CHP’de kurultay için düğmeye basıldı

CHP, Genel Başkan ve Parti Meclisi seçimi için gelecek yılın başlarında 37. Olağan Kurultay’ını gerçekleştirecek. Kongre takvimine göre CHP’de ilk ilçe kongrelerinin yapılmasına Kasım ayı içinde başlanacağı, il kongrelerinin de Ocak 2020’de başlayıp Şubat 2020 sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. Genel Merkez tarafından Kurultay takviminin belirlenmesi, Bartın CHP’nin atanmış yönetimi açısından da önem taşıyor. Çünkü parti içi muhalifler uzun süredir “atanmış yönetimle bu iş gitmez” diyerek olağanüstü kongre talebinde bulunuyordu.
Bu haber 2019-09-20 09:44:06 eklenmiş ve 581 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Hatırlanacağı üzere 26 Kasım 2018’de Bartın Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı ve Yönetim Kurulu Genel Merkez tarafından görevden alınmış, buna tepki olarak sadece 2 gün sonra CHP’nin o dönemki İl Başkanı Hatice İlknur Erkan ve Yönetim Kurulu’ndaki isimler istifa etmişlerdi. Bunun üzerine parti genel merkezi tarafından Bartın Merkez İlçe Başkanlığı’na Nazif Çomak, İl Başkanlığı’na da Selim Karakaş getirilmişti.

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’ne de bu yönetimlerle giden Bartın CHP teşkilatı zaten kalesi olan Amasra dışında hiç bir belediye başkanlığını kazanamazken, parti içi muhalefet bir yandan 2018 Ağustos ayından bu yana bir türlü toplanmayan Danışma Kurulu’nu biraraya getirip seçim değerlendirmesi yapılmasına uğraşırken, bir yandan da Olağanüstü Kongre’ye gidilmesi için sesini yükseltmeye başlamıştı. Merkez İlçe’nin eski Başkanı Hacı Gölbucaklı son olarak 30 Nisan tarihinde İl Başkanlığı’na verdiği dilekçe ile Parti Tüzüğü’ndeki ilgili maddeler gereğince vakit geçirilmeksizin Olağanüstü Kongre’ye gidilmesi ve yeni ilçe ve il yönetimlerinin belirlenmesini istemişti.

CHP Genel Merkezi’nin Kurultay takvimini başlatması ile birlikte artık yeni bir süreç başlayacak. Kulislerde; mevcut delege yapısıyla kongrenin gerçekleştirilmesi durumunda ve aday olmaları durumunda genel merkez tarafından görevden alınan yöneticilerin yeniden yönetimde sözsahibi olmasını engellemek amacıyla yeni delegeler ile kongreye gidilmesi yönünde bir düşüncenin artık iyiden iyiye dillendirildiği belirtiliyor.

CHP Bartın’da mevcut yönetime muhalif olan partililerin bu durum karşısında tutunacağı tavır ise ayrı bir merak konusu.

ETİKETLER : Bartın CHP 37. Olağan Kurultay
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi