Oktay’dan Aliş’e: “Nice yıllara”

EYBEY Medya ve Yayımcılık Tic. Ltd. Şti. sahibi Mustafa Ahmet Oktay, Bartın Gazetesi’nin 96. yılını dolayısıyla gazetenin sahibi Esen Aliş’i kutladı.
Bu haber 2019-09-07 10:49:38 eklenmiş ve 236 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Neredeyse Cumhuriyetimiz ile yaşıt olan Bartın Gazetesi 6 Eylül 1924 tarihinden bu yana ara vermeksizin  yayın hayatını sürdüren nadir yerel gazetelerden biri olarak gazetenin ikinci nesil sahibi Esen Aliş tarafından yayın hayatını bayarıyla sürdürüyor. Bu yıl gazetenin kuruluşunun 96. Yılı olması nedeniyle bir kutlama mesajı yayınlayan Oktay, Anadolu’nun en eski yerel gazetelerinden biri olan ve arşivi bilimsel araştırmalara kaynak teşkil eden Bartın Gazetesi’nin yeni yaşından dolayı Esen Aliş’i kutladı ve nice yıllar diledi.

Bartın’da Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 6. Dönem Milletvekili Cemal Aliş tarafından 6 Eylül 1924 yılında kurulan Bartın Gazetesi, "Şapograf" taş baskı sistemiyle başladığı yayın hayatına eski harflerle 4 yıl devam etti. 1928 yılında gerçekleşen harf inkilabı ile birlikte latin harflerle basılmaya başlayan Bartın Gazetesi, 95. yılını kutluyor. Haberlerin yanı sıra Türkiye’de ilk kez folklor halk bilim yazılarının yayınlandığı gazetenin bu koleksiyonları Ankara Hacettepe Üniversitesi Folklor Enstitüsüne alındı ve araştırmacılara açıldı. Dil bilimci Şakir Ülkütaşır, Abdülkadir Karahan, Halkbilimci Sadi Yaver Ataman, Vahit Lütfi Salcı gibi yazarların ilk ürünlerini verdiği ve folklorculara kucak açan gazete, ünlü folklorcu Perter Naili Boratan’ın eserlerinde de yer aldı. Bartın Gazetesi’nde ayrıca ünlü şair Behçet Kemal Çağlar ilk şiirlerinin yanı sıra, ünlü romancı, mizah yazarı ve şair Rıfat Ilgaz’ın da 3 yıl boyunca köşe yazıları yayınladı. Yayınını kesintisiz olarak sürdüren Türkiye Cumhuriyeti’yle yaşıt gazete, kurucusu Cemal Aliş ve ardından da oğlu iktisatçı Esen Aliş tarafından 2. kuşaktır yönetiliyor.

ETİKETLER : Bartın Bartın Gazetesi Cemal Aliş Esen Aliş EYBEY Medya Yayıncılık Ltd. Şti. Mustafa Ahmet Oktay
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi