Yalçınkaya’nın tasfiye nedeni İnce’ye verdiği destek mi?

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) son Cumhurbaşkanlığı seçiminde adayı olan Muharrem İnce, 23, 24, 25 ve 26. Dönem CHP Bartın Milletvekili olan Rıza Yalçınkaya’nın seçim kampanyası sürecinde kendisinin yanında olduğu gerekçesiyle aday gösterilmediğini öne sürdü.
Bu haber 2019-09-12 17:15:09 eklenmiş ve 1024 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Muharrem İnce, önceki gece Haber Türk Tv’de, Didem Arslan Yılmaz’ın moderatörlüğündeki "Türkiye’nin Nabzı" adlı haber programına katıldı. Nagehan Alçı, Gürkan Hacır, Sevilay Yılman ve Sözcü Gazetesi Yazarı Deniz Zeyrek’in sorularını yanıtlayan İnce, eski CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya ile ilgili de çarpıcı açıklamalarda bulundu.  

 

 

“MYK, milletvekillerini doğradı”

 

24 Haziran’da yapılan Genel Seçimlerde kendi yanında yer aldığı için Yalçınkaya’nın listeye dışı kaldığını belirten İnce, 2023 yılında yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise aday olup olmayacağı sorusu üzerine şunları söyledi:

“Bana göre Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Cumhurbaşkanı adayı olmalıdır. Olmadığı takdirde aksaklık yaşanıyor. Yaşadık biz bunu. Nasıl yaşadık? Muharrem İnce Cumhurbaşkanı Adayı. Genel Başkanı Yardımcıları diyor ki; ‘Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya var ya Muharrem İnce’nin yanında. Onu keselim, listeye koymayalım.’ Haydi koymuyorlar... ‘Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu var ya... Onu da keselim, Muharremin yanında. Onu da listeye koymayalım.’ Zaten sıfır moralle başlıyorsun. Sana yakın milletvekillerini MYK doğruyor. Çelişiyorsunuz. CHP Genel Başkanı ayrı bir şey söylüyor, Cumhurbaşkanı adayı başka bir şey söylüyor. Doğrusu bunun CHP Genel Başkanı’nın kadrolarını kendisinin hazırlaması ve yönetmesi, adaylarla birlikte çıkması. En doğrusu budur. Haa, delegeler ne diyecek? Eğer ‘gel’ derlerse giderim, demezlerse de salona giderim yanlarına. O kadar.”  

Erken seçim nedeniyle merkez yoklaması yöntemiyle aday belirleyen CHP'de son seçimde önseçimle gelen 42 isim de liste dışında kalmıştı. Yalçınkaya da liste dışında kalan isimler arasında yer almıştı.

 

ETİKETLER : Bartın CHP Muharrem İnce Rıza Yalçınkaya Cumhurbaşkanlığı seçimi
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi