Tunç, başarılar diledi

AK Parti Bartın Milletvekili TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç, 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının başlaması nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Bu haber 2019-09-09 12:41:54 eklenmiş ve 514 kez görüntülenmiştir.

 

(Haber Merkezi) - AK Parti Bartın Milletvekili TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç, 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının başlaması nedeniyle bir mesaj yayınladı. Tunç mesajında; “Yaz tatilinin bitmesinin ardından yeni bir eğitim öğretim yılının başlangıcındayız. Taze bir başlangıcın mutluluğunu, yeni başarılara doğru koşmanın heyecanını yaşayan tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize yeni eğitim öğretim yılının hayırlı ve uğurlu olmasını ve başarılarla dolu geçmesini diliyorum” dedi.

 

En fazla bütçe eğitime

 

AK Parti iktidarı hükümetlerin birinci önceliğinin eğitim olduğunu belirten Milletvekili Tunç, “Eğitimi toplumsal kalkınmanın önemli anahtarlarından biri olarak görüyor, çocuklarımızın eğitimine önem veriyoruz” diyerek 2019 yılında da bütçeden en fazla pay yine eğitime ayrılmıştır. 2002 yılında bütçeden eğitime yüzde 9,4 oranında bir pay ayrılıyorken 2019 yılında yüzde 17 oranında pay ayrılarak, 2019 yılında bütçeden eğitime 161 milyar TL’lik kaynak aktarıldı. Eğitim alanında gerekli altyapı hizmetlerinin ve fiziki imkânların artırılması için gerekli çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini söyledi. Milletvekili Tunç sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Ailelere destek oluyoruz”

 

“Çocuklarımızın okula gitmesinin önündeki tüm engelleri kaldırdık. Ailelerimizin yükünü hafiflettik. İlk ve ortaöğretimdeki öğrencilerimizin eğitimine katkı sağlamak amacıyla şartlı eğitim yardımını başlattık. 2003 yılından bu yana annelerin hesabına kız öğrenci başına 120 TL, erkek öğrenci başına 100 TL yatırıyoruz. Bu kapsamda Bartın’da 2003-2018 yılları arasında 5.5 milyon TL şartlı eğitim yardımı yapılmıştır. 2003 yılında başlattığımız Ücretsiz Ders Kitabı Projesi ile öğrencilerimiz ve velilerimizin kitap alma çilesine son verdik. Çocuklarımız artık sınıflarına girdiklerinde kitaplarını sıralarının üstünde buluyorlar. 2003-2018 yılları arasında öğrencilerimize 11.8 milyon TL maliyetle 6.2 milyon ders kitabını ücretsiz olarak dağıttık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na, her ders yılı başında, dar gelirli aile çocuklarına giyim ve kırtasiye malzemesi temin edilmesi için gerekli kaynak aktarılmıştır.

 

“Okullarımızı teknoloji ile tanıştırdık”

 

Fatih Projesi ile eğitimde teknolojiden üst düzeyde yararlanmaya başlandı. Okullarımızın tamamına yakını internet hizmetine kavuşarak eğitimde teknoloji devrimi yapılmıştır. Okullarımıza internet bağlantısı sağladık. Bartın’da okullarımıza 3 bin 453 bilgisayar, 133 adet çok fonksiyonlu yazıcı, bin 449 akıllı tahta dağıttık. 119 bilgisayar teknolojisi sınıfı kurduk. Öğrencilerimize 3 bin 872 tablet bilgisayar verilmiş olup okullarımız artık kara tahtadan akıllı tahtalara geçti.

 

“Bartın'ı üniversite kenti yaptık”

 

Bartın’da eğitim alanında kısa süre içerisinde önemli başarılar elde ettik. 2008 yılında kurduğumuz ve 3 fakülteyle eğitim-öğretime başlayan Bartın Üniversitesi, bugün 9 fakülte, 3 meslek yüksekokul, 1 yüksekokul, 3 enstitü, 552 akademik, 245 idari personel ve yaklaşık 17 bine ulaşan öğrencisiyle bugün dev bir üniversiteye dönüştü. Üniversitemizin bin 200 dönümlük yeni yerleşke alanında fakülte binaları hızla yükselmektedir. Bartın Üniversitemizin merkez kampüsü dışında Ulus ilçemize yüksekokul, Kurucaşile ilçemize de meslek yüksekokulu kazandırdık. Yeni yatırım ve atılımlarla hedefimiz 30 bin öğrenci.

 

Yükseköğrenim bursu 11 katına yükseldi

 

Bursları artırarak daha çok öğrenciye ulaştık. Yükseköğretimde okuyan öğrencilerde ise aylık kredi ve burs miktarı lisans öğrencileri için 2002 yılında 45 TL olan aylık yükseköğrenim bursunu 500 TL’ye, yüksek lisans öğrencileri için 90 TL’den bin TL’ye, doktora öğrencileri için de aylık 135 TL olan bursu bin 500 TL’ye yükseltilmiştir.

 

Bartın’ı eğitim şehri yaptık

 

Eğitim yaşamının başladığı anaokuldan yükseköğrenime, her kademede çok sayıda okul yaptık. Bartın’a inşa edilen 42 yeni okul olmak üzere gerek yeni Üniversite Kampüsünde devam eden fakülte inşaatları, gerekse yapımı süratle devam eden ilkokul, ortaokul ve lise binaları ile Bartın'ı bir eğitim şehri yaptık.

Bartın'a kazandırdıkları yatırımlar için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, Bakanlarımıza teşekkür ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim öğretim yılının tüm Milli Eğitim çalışanları, öğretmen ve öğrencilerimiz için, hayırlı ve uğurlu olmasını ve başarılarla dolu geçmesini diliyor, tüm eğitim camiasına selam ve saygılarımı sunuyorum.”

ETİKETLER : ak parti yılmaz tunç eğitim öğretim başarı
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi