Bartın’ın Kurucaşile ilçesinde, kasasındaki pis suyu ve balık artıklarını denize boyaltırken görüntülenen kamyonun bağlı olduğu firmaya Çevre Kanunu gereğinde işlenen fiilin karşılığı olarak 18 bin 37 TL para cezası kesildiği bildirildi.
Bu haber 2019-09-16 16:31:42 eklenmiş ve 1486 kez görüntülenmiştir.

 

(Haber Merkezi) –  Hatırlanacağı üzere, 11 Eylül Çarşamba günü Kurucaşile’deki limanda, kasası denize doğru yanaştırılan, 61 K 22316 plakalı balık taşınan bir kamyonun tahliye borusundan atık su ve su ile birlikte dorsesindeki küçük balıkları ve artıklarını denize boşalttığı balıkçılar ve vatandaşlar tarafından görüntülenerek sosyal medya aracılığıyla paylaşıldı. Balıkçıların da büyük tepki gösterdiği vurdumduymaz davranış, yerel basın tarafından da haberleştirilerek gerçekleştirilen çevre kirliliği haberler vasitasıyla ilgili kurumların dikkatine sunuldu.

Konuya ilişkin olarak dün, Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:
“İlimiz Kurucaşile ilçesi Büyük Liman bölgesinde 11.09.2019 tarihinde  saat: 15.30 sıralarında beyaz renault marka büyük dorseli balık tırının dorsesindeki bulunan sıvı haldeki atığı denize akıttığı ve çevreye kötü kokular yaydığı ihbarı üzerine Teknik Personelimiz, Amasra Sahil Güvenlik Komutanlığı Personeli, Belediye yetkilileri ve Kolluk kuvvetleri olay yerine intikal etmiştir.

 

Yerinde tutanak tutuldu

 

Bu kapsamda olay yerinde teknik personelimiz tarafından tutanak tutulmuş olup, denize atık deşarj eden Firmaya; Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’nin ‘Denizlerle İlgili Kirletme Yasakları’ başlıklı 23.maddesinin (g) bendinde bulunan, ‘Balıkçılıkla ilgili olarak yapılan, su ürünleri ekimi ve balık, sünger ve diğer su ürünleri kalıntılarının geri boşaltımı ve buna benzer işlemlerin liman, koy ve körfezlerde Bakanlığın uygun görüşü alınmadan yapılması yasaktır’ hükmü ile, yine 2872 sayılı Çevre Kanununun 20. maddesinin (g) bendinde bulunan ’12. maddede öngörülen bildirim ve bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere 6 bin Türk Lirası idarî para cezası verilir.” hükmündeki 6 bin Türk Lirası idari para cezasının, ‘2872 sayılı Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ (2019/1)’deki güncel idari para ceza miktarı olan 18 bin 37 TL idari yaptırım uygulanmıştır.”

ETİKETLER : kurucaşile ceza çevre şehircilik
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi