Kozcağız Barajı inşaatı yüzde 90 seviyesinde

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, yapımı süren Kozcağız Barajı inşaatının yüzde 90 seviyesine ulaştığını söyledi. Gövde dolgusunun devam ettiğini belirten Aydın, inşaat tamamlandıktan sonra Barajda depolanacak su sayesinde Bartın da 24 bin 600 dikarlık tarımsal arazinin sulanabileceğini, Kozcağız Ovası ve ilimiz genelinde oluşabilecek taşkın tehdidinin de çok önemli bir ölçüde önüne geçilmiş olacağını savundu.
Bu haber 2019-09-13 15:39:57 eklenmiş ve 139 kez görüntülenmiştir.

 

 

EREN SARIKAYA

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, yapımı süren Kozcağız Barajı inşaatının yüzde 90 seviyesine ulaştığını söyledi. Gövde dolgusunun devam ettiğini belirten Aydın, inşaat tamamlandıktan sonra Barajda depolanacak su sayesinde Bartın da 24 bin 600 dikarlık tarımsal arazinin sulanabileceğini, Kozcağız Ovası ve ilimiz genelinde oluşabilecek taşkın tehdidinin de çok önemli bir ölçüde önüne geçilmiş olacağını savundu. Aydın, “24 bin 600 dekar alanın sulamaya açılması, bölge halkının ekonomik değeri yüksek ürünler üretmesini,  yıl içinde iki kez ürün alabilmesini sağlayacak. Sulu tarım ile birlikte ülkemiz ekonomisine yıllık 20 milyon 57 bin TL katkı sağlanması hedefleniyor.”

Mevlüt Aydın, son dönemde DSİ’nin üylke genelinde gerçekleştirdiği en büyük yatırımlardan biri olan Kozcağız Barajı inşaatında gelinen nokta ve barajın devreye girmesi ile birlikte hedeflenen tablo konusunda önemli değerlendirmelerde bulundu. DSİ Genel Müdürlüğü olarak özellikle son 16 yılda devasa büyüklükte baraj, gölet, sulama tesisi, içmesuyu ve arıtma tesisi, atıksu arıtma tesislerini, hidroelektrik santralleri inşa etmenin yanı sıra dereleri ısalah edip sosyal yaşam alanları oluşturarak vatandaşların istifadesine sunduklarını belirten Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

Elektrik üretiminde başı HES’ler çekiyor

 

“DSİ Genel Müdürlüğü vatandaşımızın en hızlı şekilde memba kalitesinde içme ve kullanma suyuna ulaşması için içme suyu tesisleri, içme suyu havzalarını korumak ve gelecek nesillere sağlıklı şekilde bırakmak adına evsel atıksu arıtma tesisleri inşa etmekte, tarımsal sulamanın en etkin ve verimli şekilde yaygınlaştırılması için sulama yatırımları gerçekleştirmektedir. Ayrıca direkt ya da dolaylı gerçekleştirilen HES’lerle 2003 yılında 26 milyar kilovat saat olan hidroelektrik enerji üretim kapasitesini 2019 yılı Haziran ayı itibariyle 99 milyar kilovatsaate yükseltilmiş böylelikle kaynaklar içinde HES’ler 1. sırayı almış ve son 16 yılda 4 bin 856 adet taşkın koruma tesisini tamamlayarak, arazilerimizin ve yerleşim alanlarımızın taşkınlardan en az zararla etkilenmesini sağlamıştır.

           

Su yatırımları arttı, tarımsal faaliyetler gelişti

 

DSİ Bartın’a yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Bartın ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

 

24 bin 600 dekar tarım arazisi sulanacak

 

Bu kapsamda Bartın Kozcağız Barajı’ndaki çalışmalarımız da devam ediyor. İnşaat çalışmalarının tamamlanmasıyla Kozcağız Barajı’nda depolanacak su ile 24 bin 600 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak. Bununla birlikte Kozcağız Ovası’nda ve Bartın ilimizde meydana gelecek taşkın debilerinde önemli ölçüde düşüş sağlanacak.

 

Gövde dolgusu bitmek üzere

 

Kozcağız Barajı inşaatında 2019 yılı itibariyle gövde dolgusu devam ediyor. Toplam 1milyon metreküp gövde dolgusunun 800 bin metreküpü tamamlandı. Kalan 200 bin metreküp dolgu imalatı sürüyor. Dolusavak kazıları enerji kırıcı hariç tamamlanmış olup beton imalatları ise halen devam ediyor.

 

Hem çiftçi hem ülke ekonomisi kazanacak

 

Projenin tamamlanması ile 24 bin 600 dekar alanın sulamaya açılması, bölge halkının ekonomik değeri yüksek ürünler üretmesini,  yıl içinde iki kez ürün alabilmesini sağlayacak. Sulu tarım ile birlikte ülkemiz ekonomisine yıllık 20 milyon 57 bin TL katkı sağlanması hedefleniyor.”

ETİKETLER : kozcağız barajı dsi
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi