid Ustaoğlu ile birlikte tüm öğretim elemanlarına teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizin geleceğe dönük projeler üretmeleri noktasında yüreklendirerek, yerli ve milli olanı teşvik etme noktasında gösterdikleri gayret dolayısıyla TÜBİTAK Başkanımız Prof. Dr. Hasan Mandal’a şükranlarımı sunuyorum.

 

Destek verenlere ve paydaşlara teşekkür

 

Üniversitemize olan yakın ilgileri ve ihtiyacımız olan her alanda bizlerin daima yanında olan başta Bartın Valimiz Sayın Sinan Güner olmak üzere, aracın geliştirilmesi sürecindeki yakın ilgileri ve öğrencilerimizi yüreklendiren ziyaretleri dolaysıyla Bartın Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’a müteşekkirim. Sponsorlarımız Bartın Organize Sanayi Müdürlüğü, Erbay Motor, Barmak, MÜSİAD, Metyx, İleri Group, Ulupınar Mühendislik, Bartın Motor Yenileme, Bartın Oto Boya, Numesys, S.S. Esenyurt Kooperatifi, Meta Rulman, Kamaş Metal Kalıp A.Ş., Arg3, Kardeşler Oto Elektrik, Özek Otomotiv, Madeş, Mutlusan Elektrik, Ege Alüminyum, Motorcycles in Mind ve Cvs Reklam’a ise katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunarım. Erbay Motor’dan Erkan ve Erdoğan Bayar’a, Barmak’tan Ergin Üstünsoy ile Alaaddin Maden’e de yakın ilgileri dolayısıyla teşekkür ederim. Ayrıca, çözüm odaklı yaklaşımları ile her zaman bizlere destek olan kamu ve özel sektörden tüm paydaşlarımıza ve yaptıkları haberler ile öğrencilerimizi ve bizleri yüreklendiren yerel ve ulusal basın temsilcilerine Bartın Üniversitesi ailesi adına şükranlarımızı sunuyoruz.

 

 

20 kişilik ekip

 

Yarışmalara Bartın Üniversitesi’ni temsilen akademisyenler Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. M. Sabri Gök ve Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Abid Ustaoğlu’nun öğrenciler ; Umut Kayabaşı - Makinesi Mühendisliği Bölümü, Bilim ve Teknoloji Kulübü Başkanı, Meltem Cenan – Makine Mühendisliği Bölümü, Kadir Yıldız – Makine Mühendisliği Bölümü, Nazım Cantürk – Makine Mühendisliği Bölümü, Mücahit Balcı – Makine Mühendisliği Bölümü, İlyas Erdem – Makine Mühendisliği Bölümü, Ceren Yaşa – Makine Mühendisliği Bölümü, Nur Sultan Demir – Makine Mühendisliği Bölümü, Gizem Yoran – Makine Mühendisliği Bölümü, Yasin Adıgüzel – Makine Mühendisliği Bölümü, Mehmet Babayiğit - Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü, Tuğba Esra Öncel - Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü, Emine Şahin - Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü, Ceyda Nur Demir - Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü, Ebru Ünal - Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü, Umut Can Avcı - Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü, Berfin Aykal - Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü, Yusuf Papurcu - Yazılım Ekibinde katıldı.

 

ETİKETLER : Bartın Bartın Üniversitesi TÜBİTAK elektrikli araba Gökbörü Orhan Uzun
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi