Deniz çöpleri için komisyon kuruldu

Çevre ve Şehircilik Bartın İl Müdürlüğü, Bakanlığın gönderdiği “Deniz Çöpleri İl Eylem Planlarının Hazırlanması ve Uygulanması” konusundaki genelge çerçevesinde çalışmalarına başladı. Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde “Deniz Çöpleri Yönetim Komisyonu” adı altında bir komisyon oluşturuldu. Komisyon ilk toplantısını geçtiğimiz hafta içinde yaptı ve eylem planlarının pazırlanmasına yönelik olarak kendisine bir yol haritası çıkardı.
Bu haber 2019-09-23 09:36:07 eklenmiş ve 343 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Hatırlanacağı üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, her geçen gün biraz daha büyüyen bir sorun olan deniz çöpleri ile ilgili olarak yürüttüğü çalışmalar kapsamında Haziran ayı başında denize kıyısı olan 28 ilin valiliklerine "Deniz Çöpleri İl Eylem Planlarının Hazırlanması ve Uygulanması Genelgesi"ni göndermişti. Deniz çöplerinin, alınan tüm tedbirlere rağmen gitgide büyüyen bir problem olarak dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de ciddi bir tehdit olduğunun vurgulandığı genelgeye göre; atıkların kıyılara ve denizlere ulaşmasının önlenmesinde mevzuat uyarınca görevi bulunan kurum ve kuruluşların yürüttüğü çalışmalara bütünleşik yaklaşım getirilmişti. Böylece uygulamalarda birliktelik sağlanırken, çalışmalar da düzenli ve sürekli yapılıp takip edilecek bir yapıya sahip olacak.

 

Bölgesel ve ulusal eş güdümle yürütülecek

 

Genelge ile deniz çöpleriyle etkin mücadele edilebilmesi amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlarla bölgesel ve ulusal düzeyde eş güdüm halinde faaliyetler de planlanyan Bakanlık, bu faaliyetler arasında, “deniz çöplerinin oluşumunun kaynağında, bölgeye özel tedbirler alınarak önlenmesi”, “mevcut deniz çöplerinin temizlenmesine yönelik entegre ve planlı çalışmalar yapılması” ile “eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarının ulusal düzeyde yaygınlaştırılması”na da yer verdi.

 

5’er yıllık eylem planları hazırlanacak

 

Denize kıyısı bulunan tüm illerde, valilerin sorumluluğunda deniz çöpleri il eylem planları hazırlanmasının ve uygulamaya sokulmasının talep edildiği genelgeye göre; kıyı illeri için il müdürlüklerince hazırlanacak 5 yıllık eylem planları, mahalli çevre kurullarınca onaylanacak. Bu kapsamdaki çalışmalar yıllık raporlamalarla Bakanlık tarafından takip edilecek. Eylem planlarında aksama yaşanması halinde telafi eylemleri valilerin sorumluluğunda planlanarak yerine getirilecek.

 

 

Komisyon ilk toplantısını gerçekleştirdi

 

Sözkonusu genelge kapsamında Haziran ayı ortasından itibaren çalışmalara başlayan Çevre ve Şehircilik Bartın İl Müdürlüğü, bu kapsamda ilk olarak Deniz Çöpleri Yönetim Komisyonu adı altında bir komisyon oluşturdu. Komisyonun ilk toplantısı da 18 Eylül Çarşamba günü İl müdürlüğü’nde gerçekleştirildi. Komisyon üyelerine “Deniz Çöpleri İl Eylem Planlarının Hazırlanması ve Uygulanması” konusunda nasıl bir yöntem izleneceği ve nasıl bir iş bölümü yapılacağı anlatıldı.

ETİKETLER : Bartın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Deniz Çöpleeri Yönetim Komisyonu Deniz Çöpleri İl Eylem Planlarının Hazırlanması ve Uygulanması
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi