Bartın Irmağı’ndaki kirlilik çevre raporunda

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün, “Bartın 2018 Yılı Çevre Durum Raporu” zaman zaman balık ölümleri ve yayılan pis koku nedeniyle yerel ve ulusal basında manşetlere taşınan Bartın Irmağı’ndaki kirliliği ortaya koydu. Raporun su kaynakları ile ilgili bölümünde Bartın Irmağı’yla ilgili bilgiler aktarılırken, 2018 yılında Bartın Irmağı’nda yapılan tahliller sonucunda sudan insanlara bulaşan ve insanları hasta eden “coli basili” bakterisi miktarının oldukça yüksek seviyede çıktığı saptamasına yer verildi.
Bu haber 2019-09-11 16:17:41 eklenmiş ve 361 kez görüntülenmiştir.

 

(Haber Merkezi) - Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün, “Bartın 2018 Yılı Çevre Durum Raporu” zaman zaman balık ölümleri ve yayılan pis koku nedeniyle yerel ve ulusal basında manşetlere taşınan Bartın Irmağı’ndaki kirliliği ortaya koydu. Raporun su kaynakları ile ilgili bölümünde Bartın Irmağı’yla ilgili bilgiler aktarılırken, 2018 yılında Bartın Irmağı’nda yapılan tahliller sonucunda sudan insanlara bulaşan ve insanları hasta eden “coli basili” bakterisi miktarının oldukça yüksek seviyede çıktığı saptamasına yer verildi. Bartın Belediyesi tarafından kanalizasyon ve atık su arıtma tesisi devreye girdiyse de hala şehrin bazı bölgelerinde kanalizasyon suları Bartın ırmağı’na akıyor. Bartın Irmağı’nın kollarının bulunduğu güzergahlar üzerindeki yerleşim birimlerinin kanalizasyon ve atık sularını ırmağa boşaltıyor olması da cabası...

 

Hava akımı yok, kirlilik fazla

 

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, hava, su ve su kaynakları, atıklar, büyük endüstriyel kazaların önlenmesi, doğa koruma ve biyolojik çeşitlilik, arazi kullanımı, ÇED, Çevre izin ve lisans işlemleri, çevre denetim ve idari yaptırım uygulamaları, çevre eğitimleri ana başlıkları altında birçok önemli bilginin yer aldığı “Bartın 2018 Yılı Çevre Durum Raporu”nu yayınladı. 110 sayfalık raporda Bartın, hava kirliği açısından 2. derece hava kirliliği yaşanan 14 il arasında gösterilirken, coğrafi konum ve topografik yapı sebebiyle şehrin yüzde 80’inde hava sirkülasyonu bulunmadığı belirtildi. Kış aylarındaki meteorolojik şartların hava kirliliğini daha da arttırdığının vurgulandığı raporda, kent merkezinin önemli bir bölümünde kullanılan doğalgazın heryerde kullanılmaya başlanması ile kömür tüketiminin azalacağı ve böylece hava kalitesinin yükseleceği yönündeki beklenti dile getirildi.

 

Irmaktaki coli bakterisi oranı çok yüksek

 

Su kaynaklarıyla ilgili olarak ise raporda sudan insanlara bulaşıp  onları hasta eden tehlikeli bir bakteri türü olan Coli bakterisi miktarının Bartın Irmağı’nda oldukça yüksek seviyede olduğu kaydedildi. Raporda “coli bakterisi” oranındaki yüksekliğin nedeni şehir merkezindeki kanalizasyon sularının direk ırmağa verilmesi ve kırsaldaki havan dışkıları ile atıkların yağmur sularıyla ırmağa karışması olarak gösterilirken şöyle denildi:

“Bakteriyolojik kontrol raporunda Bartın Çayı’ndaki Coli bakterileri miktarı oldukça yüksek bulunmaktadır. Bunun başlıca iki önemli nedeni vardır. Birincisi Şehir merkezlerinin kanalizasyon sularını direkt çaya vermesi, ikincisi kırsal alanlardaki hayvan dışkı ve artıklarının, yağmur sularıyla oluşan yüzey akış sularıyla çaya ulaşmasıdır. Gerçekten, kırsal alanlarda lağım sularının arazide açılan çukurlara verilmesine karşın; çay etrafında toplu halde bulunan Hasankadı, Kumluca Beldeleri ve Bartın ili gibi yerleşim birimlerinde kanalizasyon suları hiçbir arıtma işlemine tabi tutulmadan doğrudan çaya verilmektedir. Yüzey ve yeraltı suları konusunda yerel yönetimlerle işbirliği ve eşgüdüm sağlanacak.

 

Bu yıl tüm belediyeler devreye alacakmış

 

Kentsel su tüketimi dört ana gruba ayrılabilir; evsel kullanım, ticari ve endüstriyel kullanım, halk ve kent için kullanım ve sistem kayıpları. Bartın Merkez Belediyesine ait İnkum ve Merkezde olmak üzere iki adet atıksu arıtma tesisi bulunmakta olup, her ikisi de devreye alınmıştır. 2019 yılı itibariyle tüm Belediyeler atıksu arıtma tesisini yapmış ve işletmeye almış olmaları beklenmektedir. İlimizde katı atıklar Gürgenpınarı Mevkiindeki alanda vahşi depolama ile depolanmaktadır. Bartın İli Katı Atık Bertaraf Tesisi projesine ait ÇED süreci tamamlanmıştır.”

 

Bubabi Sokaktan ırmağa akan atık su sadece bir örnek

 

Bartın Belediyesi atık su arıtma tesisini kurdu ve faaliyete soktu sokmasına ama haya kentin belli noktalarından Bartın Irmağı’na kanalizasyon ve atık su akıtılmasının önüne geçilemedi. Burada sizlerle paylaştığımız fotoğraf kentin göbeğinde Kırtepe ile Gölbucağı Mahallelerinin birleşme noktasındaki Bubali Sokağın Yaşam Tıp Merkezi tarafından çekilen bir bölümüne ait. Bilen bilir, Asma Bubabi sokağa girip Gazhane Caddesi’ne doğru giderken burnunuza keskin bir kanalizasyon kokusu gelir. Çünkü fotoğrafta ağaç yapraklarından net olarak görülmese de Bubabi Sokağın hemen altından geçen borulardan Irmağa atık sular akıtılıyor. Kokudan daha önemlisi ırmağı kirleterek çevresel zarara da neden olan bu durum insan sağlığı açısından da olumsuz sonuçlar doğurabilir. Çünkü özellikle yağışın çok az olduğu yaz aylarında ırmağın debisi azaldığında sudaki oksijen azalıyor, atık sular ve kanalizasyon atıkları nedeniyle balıklar ölebiliyor. Çevrede yoğun yerleşim olması da tehlikenin boyutunu arttırıyor.

ETİKETLER : bartın ırmak kirlilik
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi