Aladağlılar sorun ve taleplerini Vali’ye anlattılar

Göreve geldiğinden bu yana hemen her platformda Bartınlılar'ı dinlemeye, sorunlarını, şikayet ve taleplerini almaya gayret gösteren Bartın Valisi Sinan Güner, bu kapsamda gerçekleştirilen halk buluşmalarının sonuncusunda bu kez Aladağ Mahallesi sakinleri ile bir araya geldi. Aladağlıların sorunlarını dinleyen Vali Güner, talepleri bir bir not alırken çözüm için ilgili kurumlar ile irtibata geçileceğinin sözünü verdi.
Bu haber 2019-09-23 09:16:27 eklenmiş ve 257 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Vali Güner, Halk Buluşmaları kapsamında Cuma günü öğleden sonra, Millet Konağı’nda Aladağ Mahallesi sakinleriyle buluştu. Artık geleneksel hale gelen mahalle toplantılarının 6.’sında Vali Güner’e, Özel Kalem Müdürü Eda Altuğ ile Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Esat Kocael eşlik etti.

 

En önemli sorun mülkiyet

 

Aladağ Mahallesi Muhtarı Ali Gökcan ve beraberindeki Aladağlıların en fazla üzerinde durdukları ve çözüm beklentisini dile getirdikleri konu oturdukları binaların mülkiyet sorununa ilişkin oldu. Mahallede bir çok evle ilgili tapu sorunu yaşandığına dikkat çeken Muhtar Gökcan, “Belediye konuyla ilgili olarak seçim öncesinde çalışma yaptı ama seçimden sonra defter kapandı. Belediye işi beklemeye aldı. Biz de bu nedenle mağduriyet yaşıyoruz. Bu sorunun çözüme kavuşması için de sizlerin desteğini istiyoruz” dedi.

 

 

Konuyla yakından ilgileneceğini belirten Vali Güner, çözüm için Belediye ile gerekli görüşmeleri yapacağını söyledi.

 

Bekçileri şikayet ettiler

 

Aladağ Mahallesi sakinlerinin yakındığı bir diğer sorun ise özellikle akşam hava karardıktan sonra mahallede yaşanan asayiş ve güvenlik sorunlarına ilişkin oldu. Bazı mahalle sakinleri zaman zaman genel asayiş ve huzuru bozan olaylar yaşanmasına karşın bekçilerin Aladağ Mahallesi Çamlık Bölgesi’ndeki bazı noktalarda devriye görevini yapmadığını söylemesi üzerine Vali Güner, bu duruma çok üzüldüğünü söyledi. Vali Güner, “Sinan Güner olarak değil, bir Vali olarak benim polisimin giremediği yer olduğu için üzüldüm. Bu konuyu çok önemli görüyorum. Bununla ilgili de gerekli görüşmeleri ve gerekli çalışmalar yapacağım” dedi.

 

Üst geçite para yok

 

Vatandaşların bir diğer önemli talebi ise Bartın Emniyet Müdürlüğü’nün önündeki çevre yoluna üst geçit yapılmasına ilişkin oldu. Özellikle okul çıkışlarında büyük yoğunluğun yaşandığı bölgede çevre yolunda yaşanan araç trafiği nedeniyle endişe duyulduğunu belirten mahalle sakinleri, “İlkokuldan mezun olan çocuklarımız İMKB Ortaokulu’nda eğitimlerine devam ediyor. Çatmaca bölgesindeki çoklu yol nedeniyle karşıdan karşıya geçmekte büyük sorun yaşıyorlar. Araçlar yol vermiyor. Biz bu konu için de sizlerden bir çözüm istiyoruz. Buraya bir üst geçit yapılabilir” dediler.

Ancak Vali Güner, bu öneriye maliyet yüzünden sıcak bakılamayacağını söyledi. Güner, üst geçit yapmanın maliyetli bir proje olduğunu ve yapılabilirlik olasılığının düşük olduğunu vurgularken, okul çıkışlarında bu noktada polis ekiplerinin görevlendirilerek öğrencilerimizin can güvenliğinin korunabileceğini, bunun için de Emniyet Müdürlüğü ile görüşeceğini söyledi.

 

 

Cami yapımı için yardım talep ettiler

 

Mahalle sakinlerine tek tek söz hakkı veren Vali Güner’e iletilen taleplerden biri de yeni bir cami yapılması konusunda oldu. Aladağ sakinlerinden biri mahallenin nüfusunun yeni yerleyim birimlerinin yapılması ile her geçen gün biraz daha arttığına dikkat çekerken, Kavallar Caddesi için yeni bir cami yapılmasını sitedi. Mahalle Muhtarı Gökcan da, “Tek sıkıntımız cami eksikliği, camiye gidemeyen çok insanımız var” diyen mahalle sakininin sözleri Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi altında 2 bin 500 metrekarelik bir arsa verildiğini ancak tapusu verilmediği için cami çalışmalarına bir türlü başlanamadığını söyledi. Bunun üzerine Vali Güner, konuyla ilgileneceğini, gerekli kurumlara  sorunun nereden kaynaklandığını soracağını söyledi.

 

Kadınlara kurs,viraja çözüm istediler

 

Bir mahalle sakini Aladağ Mahallesi’ndeki kadınların büyük bölümünün ev kadını olduğunu anımsatarak onların mahallede hem vakit geçirebilmeleri hem de el becerilerini arttırmalarına yönelik kurslar açılmasının mümkün olup olmadığını sorarken, bir başka mahalle sakini ise Aladağ’a çalışan Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüsleri’nin özellikle kış aylarında zorluk yaşadıkları dik ve keskin bir virajın varlığından bahsederek burasının güvenli ulaşıma imkan sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmesini talep etti.

 

“Amacımız sorunları tespit edip çözmek”

 

Bütün mahalle sakinlerini dikkatle dinleyen, yanındaki personeline ayrıntılı notlar aldıran Vali Güner, toplantının sonunda genel bir değerlendirme yaptı. Bu ve benzeri toplantılarla amaçlarının mahallerin ve ilimizin genelini ilgilendiren her türlü sorun ve ihtiyacı bizzat bu şehirde yaşayanlardan dinleyerek bunların çözümünü sağlamak olduğunu belirtirken şunları söyledi:
“İldeki tüm kamu kuruluşları ve hizmet veren birimlerimiz olarak kamu hizmetlerini en etkin, verimli ve hızlı bir şekilde verebilmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Elbetteki birtakım eksiklikler söz konusu olabilir. Bizlerin göremediğimiz ihtiyaçlar veya yeni oluşan ihtiyaçlar olabilir. Bizim amacımız bu sorunları tespit edip çözmektir. Tabi ki mahallede yaşanan bazı sorunlar yerel hizmetlerdir. Yol, su, alt yapı, temizlik belediye hizmetleridir. Elbette ki belediye üzerine düşen görevi yapacaktır. Biz de eksik kalan noktalarda uyarı görevimizi yaparız, takipçi oluruz. Bizim bu noktada görev ve sorumluluğumuz var. Bizler Valilik ve tüm kurumlar olarak sizlerin taleplerine karşı duyarlıyız.”

 

 

Akın’ı aradı, randevu istedi

 

Aladağlıları tek tek dinleyen Vali Güner, toplantıda kendisine iletilen Belediye’nin sorumluluğundaki konularla ilgili olarak Belediye Başkanı Cemal Akın’ı aradı ve kendisini ziyaret etmek için randevu istedi. 

ETİKETLER : Bartın Sinan Güner Aladağ Mahallesi Bartın millet Konağı
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi