CHP, Diş Hastanesi’ndeki usulsüzlüğün peşini bırakmıyor

CHP İl Başkanı Selim Karakaş, Bartın Ağız ve Diş Hastalıkları Hastanesi’ndeki usulsüzlük iddiaları ile ilgili olarak kendilerinin gerçekleştirdiği görüşmeler neticesinde edindikleri bilgileri basın aracılığıyla kamuoyuna aktardı.
Bu haber 2019-09-09 16:30:11 eklenmiş ve 2819 kez görüntülenmiştir.

 

Karakaş’tan, çarpıcı iddialar...

ERDEM TABAKOĞLU

CHP İl Başkanı Selim Karakaş, Bartın Ağız ve Diş Hastalıkları Hastanesi’ndeki usulsüzlük iddiaları ile ilgili olarak kendilerinin gerçekleştirdiği görüşmeler neticesinde edindikleri bilgileri basın aracılığıyla kamuoyuna aktardı. Olayla ilgili görevden alınan İdari ve Mali İşler Müdürü’nün “irtikap” suçu işlediğini kamera kayıtlarını ve bilgisayar hard disklerini sildirdiğini, hakkında ifade veren çalışanlara da ifadelerini değiştirmeleri için tehdit ettiğini öne süren Karakaş, Müdürlük görevinden alının kiyinin Devlet Hastanesi’nde hemyirelik görevini sürdürmesinin de doğru olmadığını söyledi. CHP İl Başkanı Karakaş, ortada irtikap suçu varken durumun adli açıdan değerlendirilmesi gerektiğini savundu.

Karakaş, Bartın Ağız ve Diş Hastalıkları Hastanesinde yaşanan usulsüzlük iddiaları ile ilgili olarak parti binasında basın açıklaması yaptı. Geçtiğimiz günlerde basına da yansıyan Bartın Ağız ve Diş Hastanesi’ndeki usulsüzlük olayının basit bir konu olmamasına karşın idareciler ve yöneticilerin konunun üstünü kapatmaya yönelik bir tutum içinde olduğunu öne sürdü. Karakaş, özetle şöyle konuştu:

“Konunun siyasi boyutu var”

 

“Daha önce Diş Hastanesiyle ilgili sorduğumuz sorular basit bir konu olmamasına rağmen yanıtlanmadı. Konunun muhatapları Bartın Valisi ve İl Sağlık Müdürü hiçbir açıklama yapmadılar. Dolayısıyla biz bunun bir kez daha sorulması gerektiğine inanıyoruz. Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinde önce İdari ve Mali İşler Müdürü görevden alındı. Ardından aynı hastanenin Başhekimi görevden alındı. Başhekimin neden görevden alındığını bilmiyoruz. İdari Mali İşler Müdürünün ise neden görevden alındığı belli. Konunun siyasi bir boyutu var. Siyaseten baskılandığını biz biliyoruz. Baskılayanlar her kimse bu İdari Mali Hizmetler Müdürünün arkasında durmaması lazım.

 

Adliyelik olay!

 

Bu kişinin çocuğu şu anda Bartın Belediye Meclis Üyesi. O Bartın Belediye Meclis Üyesi olan arkadaşında arkasında kimsenin durmaması lazım. Çünkü işlenen suç sabit. Bu suçun sabit olduğunu herkes biliyor. Bu suça karşılık yapılması gereken işlemde o kişinin sözleşmeli olarak yürütmekte olduğu Diş Hastanesi İdari Mali İşler Müdürlüğünden alınıp eski yerine gönderilmesi değil! Bu kişinin işlediği suçun kamudaki adı irtikap. İrtikap suçunun gereği de işlemi bir an önce yaptırıp gerekiyorsa sorumlularını savcılığa teslim etmektir.

 

“Belgeler yok edilmemeli”

 

Bunun siyaseten üstünün örtülmesi başka bir konu. Bu kişi çıkıp, ‘Ben oğlumu AK Parti’ye feda ettim’ diyor. Böyle bir söylem üstüne bu iş siyasallaşmış anlamına geliyor. İşlenen suç ortada. Suçun belgeleri ortada. Bu hanımefendinin orada asgari ücretle çalışan işçi kardeşlerimizi de tehdit ettiğini, çeşitli şantajlarla Sağlık Müdürlüğündeki ifadelerinin değiştirilmesini istediğini, bunu isterken AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı’nın ismini kullandığını öğrendik. Olay çok ciddi bir olay. Bütün belgeleri İl Sağlık Müdürlüğünde. Bu belgelerin yok edilmemesini talep ediyorum. Bu kişinin görevden alınma nedeni belli. Ağız Diş Sağlığı Hastanesinde kamera kayıtlarının silindiğini biliyoruz. Hard disklerin sökülerek silindiğini biliyoruz. Bu işin uzmanları o hard disklerin içindeki bilgilere ulaşır. İl Sağlık Müdürlüğünden konunun ciddiyetine göre tavır sergilemesini bekliyoruz. Sn. Valimizden de bu konunun takip edilmesini bekliyoruz. Kısa zamanda soruşturulmasını talep ediyoruz.

 

Siyaseten gereği yapılmalı

 

Bu kişinin görevden alınıp eski hemşirelik görevine devam ettirilmesi bizi tatmin etmiyor. Bu işle ilgili işlemlerin süratle devam ettirilip sonuçlandırılması gerekir. İrtikap suçunu işlemiş bir kişinin aynı sağlık sistemi içerisinde başka bir yerde görevlendirilmesi bu işi çözmez. Sözleşmeli olduğu yerde sözleşmesi iptal edilmiş, eski görevine hemşire olarak geri gönderilmiş. Aynı hastanenin yakın bir noktasında göreve devam ediyor. Dolayısıyla siyasi tehditlerini oradaki Sağlık Müdürlüğünde ifade vermiş olan işçi kardeşlerimizin üstünde sürdürmeye devam edecektir. Hiçbir siyasetçinin bu kişiye sahip çıkacağına açıkçası inanmak istemiyorum. Oğlu AK Parti’den Belediye Meclis Üyesi olunca siyasi boyutu daha da bir anlam kazanmaya başlıyor. Siyasilerinde bu işin siyasi gereklerini yapmalarını talep ediyoruz. Kamuoyu vicdanı başka türlü rahatlamaz.

 

Kayıtların silindiği iddiası doğru mu?

 

Kamera kayıtlarının silindiğini ve müfettişlerin bunu tespit ettiğini biliyoruz. ‘Zaten emekli olacak’ şeklinde söylemler duyuyoruz. Böyle bir suçu işleyince emekli etmek çok mu doğru? Bana göre açığa alınması lazım. İşyerindeki kendi resmi bilgisayarına format attığını da duyduk. Bu doğru  mudur? Hard diskler sökülüp temizletilmiş. Bunların hepsinin tutanakla yapılması lazım. Bu konuda kamunun vicdanı rahat değil. İfade veren kamu çalışanı olan işçi arkadaşlarımızın da haklarını buradan korumak istiyoruz. Onları ekmeğinden ettirmeyeceğiz. Bu insanlar ifadelerinin değiştirilmesi konusunda AK Parti’nin yöneticilerinin adı kullanılarak tehdit ediliyorlar. Bunlar hakikaten ciddi suçlardır. Eğer irtikap suçunu işlediği müfettiş raporuyla sabitse ki ben sabit olduğunu biliyorum, o kamu çalışanı hakkında gereken yapılmalıdır. Konu bir an önce savcılığa intikal etmelidir.

 

Mobbing iddiası!

 

Bartın’da daha önce söylediğimiz bir sürü olaylar var. Devlet Hastanesi Başhekiminin yaptığı uygulamalar var. Başhekim topluluk içinde, ‘Beni Cumhurbaşkanından  başkası görevden alamaz’ demiş. Diş Hastanesindeki İdari Mali Hizmetler Müdürü de AK Parti İl Başkanının adını kullanarak sağlık müdürlüğündeki ifadelerini değiştirmelerini istiyor. O zaman buraya siyaset çekiliyor. Ben AK Parti İl Başkanının bana cevabi açıklama yapmasını beklemiyorum. Bunun altındaki nedenlerin doğru ve dürüst bir şekilde araştırılıp cevaplandırılmasını bekliyoruz. Devlet Hastanesi Başhekiminin hala daha hastane çalışanlarına yönelik mobbing uygulaması devam ediyor. Hastanede mutlu insan yok. Doktor mutsuz, hemşire mutsuz, çalışan mutsuz. Bu insanlara mobbing yapılıyor. O Başhekim içinde gerekeni yapmaları gerekiyor. Hastane temiz değil, pis. Ama hiç kimse konuşmuyor. Kimden korkuyoruz? Sorumluların bunların cevaplarını vermesini bekliyor ve talep ediyoruz.”

ETİKETLER : chp hastane açıklama
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi