“Let’s Do It!” (Haydi Yapalım!) adlı çevre temizliği ile ilgili farkındalık yaratmaya çalışan hareket, arasında Türkiye’nin de bulunduğu 169 ülke ile eş zamanlı olarak Dünya Temizlik Günü olarak kutlanan 21 Eylül’de ortak bir eyleme imza attı. Bartın’da da yankısını bulan etkinliğe katılan onlarca kişi eldivenlerini taktıktan sonra Yalı mevkiinde çevre temizliği yaparak konunun önemine dikkat çekmeye çalıştılar.
Bu haber 2019-09-21 16:44:19 eklenmiş ve 516 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

 

Estonya'da Lets Do It'in başlattığı “21 Eylül Dünya Temizlik Günü”, ülkemizde Let's Do It Türkiye öncülüğünde, Sivil Yaşam Derneği ve Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI) koordinatörlüğünde ülke genelindeki etkinliklerle kutlandı. Let’s Do It Türkiye organizasyonunun Bartın ayığını üstlenen Bartın Akademik Spor Kulübü’nün yanı sıra Genç TEMA, Bartın Genç Gönüllüler, Ali Güler Tenis Akademisi, Genç FB, Bartın Eğitim Bilimleri Koleji, Bahçeşehir Koleji ve Kumluca Şehit Sinan Oruç Lisesi öğrencilerinin katılımıyla, Cumartesi günü, Yalı Mevkii'nde çevre temizliği yapıldı. Etkinliğe katılan Belediye Başkanı Cemal Akın ve yardımcılarının da arasında bulunduğu onlarca kişi Yalı mevki boyunca buldukları çöpleri siyah poşetlere toplayarak farkındalık yaratmaya çalıştılar.

 

Akın: “Her gün temizleniyor, bir gün sonra kirleniyor”

 

Belediye Başkanı Cemal Akın, etkinliğin önemine ve verilmeye çalışılan mesajın anlamına dikkat çekerken şöyle konuştu:
“Dünya Temizlik Günü’nde hep beraber buradayız. Katılım sağlayanlara teşekkürlerimi sunuyorum. Buralar her gün temizleniyor. Bir gün sonra tekrar baktığımızda tekrar kirleniyor. Maalesef böyle bir sıkıntımız var. Bu sadece Bartın’da değil Türkiye’nin her yerinde bu gerçekleşiyor. Onun için bu farkındalık çok önem arz ediyor. Bu günü düzenleyen, kulüplere, derneklere ve dostlara teşekkür ediyorum. Bu farkındalık ile bir şeyler anlatmış oluruz. Aynı şeyi Letonya’da görmüştüm. Temizlik imandan gelir. Herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

 

 

Bartın ayağını Bartın Akademik Spor Kulübü üstlendi

 

Bartın Akademik Spor Kulübü Başkanı Sanem Çöme Taşdemir de”Let’s Do It Projesi” hakkında bilgi verirken bunun dünyanın en büyük sivil çevre temizlik hareketi olduğunu, 113 ülkede 16.5 milyon gönüllü ile büyük bir aile olduğunu söyledi. Let’s Do It Türkiye organizasyonunun Bartın ayağını Bartın Akademik Spor Kulubü’nün üstlendiğini belirten Taşdemir, “Daha önce de benzer birçok organizasyonu Bartın’da gerçekleştiren Kulübümüz, Dünya Temizlik Günü’nde bazı spor kulüpleri, sivil toplum kuruluşları ve Bartın Belediyesi’nin desteğiyle spora ve temiz çevreye farkındalık yaratmak için burada. Bu organizasyonda farkındalık yaratmak adına bizlere destek olan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Tek amaç; temiz ve sağlıklı bir gezegen

 

Bartın Üniversitesi Genç Tema Topluluğu Başkanı Melih Emre Ertan da, ‘Torbada benim de çöpüm olsun’ diyerek kendilerine destek veren herkese teşekkür etti. 7 milyar insanın yaşadığı ve 300 milyon ton atığın etrafa saçıldığı bir dünyada yaşadığımıza dikkat çeken Ertan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu gidişatı değiştirmeye çalışan bir ülkede 50 biden fazla gönüllü bütün ülkeyi temizlemek adına bir araya geldi. Yalnızca 5 saatte 10 bin atık toplandı. 11 yıldır uluslararası çata dünyanın her yerinde destek gören Dünya Temizlik Günü, Türkiye ve yavru vatan Kıbrıs ayağında Sivil Yaşam Derneği koordinatörlük yapıyor. Bunun yanı sıra çok fazla kurum ve STK da destek veriyor. 2013 yılından itibaren ülkemizde de uygulanan ve geçen sene 58 ilde yapılan çevre temizliği etkinliğine yaklaşık 45 bin kadar gönüllü katıldı ve 128 bin ton çöp toplandı. Bu sene bu sayının daha da arttığını göreceğiz. Tek bir amaç için buraya toplandık: Temiz ve sağlıklı bir gezegen. ‘Torbada benim de çöpüm olsun’ diyerek buraya gelen herkes çok değerli. Bu sene Bartın’da yine birçok kurumu, sivil toplum örgütünü bir araya getiren Sinem Tunç öğretmenimize ardından da anlamlı günde destek veren herkese küresel atık probleminin çözümü için verdikleri destek için çok teşekkür ederim.”

 

“Artık jeolojik bir sorun”

 

Lets Do İt Bartın İl Temsilcisi Sinem Tunç ise dünyadaki çevre kirliliği ve çöp sorununun artık jeolojik bir hale geldiğine dikkat çekerek şunları söyledi:
“2018’de 58 ilde 41 bin 263 kişi ile 127 ton çöp toplandı. Bu sene 81 ilde 800 bin gönüllü hedeflendi. Bu yıl sivil yaşam derneği JCI (Genç Liderler, Girişimciler Derneği) Türk Tıp öğrencileri, Çöpüne Sahip Çık  Vakfı ve yerel yönetimlerin desteği ile genç nesillere temiz bir dünya bırakılması hedefleniyor. Peki neden harekete geçmeliyiz? Çünkü her yıl 1 trilyon plastik poşet, yarım milyar plastik şişe, 5 milyar pipet kullanılıyor. 1 milyon deniz kuşu, 100 bin deniz canlısı çöpler yüzünden ölüyor. 2050’de atıkların kütlesi, denizdeki balık kitlesi ile eşit olacak. Çünkü bizim kullandığımız çöpler uzaklarda bir yerde kıtaya dönüşüyor. Çünkü her yıl denize 9 milyon plastik atık bırakılıyor. Yaşamın ve varlığımızın kaynağı olan suyun kirleniyor olması bizim için de tehlikeli bir boyuta ulaşıyor. Çünkü sorun artık sadece ekolojik değil jeolojik hale geldi. Çünkü artık çöpü içiyoruz, yiyiyoruz hatta soluyoruz. Plastik bir poşet doğada dönüşmesi 20 yıl sürüyor, şişelerin ise 450 yıl, misina 600 yıli çocuk bezi 450 yıl denizde çözünmeden kalabiliyorlar. Bu araştırmalar böyle devam ediyor. Ama artık harekete geçme vakti ve temizlik yapmak bu işin en temelini oluşturuyor. Let’s Do It, sadece doğaseverlerle ilgili bir şey değil. Herkesin artık farkında olması ve çöplerin, dünyanın en hor görülmüş kaynağı olduğunun anlaşılması hareketidir.”

ETİKETLER : lets do it bartın çöp toplama yalı gazhane
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi