Çocuğun okula uyumunu hızlandıran öneriler!

Okullar açıldı açılmasına ama çocukları okula yeni başlayan pek çok ebeveyn hala stresli günler yaşıyor. Çünkü çocukları farklı nedenlerden dolayı okul ortamını bir türlü benimseyemedi. Çocukların okulu kabullenmemesi ve bu nedenle huzursuzluk yaşaması otomatik olarak ebeveynler üzerinde de stres yaratıyor. Peki, bu sorun nasıl aşılabilir? İşte tam da bu noktada çocuğu okula uyum sağlayamayan velilere ışık tutacak öneriler Bartın İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Psikolog Çağlar Kuzu’dan geldi.
Bu haber 2019-09-12 12:05:41 eklenmiş ve 977 kez görüntülenmiştir.

 

 

NİLÜFER ŞAHİN PİŞKİN

Her çocuğun okula uyum sürecinin farklı bir seyir izlediğine dikkat çeken Kuzu, bu sorunun aşılmasında anne ve babalara büyük görevler düştüğünü belirtti. Çocukları okula giderken kendisinden ayrılmayan ve/veya ağlayan çocuklara asla “Korkacak bir şey yok” şeklinde yaklaşılmaması gerektiğini vurgulayan Kuzu, bu yaklaşım çocukta okul ile ilgili daha çok endişeye sebep olabileceğini söyledi. Psikolog Kuzu, çocuğu okula uyum sorunu yaşayan anne ve babalara şu önerilerde bulundu:

* Ebeveynler endişelerini kontrol edip, çocuklarına güvenmeliler. Çünkü çocuklar anne babaları yansıtır.

* Çocuklar ebeveyn kaygısını hissedip, sanki okula başlarken sorun yaşanması gerekiyormuş gibi modelleme yapabilir. Bunun için anne ve babalar kaygılı olmamalı, ya da bunu çocuklarına yansıtmamalı.

* Çocuğunuzu dinleyin, onun sorununu tanımlayın. Çocuğun kaygısının nedeni nedir anlamaya çalışın. Belki yabancı bir ortama girmekten endişeleniyor olabilir. Sizin O’nu okulda bırakıp bir daha dönmeyeceğinizi düşünüyor olabilir. Okulda kaybolmak, servis aracının yerini bulamamak büyük bir sorun olabilir. Ya da bazı utangaç çocuklar için tuvaleti geldiğinde öğretmene nasıl söyleyeceğini bilememek bile kaygı yaratabilir.

* Çocuğunuza endişe ve korkusunu anladığınızı davranış ve sözlerinizle gösterin. “Seni anlıyorum, evden uzakta olmak seni korkutuyor”, “Yabancı bir ortamda olmak seni tedirgin ediyor olabilir”, “Arkadaş ve öğretmenlerine alışıncaya kadar yalnız kalacağını düşünüyorsun” gibi güven verici yaklaşımlarda bulunmak çocuğun tedirginliğini azaltır.

* Korkunun anlaşılmaması çocuğu daha öfkeli ve gergin tepki vermeye yönlendirebilir. Korkunun anlaşılmaması çocuğun kendini terk edilmiş ve yalnız hissetmesine yol açabilir. Tehdit içerikli davranışlar sorunun daha da artmasına zemin hazırlayabilir.

* Bu arada, ebeveynlerin okulların koymuş olduğu kurallara göre hareket etmesi ve çocuklarını bu yönde yönlendirmeleri de çok önemli. Öğretmenin ilk günlerde önerdiği hususlara uymak, çocuğun okula uyumunu daha hızla sağlayabilir.

* Çocuğunun uyum sürecini engelleyen davranışlardan kaçınılmalı. Ebeveynler kendi kaygılarını kontrol etmekte zorlandıkları durumlarda, çocuğu merak edip sık sık sınıf içinde veya okul bahçesinde çocuğunu görmek ya da sınıfta kalmak isteyebilirler. Bu yaklaşım çocuğun arkadaşlarına ve öğretmenine alışmasını engelleyip, okul reddi için zemin hazırlayabilir.

* Kaygısı yüksek çocuklar için okul ve aile mutlaka iş birliği içinde olmalı. Öğretmen çocuğa istediği zaman annesini arayabileceği güvencesi vermeli, bazı durumlarda sınıftan çıkıp annesini görmesi için izin verebilmelidir. Ayrıca ebeveyn okulun ilk günleri için çocuğun yanında aile fotoğrafı ya da çocuk için önemli bir eşyayı verebilir. Örneğin Yanında annesinin kolyesi, ya da babasının anahtarlığı olan bir çocuk kendini daha güvende hissedebilir.

* Çocuğun mutlaka okula gitmesi sağlanmalı, bu konuda ödün verilmemeli.

* Çocuğa, okulun amacı açıklanmalı, okula gitmesi konusunda ailenin tüm fertleri kararlı ve tutarlı davranışlar sergilemeli.

 

ETİKETLER : okul uyum çocuk
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi