Yatırım miktarı 200 milyonun üzerinde!

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, çeşitli nedenlerden dolayı yıllardır bitirilemeyen Arıt-Bartın yolu inşaatının kamulaştırma bedelleri hariç 200 milyon TL’nin üzerinde bir yatırımı içerdiğini söyledi.
Bu haber 2019-09-20 10:08:13 eklenmiş ve 513 kez görüntülenmiştir.

 

Milletvekili Tunç, geçtiğimiz günlerde İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun ve AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı ile birlikte Bartın-Arıt yolu inşaatında devam eden çalışmaları yerinde inceledi, çalışanlara kolaylıklar diledi. Yol inşaatının yüklenici firmasısı AKM İnşaatın Serdar Köyü’ndeki şantiyesini ziyaret eden Tunç, yetkililerinden çalışmalar hakkında bilgi aldı. İtirazlar, mahkeme süreçleri ve müteahhit firma değişikliklerinin ardından çalışmaların son hız devam ettiğini belirten Milletvekili Tunç, şunları söyledi:

 

 

“Bartın-Arıt yolu Bartın’ın önemli yatırımlarından bir tanesi. Bu yolun uzunluğu toplam 36 kilometre. 36 kilometrenin 10 kilometresini daha önce tamamlamıştık. Arıt-Aydınlar kısmı ilk etapta tamamlanmıştı. Tabi müteahhit değişiklikleri oldu. 4 müteahhit değişti. İtiraz süreleri oldu. Kamu İhale Kurumunun kararları beklendi. Ardından davalar açıldı, mahkemeler vs. derken 4 tane müteahhittin değişmesi ve aradaki yargılama süreçleri çalışmaların biraz uzun sürmesine neden oldu. Yoksa hükümetimizden, ödeneksizlikten kaynaklanan bir durum kesinlikle söz konusu değil.

 

 

Arıt- Bartın arası mesafe kısalıyor

 

Bartın-Arıt yolu yüklenici firmalarında çalışanlara kazasız belasız çalışmalar diliyorum. İnşallah kısa süre içerisinde Arıt’ımız Bartın’ımıza 15-20 dakikalık bir mesafeyle birleşmiş olacak. Tabi ki bu güzel yatırımları AK Parti ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan sayesinde alıyoruz. Bartın 7,5 milyar TL’lik kamu yatırımına sahip olmuşsa bunda en büyük pay Recep Tayyip Erdoğan’a aittir. Türkiye’yi istikrara kavuşturmuş ve Türkiye’yi kalkınma hamlesine sokmuştur ve Bartın’ımız da bundan nasibini fazlasıyla almıştır.

 

 

7 milyar TL’lik kamu yatırımı sürüyor

 

Bartın’da şu anda devam eden 7 milyar TL’lik kamu yatırımı var. Bunu da inşallah seçime kadar olan 4 yıllık süre içerisinde tamamlayarak bugüne kadar yaptığımız hizmetlere bir o kadarını da ekleyip Bartın’ımızı daha yaşanabilir hale getirmenin ve Batı Karadeniz’in incisi yapmanın gayreti içerisindeyiz. Göç veren bir Bartın’dan artık üniversitesiyle birlikte nüfusu artan bir il haline geldik. 160 binlere kadar nüfusu düşen Bartın’da şuanda nüfus 200 binlerin üstüne doğru çıkıyor. Bu artışta devam edecek. Üniversitemizde 30 bin öğrenci hedefimiz var. Organize Sanayi Bölgemiz iki katına çıkıyor. Kamulaştırma çalışmaları son aşamada.”

 

 

Eleştirilere yanıt verdi

 

Başta CHP’liler olmak üzere Arıt yolu ile ilgili olarak AK Parti ve hükümete yönelik eleştirilere de yanıt veren Milletvekili Tunç,  sözlerini şöyle sürdürdü:

“Arıt yolu 22 kilometre değildir. Tabi ilk kez gelenler bunu böyle telaffuz edebilir. Arıt yolu Aydınlar’a kadar 36 kilometredir. Önce tabi bu istatistiklere, süreçlere bakmak lazım. Ne zaman ihale yapılmış, hangi süreçlerden geçmiş tüm bunları incelemek lazım. Ondan sonra burada fotoğraf çektirmek lazım. Biz Arıt’a sadece seçimden seçime uğrayan siyasetçilerden değiliz.

 

“Bizden önce bu kadar kazma vurulmadı”

 

2007’den yani Arıt Yolunun başlangıcından bu yana çok büyük mesafeler aldık. Keşke bu yargı süreçleri bizi engellememiş olsaydı. Diğer yol çalışmalarımızda yargı süreçleri olmadığı için çalışmalarımızı çok çabuk bitirdik. Ama Arıt yolunda yargı kararları aşaması bizim işimizi çok engelledi. 4 tane müteahhittin işi birbirine devretmiş olması işin bugünlere kalmasına neden oldu. Ama şunu bilelim AK Parti iktidarına kadar bu yola kazma vurulmadı. Bu nedenle başka partilerden ahkam kesenler daha önce iktidara gelmişti ama iktidarları döneminde Arıt yolunu hiç hatırlamadı. Bu yolu biz hatırladık, kazmayı biz vurduk. İnşallah herkesin gördüğü gibi biz de bitiriyoruz. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

 

 

Çöme Boğazı geçişinin maliyeti 100 milyonu aşıyor

 

Bartın-Arıt yolunda Çöme Boğazı bölümünün çalışmalarını gerçekleştiren ÖDF-Yılmazlar firmasının şantiyesini de ziyaret eden Milletvekili Tunç, çalışmalar hakkında bilgi aldık. Çöme Boğazı’nın, Arıt yolunun en çetin kesimi olduğuna dikkat çeken Tunç, burada meydana gelen heyelan sonrasında bu kesim için ayrıca ihale yapıldığını ve çalışmaların son hız devam ettiğini söyledi. Tunç, fore kazıklarla güçlendirilen yolun bu kesiminde jeoduvarların yapımında da önemli ilerlemeler sağlandığını anlatırken de şunları söyledi:
“Arıt yolunun sadece Çöme Boğazı geçişinin maliyeti 100 milyon TL’yi aşıyor. Zor arazi şartları nedeniyle çok sayıda menfez, duvar ve sanat yapılarına sahip olan Bartın-Arıt yolu ve Aydın Köyü’ne kadar tamamı kamulaştırma bedelleri hariç 200 milyon TL’yi aşıyor.

 

Ulus-Arıt bağlantı yolu tamamlandı

 

Bartın Çevre Yolu’nun proje çalışmaları son aşamada. Bu yolda 3,5 kilometrelik bir tünel var. O tünelde dahil, Amasra, Arıt ve Bartın çevre yoluyla birleşerek büyük şehirlere çok kolay ulaşımı sağlanmış olacak. Ayrıca biz şimdi Ulus’tan geldik. Ulus-Arıt arasındaki bağlantı yolu da tamamlandı. Ulus’la Arıt arası asfaltlanmış bir şekilde hizmete girmiş oldu. Ben buradan yolun yapımına katkısı olan müteahhit firmaya ve herkese teşekkür ediyorum.”

ETİKETLER : Bartın Arıt Çöme Boğazı AK Parti Yılmaz Tunç Kenan Dursun Turhan Kalaycı
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi