Vali’den okul yöneticilerine: “Başarı için uyanık ve gayretli olun”

Bartın Valisi Sinan Güner, milli eğitimde planlanan yeniliklerin Bartın’da bir an evvel ve eksiksiz bir şekilde hayata geçirilmesini istediklerini belirtirken, ilimizin eğitimde başarılı olması için okul yöneticilerine uyanık olmalarını ve gayret göstermeleri yönünde talimat verdi. Eğitim öğretim hayatında en ağır görevin ise ebeveynlere düştüğünün altını çizen Güner, velilerin okul idarecileri, öğretmenler, diğer veliler ve öğrencilerle iletişimi sıkı tutmalarını istedi.
Bu haber 2019-09-10 08:46:02 eklenmiş ve 639 kez görüntülenmiştir.

 

NİLÜFER ŞAHİN PİŞKİN

2019-2020 eğitim öğretim yılı yurt genelinde olduğu gibi ilimizde de törenle başladı. 157 okulda 2 bin 297 öğretmen ve 29 bin 287 öğrenci ile ilk ders zili çalarken, “İlköğretim Haftası” dolayısıyla Ertuğrul Gazi Ortaokulu’nda bir program düzenlendi. Programa Bartın Valisi Sinan Güner’in yanı sıra Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü İdari ve Mali İşler Başkanı Yunus Derekaya, İl Jandarma Komutanı Albay Fahri Semiz, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, daire müdürleri, okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

 

 

Öğrenciler günün anlam ve önemine ilişkin konuşması ve şiirlerin okunmasının ardından Vali Sinan Güner bir konuşma yaptı. Güner, milli eğitimde planlanan yeniliklerin ilimizde hayata geçirilmesini, hepimize yararlı olmasını, çocuklarımızın eğitim düzeyinin artmasını ve ilimizin eğitimde başarılı olmasını istediklerini belirtirken, okul yöneticilerine bu konuda uyanık olmaları ve gayret göstermeleri talimatını verdi. Eğitim öğretim hayatında en ağır görevin velilere düştüğünü belirten Vali Güner, velilerin de okul idarecileriyle, öğretmenlerle, diğer velilerle ve öğrencilerle iletişimini aktif tutmasını rica etti. Yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını dileyen Vali Güner, şunları söyledi:

 

“İlimizin başarılı olmasını istiyoruz”

 

“Bu eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını, iyi geçmesini, amaçlarımıza ulaşmada farklı geçmesini temenni ediyorum. Ben de bir veliyim, ben de aynı heyecanı sizlerle paylaşıyorum. Bu iş öğretmen, öğrenci ve veli olarak ortak bir amaca ulaşmak için birlikte çaba gösterdiğimiz bir iş. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Milli Eğitim Bakanımızın liderliğinde ortaya konulan vizyon içerisinde bu vizyonu somutlaştıracak, hayata geçirecek projeler mevcut. Biz de yöneticiler olarak bu vizyonu kesinlikle yakından takip ediyoruz. Milli Eğitimde planlanan bu yeniliklerin ilimizde hayata geçirilmesini hepimize yararlı olmasını, çocuklarımızın eğitim düzeyinin artmasını ve ilimizin eğitimde başarılı olmasını istiyoruz. Bu konuda uyanık olmayı ve gayret göstermeyi özellikle yönetici arkadaşlarımdan istiyorum ve bunu bir talimat olarak kendilerine iletiyorum.

 

 

“Yönetici okulun herşeyidir”

 

Bu eğitim-öğretim hayatında aslında en ağır görev velilerimize düşüyor. Kendi iş ve ev hayatınızı yönetirken aynı zamanda çocuklarınızın da en iyi eğitimi alması için gayret ediyorsunuz. Bunun için maddi ve manevi her türlü fedakârlığı yapıyorsunuz. Okul idarecileriyle, öğretmenlerle, diğer velilerle ve öğrencilerle münasebetlerinizi aktif tutmanızı ve her zaman iyi diyaloglar içerisinde olmanızı özellikle istirham ediyorum. Biz de idare olarak sizin her zaman yanınızda olacağız. Bir okul ancak yöneticisi kadardır. Bir okul da yönetici o okulun her şeyidir. İdarenin size atfettiği bu rolü lütfen okul yöneticilerimiz benimsesin. Belki bu dönem karşılaşacağınız bazı somut projelerin hayata geçirilmesinde de gayretinizi bekliyorum.

 

Derslik sorunu yok

 

Şuanda elimdeki bilgilere baktığımda 157 okulumuz var. Bin 794 dersliğimiz mevcut. 29 bin 287 öğrencimiz ve 2 bin 297 öğretmenimiz bulunuyor. Ve 2 bin 22 öğrencimiz de bu yıl ilk defe okula başladı. Bizim aslında derslik sorunumuz yok. Derslik ve öğrenci başına düşen öğretmen sayımızda da Türkiye ortalaması sınırlarını zorlayan bir durumda değiliz. Eğitim bir gönül  ve fedakarlık işidir. Eğitim ordusunun bir parçası olmak ayrı bir şeydir. Hepimize bu eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

 

 

Çandıroğlu, öğrenci, öğretmen ve velilere ayrı ayrı seslendi

 

Vali Güner’in ardından bir konuşma da İl Milli Eğitim Müdürü  Bilal Yılmaz Çandıroğlu yaptı. Yeni bir heyecanla 2019-2020 eğitim öğretim yılına başladıklarını ifade eden Çandıroğlu, Bartın’da eğitim kalitesini arttırmak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtirken, tüm öğrenci, öğretmen ve velilere başarılı ve verimli bir eğitim-öğretim hayatı temennisinde bulundu. Sözlerine başta Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere görev başında şehit olan bütün öğretmenlere ve tüm şehitlere minnet ve şükranlarını sunarak ve onları rahmetle anarak başlayan Çandıroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

Öğrencilere...

 

“Sevgili öğrenciler; sizleri en güzel şekilde yetiştirmek için çabalayan öğretmenlerinizin ve ailelerinizin emeğini boşa çıkarmayarak, ülkemizi daha güzel yarınlara taşıyacağınızdan hiç şüphem yok. Bu eğitim-öğretim yılında da yeteneklerinize ve isteklerinize göre yeni yeni başarılar tatmanızı arzularken, öğretmenlerinizle ve arkadaşlarınızla sevgi saygı çerçevesinde, hedefini belirlemiş ve gayretli öğrenciler olarak geçireceğinize inanıyor, sevgilerimi sunuyorum. 

 

Velilere...

 

Kıymetli veliler; yarınlarımızın umudu olan çocuklarımızın yetişmesinde her türlü desteği veren siz değerli velilerimizin okula yeni başlayan öğrenciler gibi heyecanlı olduğunuzu biliyorum. Öğrencilerimizin yetişmesinde öğretmenlerimizin olduğu kadar sizin de emeğiniz vardır. Yeni eğitim-öğretim yılını sağlıklı ve düzenli bir iletişim içerisinde geçirilmesini diliyorum.

 

Öğretmenlere...

 

Değerli meslektaşlarım; bütün meslek gruplarını yetiştirip hayata hazırlayan öğretmenlik mesleği ayrı bir kutsallık taşımaktadır. Nesillerin yetişmesi için her türlü zorluğu aşarak çocuklarımızı yarınlara en güzel şekilde hazırlayacağınıza inanıyorum. İlimizde eğitim kalitesini arttırmak için hep birlikte el ele verip başarılarımızın devamını ve verimli bir eğitim-öğretim hayatı diliyorum.”

 

 

Eğitim vizyonu için bir çok

 

Yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını dileyen Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü İdari ve Mali İşler Başkanı Yunus Derekaya da Bakanlığın çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Bakanlığın üst düzen yöneticilerinin öğrenci, öğretmen ve velilerin sorunlarınızı ve isteklerinizi dinlemek bugün 81 ilde bulunduğunu belirtirken, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu’nun tebriklerini ve hayırlı olsun dileklerini  iletti. Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan liderliğinde 2023 Eğitim Vizyonu’nun kamuoyuyla paylaşıldığını anımsatan Derekaya, bu vizyonda bir yandan muasır medeniyet seviyesi üzerine çıkmak amacı doğrultusunda eğitim hedeflerinin açıklandığını, diğer yandan da bu hedeflere giden yol haritasının ortaya konduğnu söyledi. Derekaya, şöyle konuştu:
“Geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında toplumumuzun tüm taraflarıyla yoğun bir çalışma yapılmış ve eğitim vizyonumuzun uygulama süreçleri yapılandırılmıştır. Eğitim vizyonumuzda tanımlandığı üzere çocuklarımızın yaşayacakları çağın becerileriyle donatılmaları gerekmektedir. Ancak bu becerilerinin yanında çift taraflılık olarak da ifade ettiğimiz eğitim sistemimiz ekonominin nesnesi olmadan ekonomi dünyasının becerilerine sahip olamayız. Dünyaya uyum sağlarken dünyadan kopmamaya akademik becerilerinin yanında sanatsal sportif açıdan da başarılı olmaya önem vermektedir. Eğitim vizyonumuzun bileşenlerini uygulamak üzere bir çok çalışma yapılmaktadır. Bunlardan bazıları bu yıl uygulama konulacak olan tasarım beceri atölyeleri, müzeler ve okul dışı öğrenme imkanları, okul profili değerlendirme, mesleki ve teknik eğitimde sektörle yapılan işbirliği çalışmalarıdır.

 

 

Konuşmalar sonrasında İnönü İlkokulu Halk Oyunları Ekibi Bartın yöresine ait folklor gösterisi yaptı. Büyük beğeni toplayan görseti sonrasında Vali Güner ve beraberindeki protokol üyeleri sınıflarda yeni ders kitaplarını dağıttılar. Vali Güner, okuldan ayrılmadan önce Öğretmenler ve okul yöneticileri ile Öğretmenler Odası’Nda biraraya gelerek bir süre görüştü. 

ETİKETLER : Bartın eğitim Sinan Güner Cemal Akın Bilal Yılmaz Çandıroğlu Yunus Derekaya Fahri Semiz Ogün Vural Orhan Uzun
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi