BAŞKAN AKIN, A’DAN Z’YE HER KONUDA NET KONUŞTU...

Başkan Akın, Cumartesi günü, beraberindeki Belediye Başkan Yardımcıları ve MHP İl Başkanı ile hem gündemi değerlendirmek, hem de 2020 yılında yapılacak çalışmalar ile ilgili bilgi vermek amacıyla Cahit Kemik tarafından restore ettirilerek Bartın turizmine butik otel tarzında kazandırılan Kemikzade Konağı’nda bir basın toplantısı düzenledi.
Bu haber 2019-09-16 10:23:03 eklenmiş ve 501 kez görüntülenmiştir.

 

 

Belediye şirketine yönetici atama: “Sayıştay’a sordum, yetki bende”

18 uygulaması: “Doğru yaptığımız kanunla teyit edildi”

Milletvekilliği adaylığı: “Doğmamış çocuğa don biçmem”...

 

TOLGA AKINER

ERDEM TABAKOĞLU

EREN SARIKAYA

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Belediye Meclisi’nde CHP Grubu tarafından verilen belediye şirketinin yönetimine Meclis’te grubu bulunan partilerden üye atanması yönündeki teklife, “Sayıştay’a gittim ve bizzat sordum. Şirketin kurulması yetkisi Belediye Meclisi’nde ama yönetici atama yetkisi Belediye Başkanı’nda” sözleriyle net bir yanıt verdi. Akın, “Bu şirketin kontrolü de vergi denetmenleri ile Sayıştay’da. Sayıştay denetçileri her sene 2-3 ay Bartın Belediyesinin hesaplarla ilgili A’dan Z’ye ne varsa kontrol ediyorlar. Allah’a şükürler olsun Bartın Belediyesi olarak 11. yılımıza girdik. Tenkit bile almadık. Mülkiye müfettişleri de zaman zaman imara bakar. Allah’a şükürler olsun ki bu konuda da hiçbir sıkıntı yaşamadık” diye konuştu. Seçim öncesinde İmar Planı’nda 18 uygulaması yaptığı için çok eleştirildiklerini anmısatan Başkan Akın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yeni düzenlemesi ile 18 uygulamasının kanuni zorunluluk haline geldiğini söylerken, “Biz yüzde 40 yaparken bu şartlar yüzde 45 oldu. Bizim doğru yaptığımız kanunla teyit edildi” dedi. Belediye Başkanı Cemal Akın, muhtemel bir erken seçim durumunda milletvekilliğine aday olup olmayacağı yönündeki ısrarlı soruları ise merhum Başbakan ve Cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel’in meşhur, “Ben doğmamış çocuğa don biçmem” sözü ile yanıt verirken, şartlar neyi gerektiriyorsa ve talep ne yöndeyse o şekilde hareket edeceğini söyledi.

Başkan Akın, Cumartesi günü, beraberindeki Belediye Başkan Yardımcıları ve MHP İl Başkanı ile hem gündemi değerlendirmek, hem de 2020 yılında yapılacak çalışmalar ile ilgili bilgi vermek amacıyla Cahit Kemik tarafından restore ettirilerek Bartın turizmine butik otel tarzında kazandırılan Kemikzade Konağı’nda bir basın toplantısı düzenledi. Sözlerine son yerel seçimlerde 3. kez belediye başkanı olmasına destek vreen herkese teşekkür ederek başlayan Cemal Akın, Belediye olarak özellikle 2. Dönemde alt yapı ile ilgili bütün meseleleri bitirdiklerini söyledi. Başkan Akın açıklamalarını şöyle sürdürdü:

 

“Altyapı sorunu kalmadı”

 

“Bitirdik ama hala ilaveler yapmaya devam ediyoruz. Su meselemizi bitirdik. Çok şükürler olsun suyumuzda bir mesele yok. Kanalizasyon arıtmamızı bitirdik. Artık ırmağa kanalizasyon akmıyor. İnkumu kanalizasyonu foseptiklerdeydi, kumun altından denize gidiyordu çok şükürler olsun öyle bir sıkıntımız kalmadı. Gelmiş geçmiş en büyük yatırımı yaptık İnkumu’na. Suyuyla, yürüyüş yoluyla, aydınlatmalarıyla, yolları ile, bisiklet yoluyla, kanalizasyonuyla, elektrik hattıyla, su şebekesinin yeniden değişmesiyle, kanalizasyon hattı derin deniz deşarj paket arıtmasıyla çok şükürler olsun.

 

2020’nin 16 projesi

 

Eskiden neredeyse bu aylarda kaloriferler yanmaya başlıyordu. Yandığı zaman da sokağa çıkılmaz haldeydi hava kirliliğinden dolayı... Bartın’da 437 km’lik bir hatta doğalgazı vermiş olduk. Sonra da yol yapmış olduk. 600 km kaldırım yaptık. İlaveler oldukça devam ettiriyoruz. Artık Bartın’da hava kirliliği çok minimum seviyede. Doğalgaz Bartın’da 26 bin aboneye ulaşmıştır. Bu müthiş bir rakamdır. Resmi daireleri de 50-100 abone olarak sayabiliriz. Bunların üzerine ilave olarak üst yapı ile ilgili neler yapabiliriz diye bakıyoruz. Tabi verdiğimiz sözleri 5 yıla yayıyoruz. Mesela 2020 yılında yapmamız gereken 16 tane projemiz var.

 

Gasilhane

 

Bunlardan biri Gasilhane... Bildiğiniz gibi göreve geldiğimizdenbu tarafa aracıyla, taburesiyle kefeniyle tahtasıyla ikramlarla hizmetlerimiz devam ediyor. Bugüne kadar 1 milyon km’yi aşkın il dışından il içinden göndererek veya getirerek hizmet vermeye çalıştık. Bunların hiçbirinden de ücret almadık. Şimdi de Bartın Belediyesi Gasilhanesi yapıyoruz Sanayi bölgesinde. Orada da yıkaması dahil herşey bizim tarafımızdan gerçekleştirilecek.

 

Toprak Kokan Çocuklar

 

Toprak Kokan Çocuklar projesinde Karaçay’da şu anda Bilim ve Teknoloji Kursu’muzla beraber belki Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün de katılacağı bir proje gerçekleştiriyoruz.

 

Hürriyet Yaşam Merkezi

 

Hürriyet Yaşam Merkezi dediğimiz 280 metre karelik TOKİ’nin yapmış olduğu en son Milli Emlakta bulunan yerin tahsisini aldık. Şimdi yeniden düzenlemesine başladık. Orada kursların olacağı, etkinliklerin olacağı bir yaşam merkezi yapacağız.

 

Yerel Ticaretin Geliştirilmesi

 

Yerel Ticaretin Geliştirilmesi de Nisan ayında başlayacağız. Cumhuriyet Meydanı’nda Bartın’da esnaflık yapan dostlarımızın zaman zaman yazdan kışa kıştan yaza geçerken, evlerinde kışlık ve yazlıkların yapılacağı şekilde ürünleri satışa sunacağız. Esnaf odaları ile görüşüyoruz.

 

Tarihi İskele

 

Tarihi İskele düzenlemesinde 103 yıllık bir iskelemiz var taş eksikliği var o da bulundu. O devam edecek. Tarihi iskele ile birlikte 103 yıllık tarih sergilenecek.

 

Öğrencilere etüt ve yaz kursları

 

Yine ilk ve ortaöğretim öğrencilerine edüt ve yaz okulu yapmak istiyoruz eğer istek olursa.

 

Mustafa Kemal Atatürk ve Şehitlerimiz Müzesi

 

Yine geçen hafta Mustafa Kemal Atatürk ve Şehitlerimiz Müzesi’nin proje ihalesi oldu. Şu anda Kültür Müdürlüğümüzün bulunduğu yerde 4 katlı binamızda 2020 yılında başlayıp 2021 yılında bitireceğiz.

 

Kültür ve İlimizi Tanıyalım Gezileri

 

Kültür ve İlimizi Tanıyalım gezileri bu sefer şehir dışından ziyade şehir içinde kültür ve ilimizi tanıyalım şeklinde geçecek. Ormanlarımızı gezeceğiz.

 

Güneş enerjili şarj istasyonları ve aydınlatmalar

 

Yine güneş enerjili şarj istasyonları ve aydınlatmalarına başladık. Bunun bir tanesini Cumhuriyet Meydanı’nda yaptık. Buna devam edeceğiz.

 

Spora destek ve ücretsiz Wifi

 

Amatör spor kulüplerine ve sporcularımıza destek olmaya devam ediyoruz. Zaten kendi spor kulübümüz de var. Ücretsiz Wifi ye geçiyoruz.

 

Emekliler Dinlenme Evi

 

Elmalık Parkımız 8 bin metrekarelik bir alan başladık 2020 yılında faaliyete geçireceğiz. Emekliler Dinlenme Evi’ni Taşev dediğimiz yerde iskele düzenlemesiyle beraber oradaki Emekliler Dinlenme Evi projesini gerçekleştireceğiz. Emeklilerin oturabileceği, kütüphanesinin olduğu ve diğer etkinliklerin yapılabildiği bir yer haline getireceğiz.

 

Minibüs Durak Merkezi

 

Minibüs Durak Merkezi yapıyoruz şu anda eski Endüstri Meslek Lisesinin arkasında Öğretmen Evinin orada. Kemerköprü’deki durakları gerekirse Ulus Durağı’ndaki durakları alarak orada bir terminal meydana getireceğiz. Çünkü hergün Kemerköprü’de ortalama 500 minibüs girip çıkıyor  trafik felç oluyor. Artık meydanı meydana çıkarmamız gerekiyor. Durakları oraya getirmekle halkı da mağdur etmemiş oluyoruz. Artık orada resmi daireler var. Belediye, Valilik, SGK, Emniyet bir sene içerisinde Adliye de oraya gelecek. Tarım Müdürlüğü, Çevre Şehircilik Müdürlüğü yine orada. Halkın ihtiyaçlarını görebileceği yerler artık orada oluşmaya başladı. İnşallah daha rahat olacak.

 

Kemerköprü’de meydan düzenlemesi

 

Bununla beraber Kemerköprü’de meydan düzenlemesi yapacağız. Durakların olmayacağı, araç parkının bulunmayacağı belki turizm için bir iki otobüsün konaklayabileceği ama her iki ırmak kenarında rahatlıkla oturulabildiği yine Bartın’a has olan belki Tel Kırma’yı Çileği ifade eden ibarelerin yer aldığı düzenlemelerle orayı yeniden düzenleyeceğiz.

 

Çağlayan Rekreasyon Projesi

 

Çağlayan rekreasyon düzenlemesinde ise 2020 yılının sonuna kadar bitirmek istiyoruz. Yani 50 civarında projemizden 16 tanesini gerçekleştirmek istiyoruz.”

 

Arıtma tesisleri 1.1 milyona revize ediliyor

 

Bütün bunların yanı sıra çeşitli etkinlikler de düzenlediklerini anımsatan Başkan Akın, bunlardan birinin de 16 Eylül Pazartesi’den itibaren başlayacak olan “Avrupa Hareketlilik Haftası” olduğunu ve belediye olarak 3 yıldır düzenlendiklerini kaydetti. Yeni yollar açmayı sürdürdüklerini, yolların tamiratını ve asfaltlamasını yaptıklarını, yeni yerleşim birimleri için yeni kanalizasyon hatları yaptıklarını ifade eden Başkan Akın, “Mesela şu anda yeni Endüstri Meslek Lisesi’nden şehir merkezine kanalizasyon hattı döşüyoruz. Bunu yaparken de oranın üzerinde kanalizasyona girmemiş binaları daha yeni mahalle olması dolayısıyla kanalizasyon hatlarını bağlıyoruz. Bunun yanında 4 tane arıtmamız var. Bu sefer büyük bir revizyona soktuk. 1 milyon 100 bin TL civarında bir revizyon. Şu anda ana hattımız ayın 15’inde bitiyor. Kavşak suyuda olmak üzere diğer hatlara geçeceğiz. İnşallah 10-15 sene daha elimizi sürmeden arıtma devam etmiş olacak” dedi.

 

“Suyu dikkatli kullanmalıyız”

 

Başkan Akın’ın dikkat çektiği bir diğer konu ise yaşanan kuraklık ve su sıkıntısı oldu. Suyun payat olduğunu anımsatan Akın, onu harcarken dikkatli olunması gerektiği uyarısında bulundu. Belki 2025’lerde bölgemiz için de ciddi bir su sıkıntısının gündeme gelebileceğini belirten Belediye Başkanı Cemal Akın, şunları söyledi:
“Suyu dikkatli kullanmakta fayda var. Şu anda belki bir sıkıntı yok ama inanın Ulupınar’dan gelen su hattı ancak doluyor. Yağmur çok az oldu daha doğrusu kar çok yağmadı. Yer altı sularında sıkıntı var o yüzden dikkatli olmak lazım. Ama şu anda sıkıntımız yok. İnşallah bundan sonrada hizmetlerimize devam edeceğiz.”

 

CHP’nin Belediye şirketi ile ilgili önergesi

 

Başkan Akın, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularnı da yanıtladı. Eylül ayı Meclis toplantısında CHP Grubu adına Ahmet Çavuşoğlu tarafından verilen Belediye şirketine yönetici atanması ile ilgili önerge ve sonrasındaki tartışmaların hatırlatılarak konuya açıklak getirmesi istenen Akın, şöyle konuştu:

“Meclis toplantısında Meclis üyelerinin şirkete dahil olması şeklinde bir şey söylendi. Bu şirket 2011 yılında kanunlarla kurulmuş bir şirket. 2011 yılında bu şirketin kurulmasının sebebi de şuydu; Biz nihayetinde can kurtaran gibi bazı işlerimizi ihaleye veriyoruz. Biz bu tür ufak tefek işlerimizi kendi şirketimizle yapalım ve buradan da Bartın Belediyesi kazanç sağlasın dedik. Burada Belediye Başkanı veya Belediye Meclis üyesi buna ortak olursa belediyenin hiç bir işine giremez. 2017 yılının 4 Aralık günü Türkiye genelinde bütün taşeronluklar kalktı. Şirket kurulma mecburiyeti geldi. Bu şart geldikten sonra zaten bizim şirketimiz mevcut olduğu için biz de taşeronları bu şirkete dahil ettik. Bu şirket dolayısıyla bazı yanıltmalar oluyor. Bu yanıltmalarda çok iyi değil. Bu şirketin içerisinde doğru milyonlar var. Niye milyonlar var? Daha önce Belediyenin bütçesinden taşeron firmalarına paralar verirken kanun  bundan sonra taşeronluğun olmadığını ve taşeronluktaki herkesin şirkete geçeceğini söyledi.

 

Şirkete Ağustos’ta 1.9 milyon TL ödenmiş

 

Bu noktadan sonra biz belediye olarak parayı şirkete ödüyoruz. Şirkette çalışan 367 arkadaşımıza para ödüyor. Bunun içinde vergisi ve sigortası da var. Kazası belası olduğunda da bu şirket karşılayacak. Mesela ağustos ayında 521 bin TL sigorta belediye şirkete belediye tarafından yatırılmış, şirkette bu parayı sigortaya yatırmış. 161 bin TL belediye bütçesinden şirkete yatıyor, şirket bu parayı vergi dairesine ödüyor. 1 milyon 72 bin 912 TL bu şirkete ödeniyor, o da ücret ödüyor. Brütüne baktığımızda 1 milyon 754 bin 759 TL, sözleşme gideri, KDV’si içerisinde 1 milyon 914 bin TL’yi ağustos ayında belediye şirkete ödemiş, şirkette vergi dairesine, sigortaya ve 367 kişiye ödemiş. Bu olmayacak mı? Nereden ödeyeceksin? Şirketin Türkiye’de kuruluş gayesi bu.

 

Şirketin belediye kazandırdıkları

 

Bu şirket yine ufak tefek işler yaparak da Bartın Belediyesine 1 fiat doblo, 1 wolksvagen passat, fiat ducato, 1 panelvan, 1 kepçe, 2 kamyon, 2 fiat taksi, diz üstü bilgisayar gibi hepsi içinde 1 milyon 323 bin TL’lik malzeme alarak bu malzemeleri Bartın Belediyesi’ne kazandırmış. Bu şirketin yetkisinin de başkanda mı, belediyede mi, mecliste mi kimse olacağını kanunlar belirlemiş. 18 maddede Belediye Meclisi’nin işleri belirtilmiş. Burada belirtilen işlerin dışında atamalarla ilgili işler belediye başkanının görevleri arasında. Belediye Meclisi’nin görevi değil.

 

“Sayıştay’a sordum, benim yetkimde”

 

‘Gündeme alınsın’ dediler. ‘Sayıştaya bir daha sorayım’ dedim.  Çarşamba günü Sayıştay’daydım. Bölüm Başkanına ve Bartın’ı 2 defa denetleyen baş denetçi bir hanımefendiye gittik. Aykut Oktay Ulu da yanımdaydı. Özelikle sordum. Bunu yapmak belediyenin işi, kurmak belediye meclisinin işi, yetki ise tamamen belediye başkanında. Bu şirketin kontrolü de vergi denetmenleri ile Sayıştay’da. Sayıştay denetçileri her sene 2-3 ay Bartın Belediyesinin hesaplarla ilgili A’dan Z’ye ne varsa kontrol ediyorlar. Allah’a şükürler olsun Bartın Belediyesi olarak 11. yılımıza girdik. Tenkit bile almadık. Mülkiye müfettişleri de zaman zaman imara bakar. Allah’a şükürler olsun ki bu konuda da hiçbir sıkıntı yaşamadık.

 

“18 uygulamasında kanun bizi doğruladı”

 

Hani imardan bizi çok tenkit ettiler ya, Temmuz ayında  yeni bir yönetmelik geldi. ‘Niye 18 uygulaması yaptınız? Yanlış yaptınız’ dediler ya, bize yeni kanunla 1 metrekare yeriniz bile olsa 18 uygulaması yapma mecburiyeti getirdi. Biz yüzde 40 yaparken bu şartlar yüzde 45 oldu. Bizim doğru yaptığımız kanunla teyit edildi. Ben 18 uygulamasının Hz. Ömer adaleti olduğunu söylemiştim. Bartın Belediyesi’nin bugün olduğu alan 18 uygulamasıyla yapılmıştır.

 

“Belediyeyi demogoji yapmadan yöneteceğiz”

 

Bu belediye tecrübeli bir belediye. Bu belediyenin hiçbir çalışanı, amiri, belediye bakanı, belediye meclisi yanlışa imza atamaz. İmza attığında herkes ekmeğinden olur, adı lekelenir. Bunun için ne belediye başkanının, ne belediye meclisinin, ne de müdürünün hiçbir yanlışa imza atmadığı Sayıştay ayrıca mülkiye müfettişlerince denetlenmektedir. Biz kanunlarla yönetiliyoruz, bizim para meselelerimizi inceleyen Sayıştay’dır. İmar işleriyle ilgili bütün her şeyi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Bakanlığı inceler. Bunun için biz yetkilerimizi biliyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de bu konuda ‘Belediye şirketine atama yetkisi başkana aittir’ diye daha yeni bir mahkeme kararı var. En kolay şey demagoji yapmak.  Biz demagoji yapmadan belediyeyi yöneteceğiz. Biz belediyenin içerisinde ve belediye meclisinde huzursuzluk istemiyoruz. Biz Bartın’a hizmet ediyoruz ve huzursuzluğa da fırsat vermeyiz. Nasıl vermediğimizi de göreceksiniz. Bize halk tarafından Bartın’ı ve Bartın Belediyesini iyi yönetmek için görev verilmiş. Şov yap, demagoji yap denilmemiş. Bunun için biz görevlerimizi bileceğiz ve layıkıyla yapacağız.”

 

CHP’nin öğrenci ulaşım bedelinin düşürülmesi teklifi

 

Halk otobüslerinde öğrenci ücretlerinin 75 kuruşa düşürülmesi yönündeki CHP’nin teklifinin anımsatılması üzeri  de Başkan Akın, önce realitiye bakılması gerektiğini söyledi. Akın, “Beni ilgilendiren bir şey değil aslında çünkü Özel Halk Otobüsleri ama onları da kurtarıyor mu kurtarmıyor mu diye de bir bakmak lazım. Bakmadan hareket etmek olmaz. Yani geçim standardını ve maliyetlere bakmak gerekir. Halk Otobüsleri’nin 75 kuruş ya da 1.25 kuruş olması bize kar ya da zarar vermiyor. Ama orada çalışan arkadaşlara da maliyeti bir sormak lazım ve ona göre hareket etmek lazım” dedi.

 

Zabıta’nın 55 cm uyarısı, CİMER kaynaklı!

 

Başkan Akın, Zabıta Müdürlüğü tarafından geçen hafta esnafa dağıtılan dükkanlarının önündeki alanda 55 cm’yi geçen bölümde masa, sandalye veya dolap gibi şeylerin bulundurulamayacağı, bulundurulması durumunda bunların toplatılacağı yönündeki uyarı notunun dayanağının ne olduğunun sorulması üzerine de şu ylanıtı verdi:

“Yeni bir karar değil. Biz dükkan önleri için 55 santim kararını 2011 yılında tüm esnaf odalarıyla birlikte aldık. O zaman da dağıtmıştık. Ama o zaman da gördük bazı esnaflarımızı 1 metre çıktığını bazı esnafımızı da hiç çıkmadığını gördük. CİMER’e, Valiliğe ve Belediyemize yapılan şikayetlerle bu durum zaman zaman soruşturmaya müdahil olabilecek noktaya kadar geldi. Biz esnafımıza yeni alınan bir kararı değil 2011 yılında alınan kararı hatırlatma amacıyla gönderdik. Bazı restoranların dükkanlarının önüne masalar atması konusunda çok şikayetler alındı. Ben testere gibiyimdir. Bir sana bir bana yaparım. Esnafı asla ezmem ama yayaya da yol vermek ve dengeyi iyi korumak lazım.”

 

Irmağa münferit kanalizasyon akıntısı sözkonusu

 

Bir gazetecinin, Asma’dan Gazhane Caddesi’ne doğru olan Bubabi Sokak’tan ırmağa olan kanalizasyon akıntısını örnek göstererek kentin belli noktalarından lana ırmağa kanalizasyon ve atık su salınımının sürdüğünü, bunun o bölgelerde pis koku yayılmasının yanı sıra çevre kirlilğine de neden olduğunu anımsatması üzerine Akın, “Yağmur suları hatları yapılırken bazıları kanalizasyonu da bu hatlara bağlamış. Buraları tespit etmeye çalışıyoruz ve tespit ettiğimiz yerler de var. Ama bunları tespit etmek gerçekten güç. Şuan çok fazla yoktur ama daha evvel Bartın’da günde 12 bin ton kanalizasyon ırmağa gidiyordu. Şimdi bu miktar çok azaldı” dedi.

 

Balık ölümleri ve ırmaktaki su miktarı

 

Son dönemde yine gündeme gelen Bartın Irmağındaki balık ölümleri ve ırmaktaki azalan su miktarı konusunda ilgili kurumlarla bir işbirliği yapılıp yapılmadığı sorulanca ise Akın, şöyle konuştu:

“Biz zaman zaman DSİ Genel Müdürlüğü ile görüşerek barajlardan su saldırıyoruz. Geçenlerde mesela iki kez su saldırdık barajlarda. Gerçekten de kuraklık var. Kuraklık olduğui için hem barajlarda hem de ırmakta su seviyesi çok azaldı. Bazen bakıyorsunuz su hiç yok. O tespiti yaptıktan sonra Ahmet Kömeç Bey Su işleri Müdürümüz ile beraber gitti son olarak, DSİ’ye durumu bildirdik, DSİ de hassasiyet göstererek suyu akıttı. Ama su yok. Bir yağmur yağsa o balık ölümleri biter. Biz ne yapıyoruz? Kemerköprü’de su isale hattından zaman zaman ırmağa su akıtarak o oksijeni vermeye çalışıyoruz. Asma’da da bir ağaç yıkılmış, arkadaşlarım o ağaçla ilgili bir çalışma yaptı. Ölen balıklar ağaça takılmasınlar diye. Ama biz ağacı kaldırdığımızda balık ölümü azalacak diye bir şey yok. Sadece oraya takılmasınlar, koku olmasın diye kaldıracağız o ağacı. Ama yağmur olmaması sıkıntı veriyor.

 

Endüstri Meslek Lisesi’nin yerine yapılacak cami

 

Başkan Akın, Endüstri Meslek Lisesi’nin yerinin Belediye tarafından mı cami yapılmak üzere verildiğine yönelik bir soru üzerine şunları söyledi:

“Orası 24 bin metrekarelik bir alan. Bizim değil Milli Elmak’ın arazisi. Bu alanın 11 bin metrekaresi cami yapılmak üzere Milli Emlak ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Diyanet’e verildi. 14 bin metrekaresi de yine eğitim alanı olarak ayrılmış vaziyette. Oradaki caminin projesini de gördüm. Orada 2 bin metrekarelik bir cami alanı var, önünde de avlusu var. Avnunun içerisinde çeşitli etkinliklerin yapılabileceği kursların verilebileceği bir alan şeklinde orası. Altında otoparkı da olacak. Çok büyük bir yer değil. Üniversite Cami’nin yarısı kadar. Böyle bir camiye merkezde ihtiyaç olduğunu ben de düşünüyorum. Ama eğer belirtilen otoparklar ve sosyal tesisler yapılacaksa.”

 

Motosikletlilere ceza yağdı

 

Özellikle Hükümet Caddesi üzerindeki ceplerin ve motorlu taşıtlara kapalı alanlardaki park sorunu ile ilgili bir başka soruyu yanıtlarken ise Başkan Akın, cepler ile ilgili denetim yetkisinin Emniyet Müdürlüğü’nde olduğunu ve bunu yaptığını, yayalara özel trafiğe kapalı yerler ve kaldırımlarda ise denetim yetkisinin Belediye’de olduğunu, söyledi. Bugünlerde 180 adet cezai işlemin bizzat Bartın Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından yapıldığını vurgulayan Başkan Akın, “Bizim ceezamız Emniyetinkinden daha pahallı. Meclis kararıdoğrultusunda 320 TL. Özellikle Hükümet Caddesi ve civarında 130 kadar sadece motosikletliye ceza kesildi. Çünkü çok hızlı geçiyorlar. Çok şikayetler geldi. Zaten oraya girmemeleri lazım. Onun üzerine tedbir aldık ve motosiklet girmesini tamamen yasakladık. Ki zaten yasaktı, şimdi bu yasağı gösteren ibareleri de koyduk” dedi.

 

Pazar yerindeki işgal sorunu da çözülecek

 

Pazar yerinin olduğu bölgedeki bazı esnafların kendilerine ait yerin çok daha dışına çıkarak vatandaşların geçişini sıkıntılı hale getirdiği yönündeki şikayetlerin anımsatılması üzerine ise Başkan Akın şunları söyledi:

“Bunlarla ilgili tedbirler almaya başladık ama. 55 cm meselesinde olduğu gibi serzenişler oluyor bu durumda da görüyorsunuz. Ama bizim yaptığımız kapalı Pazar yerinde görüyorsunuz her şey derli toplu. Şimdi oranın içerisine bir tane de zabıta merkezi koyduk. Daha sonra orada esnaf ile bir toplantı yaptım ve orayı vatandaşların tezgahların arasında rahatlıkla geçebileceği ve alış veriş yapabileceği bir yer haline getirdik. Şimdi de karşı tarafta bu işi yapmaya başladık. Başkan Yardımcıların Ahmet Kömeç ve Necmi Balık bundan sorumlu, zabıtadan sorumlu arkadaşım da Erol Bey. Şimdi şehir merkezinden sonra oralara giriyoruz. Belediye bu uygulamayı yapmak zorunda. Şimdi esnaf diyor ki’ Benim dükkanım 10 metrekare burası olmasaydı ben burayı almazdım’. Ben de ona diyorum ki, ‘burayı alırken önündeki alanı kullanacağına dair belediyeden elinde bir şeyin var mı?’ ‘Yok abi’ dedi. O zaman niye çıkarıyorsun? Kime sordun da aldın orayı? Buna rağmen yine bizim iyi niyetle yaptığımız bir şeyler var. Zaten sıkıntı var Türkiye’de, esnafla ilgili ekonomik sıkıntı var. Çok hırpalamak istemem, hırpalamam da zaten. Çünkü benim ömrüm esnaflıkla geçti. Ama bunu yaparken de halkın isteklerine duyarlı kalmamız gerekiyor. Karşılıklı testere gibi...”

 

“Doğmamış çocuğa don biçmem”

 

Başkan Akın, AK Parti’den ülke genelinde yapılan istifalar ve Ali Babacan ile Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı belirtilen parti çalışmalarının anımsatılarak bir erken genel seçim gündeme gelmesi durumunda kendisinin Milliyetçi Hareket Partisi’Nden mlletvekili adayı olup olmayacağı yönündeki soruya ise şu yanıtı verdi:
“Milliyetçi Hareket Partisi’nden adayl çıkar, kimse dert etmesin. Muhterem Genel Başkanım Devlet Bahçeli Bartın’a geldiğinde ben onun arabasına bindim. Beraber geldik Bartın’a kadar. Sohbet ettik. ‘Çalışmaya devam Başkanım. 2023 yılında seçim yapılacak’ dedi. Bizim bugünden yarına çıkacağımızın garantisi yok. Ben adayım ya da değilim diye nasıl söylerim bunu bugünden. Bu doğmamış çocuğa don biçmektir. Çünkü şartların ne getireceğini kimse bilemez. Ben 2007 yılında milletvekili adayı olmayı çok az bir oyla kaybetmiştim. Ne beyediye meclisimiz vardı, ne belediyemiz vardı, ne il genel meclisimiz vardı. Ankara bana ‘Sen artık Belediye Başkan adayı olursun’ dedi. Ben ‘olmam’ dedim. ‘Belki 2011 yılında milletvekili adayı olurum’ dedim. Aşa yartlar öyle gelişti ve halkın öyle baskısı oldu ki, Bartın’da Belediye Başkanı olmamı Allah nasip etti. Bu millete üçüncü dönemdir hizmetkar olmayı Allah bana nasip etti. Bundan daha büyük bir şey olur mu? Ha bundan sonra ne olur? Allah’ın dediği olur. Millet ne derse o olur. Hakkaten bu sorunun yanıtını bilmiyorum. Kafamın hiç bir yerinde yu anda bir şey yok şu anda. Sadece ben önümüzdeki 4.5 yıla odaklandım, hizmetlere odaklandım. Yapabildiğimiz kadarıyla, paramız olduğu kadarıyla... Ekonomide de sıkıntı var. Mesela bizim İmar’a 1 yıldan beri para girmiyor. Ha, yarın çok büyük işlir olmaya başlar, siz de çok işler yapmaya başlarsınız. O yüzde şu anda bu konuda bir şey söylemem mümkün değil.”

 

“İnkumu çöplüğü öyle kalmamalı”

 

İnkumu tepesindeki çöplüğün tamamen kapatılıp sonrasında da taşınması ile birlikte o bölgenin turizme kazandırılması yönünde bir çalışmanın yapılıp yapılamayacağının sorulması üzerine de Belediye Başkanı Cemal Akın, bunun mümkün olduğunu söyledi. Oradaki çöpün yüyük bölümünün yandığını ve çok fazla çöp kalmadıını ifade eden Akın, Vali Sinan Güner’in çok çalışkan biri olduğunu ve özellikle de İnkumu çöplüğü ile ilgili konuyla yakınen ilgilendiğini söyledi. Akın, “Buranın projesi bitti ve proje Çevre Bakanlığı’na verildi. Yüzde 50 hibe olmak üzere ihalesi de yapılmak üzere. Geri kalan yüzde 50’yi de ortaklar dediğimiz belediyeler ve Özel İdare buna katkı sağlayacak ve orayı bitireceğiz. Bitti zaman da orayı rehabilite ederiz biz sıkıntı yok. O çok kolay bir mesele ama şimdiki asıl meselemiz oradaki çöp. Oradaki çöp belediyenin mi? Değil. Ama orası Orman Genel Müdürlüğü’nün yeri. Peki kim giriyor? Bartın Belediyesi, Özel İdare vasıtasıyla bütün köyler, bazen Hasankadı, bazen Ulus, Amasra, Kurucaşile... Yani belediyeler geliyor. Peki İnkumu’nun tephesi ile kimin ilgilenmesi lazım. Herkesin ilgilenmesi lazım. Ben bir kamyon veriyorsam onların da 1 kamyon vermesi lazım. Ama burası bizim. Bartın bizim. Ben hizmeti yapacağım. Biri kirletecek, ben de temizleyeceğim. Bunu yapıyorum zaten belediye olarak. Farkında mısınız hiç yanmıyor çöplük. Biz 300 metre mesafedeki ırmaktan 300’lük borularla oraya motor koyarak su çekiyoruz, İnkumu’nun tepesine. Ve oranın yanmasını engelliyoruz. 10 tane orada eleman var, orayı toparlayan. Zaman zaman yanmayan kısımlarına da kireç ve toprak döküyoruz. Bakın 2 senedir hiç yanmıyor. Ama hiç yanmıyor diye öyle de kalması gerekmiyor. Rehabilite edilmesi lazım elbette.”

 

Başkan yardımcıları değişmeyecek

 

“Hüseyin Çetin’in gitmesinden sonra yeri dolmuyor” şeklindeki söylemler anımsatılarak “Başkan Yardımcılarınızla ilgili şikayet geliyor mu? Orları değiştirmeyi düşünüyor musunuz?” diye sorulan soru üzerine ise Başkan Akın, “Başkan Yardımcılarımla ilgili böyle bir şey bana gelmiyor. Ama Hüseyin benim çok sevdiğim bir kardeşim. Herşeyimi paylaştığım bir arkadaşım. Ama her yiğindin yoğurt yiyişi ayrıdır. Benden önce de belediye başkanları vardı, onların yoğurt yiyişi de farklıydı, benden sonrakilerininkinin de farklı olacak. Her müdürün de yoğurt yiyişi farklıdır. Karşılaşytırmak yanlış. Allah nasip ederse Başkan Yardımcılarımı 5 sene sonra değiştirmeyi düşünürüm” dedi.

 

“Belediyespor da olsa destek değişmez!”

 

Bartınspor’un zaman zaman Belediye’ye bağlanması ve onun adıyla anılması yönündeki öneri ve tartışmaların anımsatılarak böylle bir şeyin sözkonusu oluph olmadığı yönündeki son soruyu da Başkan Akın, “Bartınspor’un Belediyespor olarak isim değiştirmesi ve belediye bağlanması yönünde bize gelmiş bir teklfi yok. Böyle bir teklif gelirse bunu kabul ederiz ama kulübe yapacağımız destek ve katkı bugünkünden daha fazla olamaz. Çünkü biz belediyelerin Amatör sporlara yapacağımı yardımlar kanunlarla belirlenmiş durumda. Eğer derlerse ki Belediyespor olsun, olur. Ama yine yönetimde biz olmayız” yanıtını verdi.

ETİKETLER : belediye başkan cemal akın basın toplantısı
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi