İnkumu sakinleri Vali’ye dert yandı

İnkumu beldemizin sakinlerini temsilen bir grup vatandaş, Bartın Valisi Sinan Güner ile biraraya gelerek yaşadıkları sorunları aktarıp çözümü noktasında yardım talebinde bulundular. İnkumu’nun trafik sorunundan, sokak hayvanları ile ilgili yaşanan sıkıntıya, özellikle bayram tatillerinde kumsallarda ve araçlarda yatanların yaşattığı sıkıntılardan çevre temizliği, hijyen ve güvenliğe kadar pek çok konudaki talepleri dikkatli bir şekilde dinleyen ve tek tek not ettiren Vali Güner, kendi yetkisi dahilinde olan kurumlarla birlikte sorunların çözümüne yönelik neler yapılabileceğini istişare edeceğini, Belediye’yi ilgilendiren konulardaki talepleri de ileteceğini söyledi.
Bu haber 2019-09-07 10:35:38 eklenmiş ve 412 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Yapılan restorasyon çalışması sonrasında Millet Konağı olarak hizmet vermeye başlayan Yukarı Çarşı’daki eski Taş Mektep binasında gerçekleşen toplantıda Vali Güner’e, yeni İl Jandarma Alay Komutanı Albay Fahri Semiz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan eşlik etti.

 

İtfaiye talep ettiler

 

İnkumu sakinlerinden gelen talep üzerine gerçekleşen görüşmede dile getirilen ilk talep yaz aylarında bir itfaiye aracının İnkumu’nda bulundurulmasına yönelik oldu. Geçtiğimiz yıllarda İnkumu’nun ağaçlık tepelerinden birinde çıkan ve rüzgarın da etkisiyle hızla büyüyen ve güçlükle söndürülen yangını anımsatan İnkumu sakinleri, olası yangınlara kısa sürede müdahale edilmesi açısından itafiyenin bir aracının yaz aylarında İnkumu’nda konuşlandırılmasının doğru olacağını ifade ettiler.

 

En büyük sorun trafik ve park

 

Vatandaşların şikayet konularının başında ise yoğunluktan kaynaklı yaşanan trafik ve otopark sorunu geldi. Yaz aylarında özellikle bayram dönemlerinde yaşanan yoğunluğun trafik başta olmak üzere plajlarda ve çevrede hoş olmayan görüntülere sebebiyet verdiğini kaydeden İnkumu sakinleri, evleri olmasına karşın araçlarına park yeri bulamamaktan yakındılar. İnkumu’nda evi olanlar için araç tanıtım kartı benzeri bir uygulamaya gidilebileceği önerisinde bulunan vatandaşlar, bendedeki tüm park yerlerinin dolması sonrasında araç girişinin kapatılmasının faydalı olacağını dile getirdiler. İnkumu sakinlerinin dışındaki kişilerden de alınacak park ücreti sayesinde belediye ya da özel idareye katkıda bulunulabileceğini savunan vatandaşlar, park sorununda önceliğin İnkumu’nun gerçek sakinlerine verilmesinden yana olduklarını ifade ettiler.

 

Kumsala aydınlatma, çadır ve geceleme sorununa çözüm

 

Yaz aylarında özellikle turizm hareketlilğğinin yoğun olduğu bayram tatillerinde kumsalda zaman zaman nahoş olaylar yaşandığından yakınan vatandaşların bir diğer talebi ise yol kenarları gibi kumsalın da aydınlatılarak bu gibi durumlara önlem alınması yönünde oldu.

Jandarma ve Zabıta ekiplerinin; araçlarda ve çevresinde yatarak tatil yapanlara da çözüm bulmasını isteyen vatandaşlar, yürüyüş yollarında ve kumsalda kurulan çadırlarla, yemek pişirme gibi çirkin görüntülere de son verilmesi gerektiğini savundular.

 

İskele talebi ve jetski’lere önlem

 

İnkumu’ndaki tekne sahiplerinin tekneleri için iskele yapılması talebinde de bulunan vatandaşlar, denize güvenlik amacıyla çekilen dubaların biraz daha ileri yerleştirilerek bunların dışında zaman zaman çok hızlı bir şekilde kullanılan jetksilere karşı da bir denetleme mekanizması oluşturulması talebinde bulundular.

 

Engelsiz plaj talebi

 

Engelli bireylerin de düşünülener İnkumu sahilinde engellilerin de faydalanabileceği şekilde düzenlemeler yapılmasını isteyen vatandaşlar, kumsala inen rampaların ve kumsal üzerinde özellikle bedensel engellilerin geçişini kolaylaştıran yolların faydalı olabileceğini ifade ettiler.

 

Mugada ve Güzelcehisar benzeri denetim istediler

 

Vatandaşların gem vurduğu konulardan biri de İnkumu’nda hizmet veren otel, pansiyon, kafe ve restoran gibi mekanların hijyen, temizlik ve fiyat politikası yönünden bir denetime tabi olmaları konusunda oldu.

 

Sokak hayvanları sıkıntısı

 

Vatandaşlar sayıları her geçen gün artan sokak köpeklerine de bir çözüm bulunması için Vali Güner’den yardım isterken, zaman zaman sürüler halinde dolaşan köpeklerin özellikle insanların İnkumu’ndan çekilmeye başladığı Eylül Ekim aylarından itibaren tehdit oluşturur bir hal aldığını, aşılarının yapılıp yapılmadığı belli olmayan hayvan popülasyonunun daha fazla artmaması için bir çözüm üretilmesini istediler.

 

İnkumu çöplüğü tarih olacak

 

Vatandaşları büyük bir dikkatle dinleyen ve beraberindeki memurlara ayrıntılı notlar aldıran Vali Güner, İnkumu’na ulaşım sağlayan yolun rehabilite edilerek tehlike arzeden bölümün düzeltildiğini anımsatırken, İnkumu çöplüğü ile ilgili sıkıntıların da yakında tamamen ortadan kalkacağını söyledi. Vali Güner, yıllardır süren sıkıntının Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin yapılması ile aşılacağını belirtirken, “Bu konuda ciddi mesafe kat ettik. Mevcut çöp alanının taşınacağı yer bulundu. Çeşitli konularda ilgili Bakanlıklar ve Müdürlüklerden izinler alındı. Bölgenin zemin etütleri de tamamlandı. Projesi de kabul edildi ve bu projenin yüzde 50’si hibe olacak. Şu anda ihale için hazırız. İşin zor kısımlarını aştık. İnşaata bu sene başlayabilirsek o çöplüğü kapatacak ve bundan sonraki süreçte çöplerimizi yönetmiş olacağız. Yani çöpleri bertaraf ederken aynı zamanda çöpten geri dönüşüm kazanımları elde edeceğiz. Böylece İnkumu yolundan sonra İnkumu çöplüğü de çözüme kavuşmuş olacak” diye konuştu.

 

Hayvan rehabilitasyon merkezi kuruluyor

 

Sokak hayvanları ile ilgili sıkıntı konusunda da bir çalışmanın yürütüldüğünü anımsatan Vali Güner, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bölgenin en modern ve en büyük hayvan rehabilitasyon merkezini oluşturmak için çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. 16 dönümlük büyük ve modern bir tesisten bahsediyoruz. Bu tesis kedilere ve köpeklere ev sahipliği yapacak. Ameliyatların yapılabildiği ve sağlık hizmetlerinin verilebildiği bir hastanesi olacak. Hayvanlar için hem kapalı alan hem de doğa ile iç içe açık alanı olacak. Yani etrafı çevrili büyük bir çevrede hayvanlar doğal yaşam içinde barınacaklar. Bu projeye şu an için yüzde 10 hibe teklifi var. Biz bu projede hibe oranını yüzde 50 oranına çıkarmak istiyoruz. Çevre fonlarından yararlanabilir miyiz? Bu konuda çalışıyoruz. Bu tesisin kurulması gibi işletmesinde de sürdürülebilir başarı sağlamayı hedefliyoruz. Bu nedenle projedeki hibe oranını yüzde 50 oranına yükseltmeyi amaçlıyoruz.”

Vali Güner ise belediyenin sorumluluğunda olan konuları Belediye Başkanı Cemal Akın’a iletebileceğini ifade edip diğer konularda gerekli notları aldırdığını ve bu konuların çözüme kavuşturulması için gereken çalışmaların yapılacağını söyledi.

ETİKETLER : Bartın İnkumu Sinan Güner Fahri Semiz İbrahim Kayış Ali Özcan Millet Konağı
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım